fbpx
solární ohřev vody v bazénu

Jak sestavit solární ohřev vody bazénu

Pokud máte doma bazén a nechce se vám do něj namočit ani malíček, protože voda není zrovna komfortní a teploučká jako v lázních, nezoufejte. Solární ohřev vody je to pravé řešení pro váš bazén. Jak si ho sestavit svépomocí, najdete v našem návodu.

 

Krok 1: sestavte si solární ohřev vody

Postačí vám překližka 60 x 60 cm, kterou natřete na černo. Poté vezmete 6metrovou vinylovou zavlažovací hadici o průměru cca 1,27 cm a pevně ji navijete a připevníte na překližku pomocí stahovacích pásků odolných proti UV záření skrze vyvrtané díry do překližky.

 

Krok 2: Namontujte ventil

V tomto kroku postačí dát dohromady řadu ventilů a adaptérů „Y“, aby se nasměrovala voda do ohřívače a pak zpět do bazénu pomocí přirozeného průtoku a tlaku stávajícího čerpadla bazénového filtru namísto samostatného čerpadla. Kulové ventily o průměru 1,27 cm umožňují vypnout vodu do a ze solárního ohřívače a odstranit ji, jakmile ji odpolední teploty ohřejí na tolik, že už není třeba této cirkulace.

 

Tip: nechce se vám nic sestavovat? Pořiďte si solární ohřev bazénu.

 

Krok 3: Voda do solárního ohřívače

V horní části je připojen hladký adaptér „Y“ o průměru cca 3,8 cm s 1,27 cm až 3,8 cm závitovým adaptérem, na jedné straně se závitem 1,27 cm, který vede ke kulovému ventilu, a 1,27 cm závitovým adaptérem z druhé strany, na který je připojena vinylová hadice. Hadice je k tomuto adaptéru připevněna pomocí několika svorek. Nelepte žádné závitové díly. Používejte pouze speciální těsnicí směsi pro závity. Dokonce i teflonová páska může v důsledku vysokého tlaku unikat.

 

Krok 4: Nezapomeňte na regulační ventil

Střední ventil je hladký 3,8 cm kulový ventil přilepený na krátký kus 3,8 cm PVC na obou stranách. Částečným uzavřením tohoto ventilu tlak odvádí část vody z horního adaptéru na panel solárního ohřívače.

 

Krok 5: Potřebovat budete také zpětný ventil

Spodní část sestavy je do značné míry zrcadlovým obrazem horní části. To znamená, že zde je hladký adaptér „Y“ o průměru cca 3,8 cm s 1,27 cm až 3,8 cm závitovým adaptérem se závitem 1,27 cm na jedné straně a 1,27 cm závitovým adaptérem na druhé, k němuž je připojena vinylová hadice. Průtok vody, který je veden skrze 3,8 cm PVC trubku přes 3,8 cm kulový ventil, bude čerpat vodu ze solárního ohřívače do toku, který proudí naopak do bazénu.

 

Krok 6: Časovač pomůže se zahřátím vody

Kdyby voda neustále proudila solárním ohřevem vody, neměla by dost času se zahřát, než by se vrátila zpět do bazénu. K vyřešení tohoto problému je třeba nainstalovat venkovní časovač do bazénového čerpadla. Čerpadlo stále běží několik hodin denně, aby se filtroval bazén. Od poledne zhruba do 18:00 časovač zapíná a vypíná čerpadlo v půl hodinových intervalech. To dá vodě v ohřívači čas na zahřátí, než dojde do bazénu.

 

Tip: Vyberte si podle sebe, který solární ohřev je pro váš bazén nejvhodnější a ohřejte se i když venku slunce nesvítí.

 

Krok 7: Ohřátá voda v bazénu

Když máte vše hotovo a solární ohřev vody funguje, jak má, můžete si s radostí vychutnat teplou vodu. Nemusíte tak už lézt do bazénu s obavami ze šoku ze studené vody. Tedy “Proboha to studí!“ se mění na: “Aaahhh, to je paráda!“

 

Nemáte bazén? Co takhle si zpříjemnit léto a pořídit si houpačku na zahradu.

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru