Decoupage - ubrousková technika

Decoupage, jinými slovy ubrousková technika je jednoduchá metoda dekorování, kterou zvládne úplně každý. Decoupage ubrousková technika návod pro začátečníky je tu pro všechny, kteří mají chuť začít a nevědí jak na to.

Nadekorovat lze téměř vše. Od dřeva, skla, kamene až po kov. Můžete tak velmi rychle, snadno a zábavně, vytvořit nápadité a originální dárky pro své blízké nebo ze starých nepěkných věcí vytvořit nové a krásné.

Oblíbené jsou hlavně krabičky na kapesníky, podtácky, obrázky z MDF desek či nejrůznější stojánky a konvičky. Tyto komponenty zakoupíte ve specializovaných obchodech či e-shopech a věřte, že je opravdu z čeho vybírat.

Foto:Decoupage - ubrousková technika
Naučte se vyrábět ze starých věcí nové pomocí techniky Decoupage – ubrousková technika

My si dnes vytvoříme ubroskovou technikou konvičku a rovnou se do toho pustíme.

Pomůcky, které budete pro práci potřebovat

  • předmět  k dekorování
  • ubrousek
  • štětce/houbičky
  • bílou podkladovou barvu
  • lepidlo/lak či 2v1 (koupíte u Stoklasa.cz)
  • smirkový papír
  • popřípadě pečicí papír a žehličku

 

Foto: Decoupage - ubrousková technika
Decoupage – ubrousková technika

Příprava materiálu a na co si dát pozor

Důležitá je samotná příprava materiálu.

Dřevěné předměty – příprava materiálu

Pokud pracujeme s dřevěnými předměty nebo s nábytkem z překližky, je nutné, povrch očistit pomocí smirkového papíru. Následně natřeme polotovar základní bílou barvou, aby přes ubrousek neprosvítala překližka. Postačí nám k tomu např. Eternal, který zakoupíme v každém hobby marketu. Je možné, že překližka první nátěr vsákne, může se tedy stát, že budete opakovat další nátěr.

Při lepení ubrousku na dřevěný polotovar a polotovar z překližky, nám může pomoci žehlička a pečicí papír. Ubrousek položíme na polotovar, na něj dáme pečicí papír, který začneme opatrně přežehlovat. Ubrousek krásně přilne k polotovaru a my jej tak můžeme lehce přetřít lepidlem.

Kovové předměty – příprava materiálu

U kovových polotovarů vzniká problém, protože na nich jsou tahy štětci více viditelné. Výrobek tak v konečné fázi nemusí vypadat tak hezky. Abychom tomuto problému předešli, nanášíme základovou barvu pomocí houbičky. Tu můžete taktéž zakoupit ve specializovaných obchodech, ale jistě vám poslouží i obyčejná houbička na nádobí, kterou je potřeba před použitím trochu navlhčit. Základní barvu necháme samozřejmě dostatečně zaschnout.

Foto:Decoupage - nátěr houbičkou
Decoupage – nátěr houbičkou

Práce s ubrouskem

Nyní přecházíme k samotné práci s ubrouskem. Ten tvoří obvykle 2-3 vrstvy, které je potřeba od sebe oddělit. Používat tak budeme pouze vrstvu, na které je natištění motiv, kterým chceme polotovar dekorovat. Použít můžeme celý ubrousek, nebo vystřihnout jednotlivé motivy

  • přiložíme ubrousek na polotovar
  • opatrně jej začneme přetírat pomocí lepidla na decoupage.
  • lepidlo nanášíme v tenkých vrstvách, jinak se ubrousek začne trhat
Foto:Decouopage - ubrousková technika 3 vrstvy
Decouopage – ubrousková technika 3 vrstvy

Může se stát, že bude ubrousek po natření lepidlem trochu krabatý. Tomu lze částečně předejít nanášením lepidla v opravdu tenkých vrstvách. Nemusíme se však krabacení tolik obávat. Po zaschnutí bude ubrousek v pořádku.

Decoupage - lepení ubrousku
Decoupage – lepení ubrousku

Finální nátěr dekorovaného předmětu

Poslední fází je finální nátěr, který tvoří lak. Doporučujeme používat speciální lak na decoupage. Lze samozřejmě použít i klasický jakýkoli lak na dřevo apod., zde však hrozí, že pokud topíme plynem, daný výrobek může časem zežloutnout.

Pokud si na lesk nepotrpíte, přetřete výrobek ještě jednou až dvakrát lepidlem 2v1 (použit na fotkách).

Foto: ubrousková technika návod pro začátečníky
Vytvořte si novou konvičku pomocí ubrouskové techniky

Nyní necháme vše pouze zaschnout a finální výrobek je hotový k předání či vystavení. Jednoduché, rychlé a troufáme si říci, že pro tvořivé duše i zábavné. 🙂

Tak co dáte se do toho a začnete tvořit?

Na závěr sdílíme krásnou decoupage video inspiraci na výrobu dekoračních lahví pomocí ubrouskové techniky z youtube kanálu livingroom79 

 

 

[woo_cat_slider id=“6024″]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.