fbpx
Fotografie: podzimní bunda

Aktivní podzim? Čas na pořádnou bundu

Podzim je roční období, které je výzvou pro nás – aktivní lidi. Letní období, kdy počasí většinou nebylo překážkou pro sport, se chýlí ke konci. V podzimních měsících jsme nuceni chránit se před nižšími teplotami a častými srážkami. Abychom si při pěší turistice, běhu nebo jízdě na kole mohli užívat pohodlí, potřebujeme dobře zvolené oblečení, jehož základem je vždy bunda.

Pokročilá outdoorová řešení

Pro jakou podzimní bundu bychom se měli rozhodnout? Výbornou volbou je zakoupení modelu vybaveného voděodolnou membránou. Díky ní budeme účinně chráněni před deštěm. Mimochodem, většina membránových řešení poskytuje úplnou ochranu proti větru. Na trhu existuje mnoho typů membrán. Jednou z nejpokročilejších je FUTURELIGHT™, kterou jsou vybaveny bundy The North Face.

Aktivní podzim? Čas na pořádnou bundu

Na co si dát pozor při výběru nového modelu? V první řadě je to kvalita provedení výrobku. Vyplatí se také zjistit, na jaké konkrétní činnosti je model zaměřen. Na příkladu bund americké značky TNF je vidět, že modely určené pro běžce jsou prodyšnější, ale méně chrání proti větru. Naopak modely pro použití v horách blokují chladivé účinky větru na úkor nižší prodyšnosti.

Sucho a chladno? Zateplené bundy jsou ideální volbou

V dobrých turistických obchodech, jako je 8a, najdete nejen nepromokavé bundy, ale také modely s přírodními a syntetickými výplněmi. Bundy tohoto typu jsou určeny k ochraně před chladem při venkovních aktivitách. Liší se modely s péřovou výplní od modelů se syntetickou výplní? Především z hlediska hmotnosti a ceny; přírodní výplň je mnohem lehčí, což je kompromisem za vyšší cenu. Ale bude mít syntetika vždy horší vlastnosti než dražší peří? Ne nutně, mnoho modelů syntetických bund, jako je The North Face Thermoball™, má podobné izolační vlastnosti jako modely z prachového peří, ale neztrácí je při kontaktu s vlhkostí!

Jak se oblékat na aktivity?

Jako vždy při venkovních aktivitách platí cibulové pravidlo vrstvení. I ten nejlepší model bundy v kombinaci s nekvalitním spodním prádlem nebo bavlněným tričkem je při intenzivním úsilí k ničemu. Vrstvy oblečení by měly zajistit nejen tepelný komfort, ale také účinnou absorpci a odpařování vlhkosti z pokožky během aktivity. Nezapomeňte si proto vybrat rychleschnoucí prádlo nebo jeho přírodní ekvivalent z merino vlny a zvolit správnou tloušťku střední vrstvy, která umožní účinný transport vlhkosti!

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..