fbpx
Fotografie: Jak být šťastný

Jak být šťastný, bez stresu a dilemat? Kritický pohled čtenáře

Jak být šťastný bez stresu a dilemat je otázka za 100 zlatých.😀 Když si ji zadáte do hledání na google, najde vám to články, které vám sice opravdu pár tipů jak být šťastný dají, přesně, jak slibují, ale zdali vás dovedou ke štěstí, to musíte posoudit sami.

Pojďme se podívat na jeden z nich a v druhé polovině článeku najdete naše tipy, které jsou vyzkoušené a úspěšné.

25 kroků jak být šťastný – co nám tady nesedí?

První příspěvek, který na nás vykoukl po napsání prvních 3 slov, “jak být šťastný” do google vyhledávače je vážně zajímavý. Jmenuje se 25 kroků jak být šťastný a spokojený v životě…

Teorie na začátku článku „25 kroků jak být šťastný a spokojený v životě“ dává smysl. Ovšem co nás opravdu překvapilo, byly samotné kroky ke slibovanému štěstí a samotné tipy jak na to.

Ne fakt, stačí první tip, který uvidíte hned pod velkou reklamou, na kterou určitě kliknete v domnění, že tam najdete těch 25 tipů na to, jak být šťastný ve video podobě – není tam, ale hned první tip je opravdu k zamyšlení, posuďte sami.

„Buďte více venku“ Nepopiratelně to spoustu lidí učiní šťastnějšími, když budou chodit ven, ale co to znamená, buďte více venku?

Je tam i vysvětlení, kde nám vlastně říkají, že pokud nemáte peníze bydlet v zelených lučinách na horách, v lesích či u moře pak si můžete koupit obrázek a koukat na něj. I to ve vás bude stimulovat pocit štěstí.

Tip: vyzkoušejte online kurz se vstupem zdarma s názvem “Krok za krokem sebekoučem” Více informací naleznete zde.

jak funguje osobní koučing
jak funguje osobní koučing

Souhlasíme s první částí, za podmínky , že jste jeden z těch šťastných, co mají např. srub u lesa, pod kterým proudí potůček a po kterém jste samozřejmě celý svůj život toužili. V tomto případě nepochybně prožíváte pocit štěstí.

Pro zbytek světa naše doporučení zní, než si koupíte obraz, zvažte, jestli na léto by se nevyplatil místo toho raději stan?

Tipů vtomto článku naleznete dalších 24, nechceme soudit, jak moc jsou užitečné, ale zastavíme se ještě u jednoho a to konkrétně…

Tip č. 7 snázvem „Snižte stress“

Použijeme text – tip či radu ze zmiňovaného článku:

„Chronický stres je jako velké zlé monstrum zodpovědné za spoustu zdravotních problémů – včetně úzkosti, problémů se spánkem, deprese a dalších. To vše může utlumit vaši náladu. Snažte se vyhnout stresovým situacím a negativním myšlenkám. Vaše štěstí si nezaslouží být potlačováno stresem.“

(zdroj:Happymag)

Naše otázka zní, jak tedy mám snížit stress? Mám se snažit vyhnout stresovým situacím, jasně a JAK?

Pro někoho může být stres jen vyjít na ulici, druhý zase nerad řídí auto, ale musí, aby se rychle dostal z bodu A do bodu B atd. Existuje spousta dalších situací, kterými denně procházíme aniž bychom to mohli nějak ovlivnit. Jak se tedy vyhnout stresu?

Jak se tedy vyhnout stresu a stresovým situacím?

no stress
no stress

Zkuste se jednoduše zamyslet nad tím, proč stresové situace zažíváte a najděte řešení, jak z toho ven.

Podíváme se na téma práce a zkuste si pravdivě odpovědět na těchto pár otázek.

  1. Chodíte do práce rádi?
  2. Utíká vám pracovní den?
  3. Cítíte, že vás vaše práce někam posouvá nebo vás činní šťastnějšími?
  4. Chodíte z práce unavení i psychicky nebo jste sice unavení, ale cítíte se na duši dobře, když se den zadaří? Což je více než méně krát.

Když si odpovíte na tyto otázky ano, pravděpodobně děláte to,co vás baví a vaše práce je užitečná pro váš další růst a rozvoj. – Jste šťastní?

Máte fakt vše, po čem toužíte? Pokud ne, čtete dál, pokud ano gratulujeme a přejeme, ať se vám daří i nadále.

Jak zjistit co nás činí šťastnými? Někdo má peníze a šťastný není – proč?

Možná se potýká se samotou nebo trpíte nespavostí. Může být spousta důvodů proč nejsme šťastni, i když máme to co nás třeba dle někoho jiného či nás samých mělo učinit šťastnými.

Proč tedy nejsme? Proč nemáme to, po čem toužíme celý život? Není to o tom, že chodíme málo ven, to je jasné.

To co nás nedělá šťastnými – ta daná činnost při které se necítíme dobře, je něco, co se bije s našimi osobními hodnotami a prioritami.

Životní priority, o kterých se hodně mluví, ale…

O životních prioritách si nemusíme dlouze povídat. Věta  – měl bys přehodnotit své životní priority“, je v celku oblíbená.

Určitě jste ji už slyšeli a tušíme, že hlavně v období puberty ji u svých ratolestí velmi rádi používají rodiče.:-)

No pojďme k tomu hlavnímu, což jsou opravdu životní priority, které pokud si nedáme do kupy a sami sebe nepoznáme, tak nikdy opravdu šťastni nebudeme.

Jak na to?

Zde si půjčím úryvek z knihy Ivo Tomana s názvem Debordelizace hlavy – zprimitivněte k úspěchu.

Fotografie:Ivo Toman - debordelizace hlavy aneb zprimitivněte k úspěchu - jak být šťastný
Ivo Toman – debordelizace hlavy aneb zprimitivněte k úspěchu

Kniha je pro každého, kdo chce se sebou pracovat a opravdu zjistit co zrovna jemu samotnému vyhovuje nejvíce. V knize najdete spoustu příkladů, které se staly. Pochopíte na reálných příbězích, že být šťastný není vůbec těžké, jen chtít. 🙂

Přečtěte si úryvek z knihy Ivo Tomana snázvem „Debordelizace hlavy – zprimitivněte k úspěchu“

Jak si sestavit osobní priority?

Úryvek zknihy Ivo Toman – „Debordelizace hlavy – zprimitivněte k úspěchu“ úryvek z kapitoly – jak si sestavit základní priority

Není to zase tak složité. Je to ale zdlouhavé a musíte být k sobě upřímní a poctiví. Musíte přijít na své základní hodnoty a sepsat si je. Na straně 54 (pozn.red.: myšleno v knize) máte seznam, kam budete sepisovat všechny své hodnoty, které vás napadnou.
Jinými slovy, sepište si na čem vlastně vám v životě nejvíc záleží. Jak to zjistíte?
Pokud máte strach z hadů, kvůli čemu byste dali ruku mezi hady? Je něco takového? Děti, rodina, peníze, tolerantnost víra, zdraví,práce, vztahy?
Vyberte si, co je pro vás nejcennější. Pokud máte strach z výšek, existuje něco, kvůli čemu byste přešli přes úzkou lávku? Jestliže ano patří to mezi vaše nejvyšší hodnoty.
Z tohoto seznamu pak musíte vybrat ty hodnoty, kterých si ceníte nejvíce a seřadit si je.

Postup je následující:

Napište si seznam svých nejvyšších životních priorit. Nepřemýšlejte nad pořadím a používejte tužku, dá se gumovat. Nyní přemýšlejte nad pořadím. Kterých z těchto hodnot si nejvíce ceníte? Papír nůžkami rozstříhejte. Jezděte lístečky s hodnotami po stole a seřazujte je odle důležitosti odshora dolů tak dlouho, až budete vědět, že toto je správné pořadí. Pak si to přepište. Po čase to opakujte. Možná vás napadnou nové hodnoty. Přidejte je na seznam. Opět to rozstříhejte a seřaďte podle priorit.
Několik ukázek osobních hodnot – nemusí se nutně shodovat s těmi vašimi ve 100% .
  • Rodina
  • Děti, vnuci
  • Peníze
  • Manželka
  • Zdraví
  • Štěstí
  • Práce
  • Úspěch
  • Seberealizace
  • Přátelství
  • Sex
  • Spokojenost
  • Vztahy
  • Finanční svoboda
V případě, že se dostanete do situace, v které se musíte rozhodnout a nevíte jak, máte dilema, vezměte si své hodnoty a zeptejte se, zdali to, co je vám nabízeno, o čem se rozhodujete, nezasahuje do vašich osobních hodnot. V případě, že zasahuje, odmítněte to a nepřemýšlejte dál o tom.

Tento úryvek je jen částí z knihy s názvem „Debordelizace hlavy – zprimitivněte k úspěchu“,která je velmi oblíbená a jen ta naše obletěla půlku města.

Fotografie:Ivo Toman - debordelizace hlavy aneb zprimitivněte k úspěchu - jak být šťastný
Ivo Toman – debordelizace hlavy aneb zprimitivněte k úspěchu

V případě, že vás opravdu zajímá, jak být šťastný a chcete tipy, které sice nebudou účinkovat do minuty, ale pokud se budete držet doporučených rad, rozhodně budete úspěšnější a šťastnější.

Fotografie: debordelizace hlavy - chcete vědět?
debordelizace hlavy – chcete vědět?

Knihy koupíte zde i v audio verzi:

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..