Fotografie: lidská psychika

Jak reaguje lidská psychika na období plné změn?

V posledních měsících naše psychika dostala poměrně zabrat. Množství změn se na ni podepsalo a u mnoha z nás se objevily určité vzorce chování. Jak lidská psychika v době krize reaguje? A co zažívá v období izolace? 

Lidská psychika je složitý systém

Je obecně známo, že lidská psychika symbolizuje poměrně složitý a propojený systém. Pokud zaznamená nebezpečí, vyburcuje naše tělo k větší aktivitě, které díky tomu lépe funguje. Pokud ovšem stav nebezpečí trvá příliš dlouho, stane se z něj nová norma a nastane psychický propad. 

Vůbec nejvíce psychických kolapsů a špatných nálad s sebou přináší období relativního či faktického klidu, které přichází po předcházející bouři

TIP: Absolvujte kurz osobního rozvoje, díky kterému zdokonalíte své komunikační, řídící a sebe-řídící dovednosti. 

 

Pandemie nás nejprve spojila

 

Když jsme společně s velkou částí světa vstoupili do izolace, bylo v tom něco nového. Množství osob spojovala myšlenka společně se bránit před nepřítelem, kterým se koronavirus bezpochyby stal. U mnoha osob se zvedla obrovská vlna solidarity, která měla typicky podobu šití a nošení roušek. Patrná byla větší aktivita a kolektivně prožívané vzrušení. 

Postupem času se však ukázalo, že náš společný nepřítel prozatím nezmizel a pravděpodobně jen tak nezmizí. Naše myšlenky tak začala ovládat určitá míra ustrašenosti, nudy a celkové skepse. 

V souvislosti s tím je důležité zmínit, že naše nevědomá mysl má tendence v takových chvílích podléhat určitým zkratkám. Patří mezi ně takzvaný bandwagon effect, spáčský efekt a sebenaplňující proroctví.

Co zažíváme v období izolace?

Naše izolace trvala poměrně dlouho. Stále nové vládní postupy způsobovaly chaos a není se čemu divit, že se tím posílila celková společenská nejistota. Ta se ostatně podílela i na vytvoření nových vzorců v jednání člověka. Jedná se především o mentální pocit ustrnutí a strategie čekání na Godota. Řada lidí se nechtěla do ničeho pouštět a zkrátka jen čekala, co se bude dít.

Platí, že období od stavu stop k normálu je pro řadu lidí psychicky mnohem náročnější než to předcházející. Moc dobře to ostatně znají například kosmonauti, polárníci nebo běžci maratonů.

V první čtvrtině své expedice jsou obvykle plní vzrušení, které se pojí s drobnými obavami. Následně přicházejí pocity skleslosti a znuděnosti, které bývají mnohdy následovány krizí jednotlivců. Přepadá je beznaděj, skleslost a strach z toho, zda to opravdu zvládnou. Až čtvrtá čtvrtina obvykle přinese uvolnění a novou motivaci. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

 

Post Your Comment Here

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru