Angličtina pro začátečníky bez ohledu na věk
Angličtina pro začátečníky je v dnešní době velice populární. I když se s tímto jazykem setkáváme každý den, pořád existuje spousta lidí, kteří se sami označují za začátečníky bez ohledu na to, jestli se angličtinu ještě nikdy neučili, anebo se ji učili, ale většinu zapomněli.
Pokud čtete tento text, znamená to, že pravděpodobně i vy přemýšlíte nad studiem angličtiny. Možná máte obavy, zda to zvládnete, zda se vám to vyplatí a zda vám angličtina na něco poslouží.
Pokud máte chuť a motivaci, ani neváhejte. Tak jako na studium cizího jazyka není nikdy brzy, tak není ani pozdě. Začít můžete kdykoliv. Věk nehraje žádnou roli.
Tak jako jsou kurzy pro předškoláky přizpůsobené nejmenším dětem, podobně existuje nekonečné množství jazykových škol a online kurzů přizpůsobených lidem na všech jazykových úrovních a v jakémkoliv věku.
Když už jsme u věku, právě od dětí se můžeme ledaco naučit. Na první pohled by se mohlo zdát, že učit dítě, které ještě neumí dobře ani jen svůj mateřský jazyk, angličtinu, nemá žádný smysl, že je to kolosální hloupost. Není.
Dítě je jako houba. Nasává vše, co vidí a slyší. Tuto dětskou schopnost využívají mateřské školy, které učí děti cizí jazyky od úplného měla. Samozřejmě, ne gramatiku ani žádné složité větné souvětí. Učí se spíše formou her a ponoření se do jazykového prostředí.
Všimněte si, že v takovém případě dítě ani neví, že se učí. Spíše si myslí, že se hraje. Přirozeně přijímá nové informace, nová anglická slovíčka, uvědomuje si, že existují i jiné jazyky. Cizojazyčné prostředí začne vnímat jako něco přirozeného. A právě to je způsob, jakým by se měli angličtinu pro začátečníky učit i dospělí.
Jak zjistíte, že jste začátečník v angličtině
Možná jste se již k angličtině někdy dostali a učili jste se ji. Znáte anglická slovíčka, základní fráze, rozumíte, když vám někdo něco vypráví. Dokážete si přečíst a přeložit jednoduché nápisy, možná si dokážete koupit základní potraviny a objednat si v restauraci jídlo. Je tedy angličtina pro začátečníky pořád pro vás? Není lepší na své znalosti navázat ve složitějších kurzech?
Pokud si nejste jisti, zkuste začít s online kurzem angličtiny a sledujte, jestli již znáte základná anglická slovíčka.
Pokud ano, přejděte na vyšší lekce a zkuste začít číst delší texty v angličtině. Zlatým pravidlem je, že na jedné stránce textu byste měli znát alespoň 80 procent slovíček. Zbytek si domyslíte a zároveň se tím podvědomě naučíte nové výrazy. Existuje dokument Rady Evropy, který definuje šest úrovní znalosti anglického jazyka.
Angličtina pro začátečníky je označena jako A1 a A2. B1 a B2 jsou mírné a středně pokročilý. C1 je pokročilý a C2 expert. Každá úroveň má svou přesnou definici toho, co by měl člověk zařazen do určité úrovně ovládat. Tady jsou popisy pro první tři úrovně:
Úroveň A1 (začátečník)
Rozumí a používá známé každodenní výrazy a základní fráze. Umí se představit a může klást a odpovídat na jednoduché otázky o sobě, o lidech, které zná, a o věcech, které má. Dokáže komunikovat s druhou osobou za předpokladu, že se mluví pomalu a zrozumitelně.
Úroveň A2 (mírně pokročilý)
Dokáže porozumět větám a často používaným výrazům vztahujícím se k oblastem, které jsou bezprostředně relevantní (osobní a rodinné informace, nakupování, zaměstnání). Dokáže komunikovat v běžných situacích o rutinních záležitostech.
Úroveň B1 (středně pokročilý)
Dokáže porozumět informacím o známých záležitostech, s nimiž se pravidelně setkává v práci, ve škole, ve volném čase atd. Dokáže se vypořádat s většinou situací, které mohou vzniknout při cestování. Dokáže vytvořit pravopisně správný text na osobní témata. Dokáže popsat zkušenosti a události, sny, naděje a ambice a stručně uvést důvody a vysvětlení svých názorů a plánů.