Bez kvalitních konektorů nebude mít signál nebo proud požadovanou kvalitu a stabilitu!
Pro propojení slaboproudých zařízení nebo datových zařízení je potřeba použít kvalitní konektory, protože jinak nebude možné dosáhnout spojení, které bude pevné, otřesu vzdorné, vodotěsné, přesně orientované, ale i jednoznačné. Co přesně tedy konektor je, jaké jsou jeho druhy a k čemu všemu může sloužit, zjistíte v následujících řádcích.
Co všechno je vlastně konektor?
Konektor je elektrotechnická součástka, která umožňuje zařízením a jejich součástkám, aby mezi sebou mohly správným způsobem komunikovat. Jedná se o základní součástku, bez které se žádný profi ani hobby elektrikář neobejde.
Konektor je laicky řečeno koncovka zařízení nebo kabelu, která umožňuje opakované zapojení nebo odpojení dané součásti či zařízení. Konektorem nebo konektorovým spojením se tak často nazývají propojení slaboproudých vedení včetně vysokofrekvenčních nebo datových signálů. Platí zde pak podmínka, že jde o spojení, které je rozebíratelné bez použití nářadí, jako typický příklad může sloužit zdířka a anténní konektor. Nejen anténní konektory najdete na https://www.tme.eu/cz/katalog/konektory_46/, kde na vás čeká téměř 60 000 konektorů různých typů a značek.
Zároveň pak na konektory platí, že elektricky musí být zajištěn jednoznačný vodivý kontakt, který zajistí, že se spojí konkrétní vodiče. Kromě toho pak platí, že konektor nemá vnášet do spoje elektrický odpor. Nezapomínejte ani na to, že musí být zajištěna otěruvzdornost kontaktů a zachování elektrických vlastností i po opakovaných spojeních a rozpojeních. Toho se dosahuje pečlivým výběrem materiálů a geometrie kontaktních prvků. Právě unikátní geometrie těchto propojovacích prvků zaručuje, že nebude připojen k jiné součástce nebo zařízení.
Jaké jsou typy konektorů?
Již z výše uvedeného je zřejmé, že konektory slouží různým účelům a nabízí se tak široká škála jejich typů. Mezi nejpoužívanější dělení konektorů patří dělení podle hlavních typů, lze tak rozlišit konektory signálové, koaxiální, průmyslové, napájecí, audio/video, fastony a kabelové koncovky, a také konektory určené pro přenos dat. Lze je používat pro efektivní realizaci analogových a číslicových spojení.
V případě počítačů jsou konektory značeny zkratkou DDR a číslem, podle toho o kolikátou verzi konektoru se v praxi jedná.
Nejen všechny typy výše uvedených konektorů seženete na tme.eu, celkově na vás u tohoto elektro specialisty čeká téměř 500 000 kusů různých elektronických zařízení a součástek.