Fotografie: facilitativní mediace

Facilitativní mediace probíhá v 5 fázích. Jaké to jsou?

Pokud vás čeká facilitativní mediace, pravděpodobně se budete dříve nebo později zajímat o to, co vás vlastně čeká. Obecně lze říct, že mediační jednání probíhá v pěti fázích. V tomto článku vás seznámíme s tím, co od jednotlivých částí mediace očekávat.

Organizační informace a seznámení

V první fázi facilitativní mediace mediátor strany konfliktu seznámí s tím, co se v rámci jednání bude dít. Mediátor by zde měl představit tři základní pilíře, o které se mediace opírá – zásadu dobrovolnosti, nestrannosti a mlčenlivosti. 

Mediátor by měl zároveň klientům vysvětlit, že za výstup z mediačního jednání nesou odpovědnost především oni sami. Protože jde o jejich životy, je důležité, aby se sami rozhodli o tom, jak se bude jejich konflikt vyvíjet.

V rámci úvodního slova tedy mediátor může klientům vysvětlit, jakou úlohu v celém jednání má on a jakou samotné strany. Zároveň se mohou účastníci ujistit o tom, jak dlouho bude maximálně jednání trvat a zda platí cena, na které se domluvili.

Každá strana sporu dostane svůj prostor

Ve druhé fázi facilitativní mediace mluví jednotlivé strany konfliktu na mediátora, nikoliv však na sebe. Mediátor se v tomto čase snaží seznámit s tím, co se z pohledu stran stalo a jak přesně je to ovlivnilo. Klienti se mohou v řeči střídat. Důležité je, aby každá strana dostala tolik prostoru, kolik potřebuje. 

Určení témat, o kterých se bude jednat

V další fázi mediace již klienti mohou mluvit spolu a vést dialog. Je totiž potřeba, aby probrali, co přesně budou řešit a co se bude řešit jako úplně první.

Dostáváme se k řešení

Nyní již mediace směřuje k hledání možností a řešení sporu. Hledají se takové možnosti, které by byly zcela v souladu s potřebami zúčastněných stran. Rovněž je potřeba diskutovat o tom, co se stane, kdyby některá ze stran dohodu ohrozila, nebo se stala nějaká nepředvídatelná událost.

Sepsání mediační dohody

Na závěr zbývá již jen jediné – sepsat mediační dohodu. Její znění diktují mediátorovi strany sporu, jelikož se jedná o jejich životy. Jakmile jsou s jejím zněním spokojení, může ji mediátor vytisknout a klientům předat. Ti ji mohou následně podepsat přímo v kanceláři mediátora, nebo ji ještě s někým zkonzultovat, než ji podepíší. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.

 

Post Your Comment Here

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru