Jak svépomocí postavit boudu pro psa
V případě, že máme doma pejska, musíme se o něj náležitě postarat. Nejde jen o to postarat o jeho dokonalý vzhled. Je potřeba také zajistit, kvalitní stravu, zdraví či péči o srst – např. tím, že si pořídíme vhodný stříhací strojek pro psy a pravidelné stříhání či odstraňování klíšťat. Velmi důležitý je také jeho přidělený prostor, pelíšek, voliéra nebo bouda jako součástí dobré péče. Pokud máme doma pejska, který ještě svůj vlastní prostor nemá, zkusme si najít nějaký čas pro jeho přípravu.
Když se rozhodneme, že mu postavíme boudu, měli bychom brát v úvahu, že tento jeho domek by měl sloužit několik let. Je tedy vhodné, abychom trochu zapracovali i na jeho kvalitě a mysleli dopředu.
Na co myslet, když stavíme boudu
Prvním základním pilířem, na který bychom při stavbě boudy neměli zapomenout, je plemeno našeho psa. Díky tomu můžeme alespoň přibližně odhadnout, jak velký bude pes v dospělosti. Svůj odhad můžeme upravit i podle velikosti rodičů pejska, pokud je máme možnost vidět.
Pokud očekáváme, že náš pes v dospělosti naroste do větších rozměrů, počítejme s větším množstvím stavebního materiálu. Ideální je, pokud se již dospělý pes umí v boudě bez problémů otočit – abychom nedopadli tak, že pro velkého psa postavíme boudu ve velikosti kurníku pro slepice.
Pokud je určeno místo pro psa dostatečně velké a nemusíme se s rozměry omezovat na přesnou plochu, můžeme psovi vybudovat s boudou i předsíň. Díky předsíni se nestane, že by mu do boudy napršelo nebo že by na něj foukal vítr.
Postup vytváření boudy
Vhodné je začít s náčrtem, kde si ujasníme, jaký tvar boudy se nám líbí. Snadno si rozvrhneme a zapíšeme rozměry. Případně v náčrtu můžeme stále něco měnit.
Podlaha a konstrukce boudy
Když jsme rozhodnutí, můžeme začít. Základem je pevná podlaha a konstrukce (například hranolového nebo kostkového tvaru). Pokud chceme konstrukci ještě trochu vylepšit, můžeme boudu postavit na hranoly, které budou sloužit jako nosníky. Psí bouda bude postavena o něco výš nad zemí, tedy v zimě nepůjde od země chlad a nedostane se do ní nahromaděná dešťová voda.
Stejně jako podlahu, i vnitřek konstrukce je dobré zateplit (například polystyrenem, minerální vlnou nebo jiným materiálem).
Takže nejprve obložíme konstrukci dřevem z jedné strany (závisí na situaci, zda nám je vhodnější začít vnitřní nebo vnější stranou, teoreticky to může být jedno), následně poklademe a uchytíme na tuto konstrukci zateplení, a nakonec to všechno obijeme dřevěným obkladem i z druhé strany.
Pokud bychom použili na zateplení minerální vlnu, nejlépe bude, když překryjeme obě strany nejprve dřevem a následně vytlačíme mezeru mezi nimi danou minerální vlnou.
Jakékoliv ostré předměty, které nám ze dřeva trčí je třeba odstranit (odříznout bruskou), aby si na nich pes neublížil.
Nakonec doděláme střechu psí boudy
Můžeme si opět buď připravit konstrukci, kterou vyplníme stavebním materiálem nebo sehnat jednu větší podkladovou desku v požadovaných rozměrech. Na připravený podklad připevníme střešní krytinu.
Sortiment výběru je velký, avšak rozhodnout se může každý sám. Ať už se rozhodujeme mezi plastovou, plechovou nebo asfaltovou krytinou, základem by měla být trvanlivost a splnění účelu.
Při montáži střechy je osvědčenou pomůckou namontovat závěsy či panty, pomocí kterých se bude moci střecha otevírat. Otevírací střechu oceníme, když nám štěně odnese např. naši botu do boudy.
Vděční za ně budeme také, pokud se naší feně narodí mláďátka a budeme je chtít zkontrolovat.
Zcela nejoptimálnější může být, pokud naši novou psí boudu postavíme do kotce s ohradou – poskytne to pejskovi ještě lepší ochranu před povětrnostními podmínkami a rovněž základní výběh. Zároveň nám poslouží k zajištění psa, když ho budeme muset na čas zavřít.
Shrnutí
Pokud máme správný materiál a nástroje, postavit si vlastní psí boudu může dokázat téměř každý.
Je to v podstatě jako dětská skládačka, akorát ve větším vydání. Díky tomu se můžeme při výstavbě boudy nejen poučit a získat nové zkušenosti, ale případně se i zabavit a využít to jako rodinnou akci.
Podívejte si i na další DIY návody a inspiraci.