fbpx
Fotografie: jak léčit hormonální akné

Jak léčit hormonální akné – 5 tipů na doma

Hormonální akné není zdaleka problémem jen dospívajících. Potýká se s ním řada dospělých, žen i mužů. Tato kožní choroba je nejen nepříjemně bolestivá, ale rovněž se může podepsat na našem sebevědomí. Ač je hormonální akné vyvolané do velké míry geneticky, mohou k němu přispívat i naše zvyky a životní styl. Proto je dobré vědět, že kromě užívání přípravků na předpis můžete udělat několik věcí, které ho zmírní.

Hormonální akné – co to je?

Hormonální akné se objevuje především na spodní polovině obličeje a je důsledkem nerovnováhy nebo výkyvů v hladině hormonů v těle. Proto se také velmi často tvoří během menstruace, těhotenství, či v pubertě. Ač je častější u žen, mohou se s ním potýkat i pánové. Objevit se totiž může i následkem zvýšeného stresu, nedostatku spánku, i coby vedlejší efekt různých léčiv. Pro ty, kteří se s akné denně potýkají, bývá hlavním problémem především jeho nevzhlednost a související snížené sebevědomí. První krok proto spočívá v tom, že je třeba si uvědomit, že se nejedná o nic, za co byste se museli stydět. Cesta ke krásné pleti začíná totiž uvnitř mysli!

 

Jak léčit hormonální akné?

Samozřejmě vám může poradit dermatolog, který vám zároveň na hormonální akné vybere vhodné léčebné postupy a přípravky. Běžně se pro vážné případy předepisují třeba antikoncepční pilulky. Profesionál vám také může nabídnout léčbu laserem. Pokud ale chcete akné zmírnit a předcházet mu doma, nebo to alespoň vyzkoušet, než navštívíte lékaře, máme pro vás 5 rad, jak na to. Pokud si nějakým postupem nejste jisti, či nevíte, zda je pro vás vhodný, konzultujte ho s odborníkem. Tak pojďme na to.

 

Zkontrolujte svou kosmetiku

Hormonální akné se může tvořit a zhoršovat i díky užívání přípravků s vysokým množstvím oleje. Zkuste spíše přírodní kosmetiku, která neobsahuje konzervanty, či jiné dráždivé ingredience. Pro čištění pleti volte gely s protizánětlivým účinkem a antibakteriálním působením. Sáhněte po takovém make-upu, který nebude pro pleť příliš těžký, neucpe póry a nechá pokožku dýchat.

 

Dávejte pozor na jídelníček

Cukr je hlavní podezřelý co se stravování a hormonálního akné týče. Zkuste omezit hlavně průmyslově zpracované produkty, bílé pečivo, ale i kávu a mléčné výrobky. Do jídelníčku naopak zařaďte zinek, vitamín A a Omega 3 kyseliny. Vhodnými jídly jsou třeba zelí, dýňová semínka nebo olivový olej. Zdravý jídelníček s sebou kromě zmírnění akné nese i řadu dalších benefitů.

 

Dbejte na spánek

Nedostatek spánku může být jednou z příčin tvorby akné. Je potřeba dbát nejen na jeho délku, ale i kvalitu. Pamatujte, že každý by měl za noc naspat minimálně 7 hodin. Pokud spíte dostatečně, ale cítíte se stejně vyčerpaní, zkuste svůj spánek zkvalitnit, třeba včasným vypnutím elektroniky a nastavením vhodné teploty v ložnici.

 

Zkuste meditaci a dechová cvičení

Jak se zbavit stresu, který akné vyvolává? Jednou z možností je meditace, která přináší uklidnění a pomůže vám si vyčistit hlavu. Jedná se o postup z východních zemí, který se v nedávné minulosti začal šířit i do západní společnosti. Na efektivní meditaci vám stačí pár minut denně a jednoduchý postup zvládne i začátečník. Zmírnění stresu může váš život obohatit i po spoustě jiných stránkách.

 

Starejte se o pleť

Tím, že odstraníte prostředky, které pleti škodí, urazíte půl cesty. Nezapomeňte ale své pokožce dopřát pozornost, kterou si zaslouží. Udělejte si pravidelně čas třeba na přírodní peeling, pečlivě se odličujte a užívejte pečující prostředky pro váš typ pleti. Samozřejmě nejlepší budou opět ty přírodní. Krémy, masky a další vhodné produkty pořídíte ve specializovaných obchodech.

Máte s akné zkušenosti? Co vám nejvíce pomohlo se ho zbavit? Dejte nám vědět v komentářích!

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..