fbpx
Fotografie: jak se naučit hrát na ukulele

Jak se naučit hrát základní akordy na ukulele

Mezi strunovými nástroji, kde již dlouho kraluje kytara jako hlavní doprovod písní u táboráků a jiných událostí podobného charakteru, se v poslední době stává velice oblíbeným hudebním nástrojem ukulele. Přemýšlíte o tom, že byste si ukulele rádi pořídili a začali hrát? Víte jaké druhy  tohoto strunného nástroje můžete na trhu sehnat a znáte jejich rozdíly? Pokud ne, čtěte dál. V tomto článku se dozvíte jak se naučit hrát základní akordy na ukulele.

Hlavní typové členění ukulele

 

Tento malý čtyřstrunný nástroj velmi podobný kytaře pochází z Havaje, kde se řadí mezi tradiční doprovodné hudebniny původních havajských tanců.V současné době je ukulele rozšířené po celém světě a vyrábí se v několika velikostních variantách, které určují především zvuk. Podle něj také hlavní typové členění nástrojů ukulele zahrnuje:

  • Sopránové
  • Tenorové
  • Barytonové
  • Koncertní

Každý z těchto typů má jiné optimální ladění strun, tónina ladění nástrojů se tedy od sebe liší.

 

Výběr a ladění ukulele

 

Vybíráte-li si ukulele pro sebe nebo pro někoho jiného, je potřeba při výběru zvážit několik faktorů. Ukulele je doprovodný nástroj, proto by měl jeho zvuk odpovídat hlasu zpěváka, kterého bude doprovázet.

Stejně tak velikost nástroje je důležitá. Jelikož je menší než kytara, držení bude snadnější i pro děti a dospívající s menším rozponem prstů. Hra na ukulele je jednodušší než na kytaru, a i přestože vypadají velmi podobně, kvůli odlišnému počtu strun jsou akordy tvořeny odlišným postavením prstů.

Ukulele se ladí dle typu v tónině C-dur nebo D-dur, pro začátek je lepší vybrat základní C-dur. Pokud s laděním nemáte zkušenosti, je dobré použít ladičku – v dnešní době jsou k dispozici digitální ladičky nebo aplikace do mobilních zařízení, které rozeznají tón.

Menší ukulele se ladí GCEA – do této tóniny lze naladit všechny typy, pro barytonový je ovšem lepší ladění na struny DGHE (takto je možné naladit i tenorové ukulele). U leváků se ladí do opačného pořadí, jelikož se drží zrcadlově.

 

Základní akordy na ukulele

 

Jakmile máte naladěno, můžete se začít učit základní akordy na ukulele. Zpočátku vás budou trochu bolet prsty, kterými se struny přitlačí, ale to časem (a pravidelnou hrou) pomine.

Při výuce hry na ukulele se začíná vždy jednoduchými akordy, které nevyžadují náročné držení. Základní akordy hrané na ukulele tvoří A, C, D, F a G, přičemž se vždy začíná nejjednodušším A. Pro jednoduché písničky využijete třeba jen dva z nich.

 

Znázornění akordů na ukulele

 

Základní akordy na ukulele držíme levou rukou ve vzdálenosti od nejvyššího pražce. Jejich zakreslení se provádí do schémat, která ukazují postavení jednotlivých prstů (označených 1-4 od ukazováčku k malíčku). Na jednotlivé struny se tlačí pevně v příslušných pražcích.

Schémata jsou zakreslována tak, jak je vidíte z vrchu při pohledu na hmatník. Pokud má tedy akord A ukazováček a prostředníček na strunách nalevo, znamená to, že struny budete držet zespodu přes hmatník. Dávejte pozor, abyste netlačili na jiné než označené struny. Základní akordy jsou uvedeny na následujícím obrázku.

Fotografie: základní akordy na ukulele

 

Vybrnkávání na ukulele

 

Hra na ukulele vyžaduje součinnost obou rukou. Praváci drží v levé ruce hmatník, na němž chytají akordy a pravou vybrnkávají údery do strun přes rezonanční otvor.

Údery můžete provádět buď prsty nebo trsátkem. Pro začátek je lepší se učit jednotlivé tóny vybrnkávat (tzn. přejíždět přes jednotlivé struny a jemně je zvedat až vyloudí tón).

 

Jednoduché písničky a hraní na ukulele

 

Ze začátku se učte jednoduché písničky na 2-3 akordy. Předtím, než je začnete zkoušet hrát (a doprovázet je zpěvem), trénujte rytmus, a hlavně přehmaty mezi jednotlivými akordy. Z těch nejjednodušších můžete vybrat Mazurku, Běží liška k Táboru (ty jsou obě na dva akordy), z těch modernějších pak píseň Hlídač krav (hraje se na akordy C, F a G).

Naučte se hrát na ukulele za pomoci lektorky Evy Hosnedlové, která vyučuje hraní na ukulele v online kurzu Hrajeme na ukulele pro začátečníky.  Nebo se podívejte na naše další kytarové online kurzy a další tipy jak se naučit hrát na kytaru či ukulele.

One Reply to “Jak se naučit hrát základní akordy na ukulele”

Hsiwbsjd

07/10/2021 at 1:59 pm

Ok

Reply

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru