fbpx
Jak se vybavit na túru do hor

Jak se vybavit na túru do hor?

Láká vás představa turistiky na horách? Není se čemu divit. Vyrazit do hor, překonat sám sebe i vrcholy a odměnit se nádhernými výhledy by měl čas od času každý. Nejen, že uděláte něco pro své fyzické zdraví a nadýcháte se čerstvého horského vzduchu, uleví se také vaší psychice.

Vyrážet pravidelně na hory můžete také s dětmi. Budete tak děti učit zdravému pohybu, vytrvalosti a kladnému vztahu k přírodě.

Ať už se rozhodnete vyrazit do Krkonoš, do Vysokých Tater, Rakouských Alp nebo někam dál, budete potřebovat kvalitní a vhodné vybavení, které vám výšlap usnadní. Víte, jak se na túru vybavit?

Vhodná obuv

Bez kvalitní obuvi se na horách neobejdete. Je snad jasné, že na běžné tenisky, v kterých chodíte nakupovat do města by měly zůstat doma. Pokud máte sebe a své nohy rádi, nebudou vám pravděpodobně stačit ani sportovní boty

Na túry do hor doporučujeme trekingovou obuv. Při výběru se zaměřte na protiskluzovou podrážku. Bota by měla být zároveň nepromokavá a pevná. Že nevypadají zrovna jako nejnovější výstřelek módy? Nevadí! Uvidíte, že takovou obuv při toulání se horami náležitě oceníte.

 

TIP: Nezapomeňte také na vhodné ponožky. Ty by měly být prodyšné, nejlépe bavlněné nebo vlněné, žádné umělé příměsi, v kterých se nadbytečně potí nohy.

 

Oblečení ve vrstvách

Hory jsou dost nevyzpytatelné. Chvílí svítí sluníčko a během pár minut vás může překvapit vítr, déšť nebo náhlé ochlazení. Základem každé túry by tak mělo být více vrstev oblečení, které budete podle potřeby navlékat a svlékat.

Spodní vrstvu tvoří oblečení, které během výšlapu nesundáváte. Zvolit byste proto měli takové materiály, které dobře odvádí pot.

jak se vybavit na túru do hor

Střední vrstvu v letních měsících skvěle zastoupí například softschellová mikina, která zahřeje a dobře tak plní termoizolační funkci.

Jako svrchní vrstvu doporučujeme obléci takové oblečení, které vás ochrání před nepříznivými vlivy počasí. Přibalit si kromě větrovky můžete i pláštěnku.

 

TIP: Všechny vrstvy oblečení by měly obsahovat alespoň základní reflexní prvky. Myslete na bezpečnost svou i vašich dětí a vybírejte pečlivě. V případě, že reflexní prvky nejsou přímo součástí oděvu, můžete si pořídit třeba reflexní pásky, které jednoduše upevníte na nohy a ruce.

 

Batoh

Žádná túra se neobejde bez batohu. Budete totiž cestou potřebovat i další nezbytné věci a kam jinam je dát než do batohu? Na takový jednodenní výšlap by vám mohl stačit batoh o objemu 30l.

 

Svačina

Ani netušíte, jak rychle vám v horách vyhládne! A nikdy nevíte, kdy a kde narazíte na otevřenou horskou chatu s restaurací. Proto byste se měli vybavit i něčím drobným k zakousnutí.

Zapomínat byste neměli ani na pitný režim. Lidé mají často tendenci tekutiny podceňovat. Počítat byste měli alespoň s litrem a půl vody na osobu.

 

Lékárnička

Být připraven by měl člověk za každé situace. Lékárnička by tak neměla chybět v žádném batohu. Nikdy nevíte, kdy se někomu udělá ošklivý puchýř nebo si odře kolena. Chybět by vám neměly základní potřeby první pomoci jako jsou obvazy, dezinfekce, náplasti, nůžky a gumové rukavice.

 

TIP: Hodit se také pro první pomoc může glukóza, kterou využijete v případě, kdy někdo bude nutně potřebovat doplnit při výšlapu cukr.

 

Čelovka

Čelovka je na cestách v horách skvělá kamarádka. Malá, v batohu nezabere téměř žádné místo a někdy může vážně přijít vhod.

 

Další drobnosti do batohu

Do batohu se vám určitě vejde i spousty dalších drobností. Je důležité umět najít rovnováhu. Ať toho netáhnete na vrchol zbytečně moc nebo naopak nejdete moc nalehko. Hodit by se vám na horskou turistiku mohly také tyto věci:

  • Krém na opalování
  • Sluneční brýle
  • Balzám na rty
  • Fotoaparát
  • Mobilní telefon s GPS navigací
  • Mapa
  • Peníze a doklady

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..