Fotografie: origami lilie z papíru

Jak vytvořit origami lilie z papíru

Vytvořit origami lilie z papíru vypadá na první pohled složitě, ale vlastně se jedná pouze o pár kroků, které se opakují pořád dokola. Nakonec budete sami překvapeni, že z papíru dokážete vytvořit květinu. Po prvních pár pokusech, až si budete jednotlivými kroky jisti, vezměte barevný papír. Květiny vypadají opravdu pěkně.

Jak vytvořit origami lilie z papíru?

Návod na origami lilii z papíru zpracovala: Aneta Toboříková

Krok 1: Přeskládaný papír

Vezměte čtvercový papír a přeložte jej jak diagonálně, tak i uprostřed jednotlivých stran. Budete mít čtyři dlouhé linie, které se všechny protínají uprostřed. Každý záhyb umocněte nehty. Papír to snese a Vám to usnadní všechny následující kroky.

Fotografie: Jak vytvořit origami lilie z papíru

Krok 2: Vytvoření menšího čtverce

Položte si papír před sebe tak, aby jeden roh směřoval směrem k Vám. Pravý a levý roh vezměte do rukou a přiložte k vrchnímu rohu. Oba diagonální překlady se musí prohnout směrem dovnitř a spodní roh tímto pohybem přenesete také k hornímu rohu. Menší čtverec, který budete mít před sebou, bude mít jeden roh “zavřený”, bude to předchozí střed velkého čtverce. A naopak k protilehlému rohu budou směřovat všechny předchozí rohy. Jedná se o jediný překlad, který je trochu komplikovanější.

Fotografie: Jak vytvořit origami lilie z papíru

Fotografie: Jak vytvořit origami lilie z papíru

Krok 3: Vytvoření “křídel”

Vezměte z prava jedno “křídlo” a přeložte jej směrem ke středu a stejně tak udělejte z leva. Tímto krokem opticky rozdělíte předchozí čtverec na šest trojúhelníků. Útvar otočte a krok zopakujte. Vznikne Vám tak jakýsi diamant, který jakoby na každé straně měl dvě odchlipující se křídla.

Fotografie: origami lilie - vytvoření křídel

Fotografie: origami lilie - vytvoření křídel

Krok 4:Vložení “křídel” dovnitř

Vezměte jedno z těchto křídel, otevřete jej a podél stejných skladů jej vložte dovnitř. Stejně tak udělejte i se zbývajícími křídly. V tuto chvíli budete mít v rukou útvar, který má osm různých stran. Z jedné strany je celý kosoběžník naprosto lysý a pokud obrátíte jeden lys, tak ten samý kosoběžník je nahoře rozdělený a má jakousi kapsičku.

Fotografie: Origami vložení křídel dovnitř

Fotografie: Origami vložení “křídel” dovnitř

Krok 5: Vytvoření vnitřních okvětních lístků

Toto je druhý trochu komplikovanější krok. Na straně, která má onu jakousi kapsičku, vezměte pravou a levou horní stranu a přeložte ji směrem ke středu, tam kde je kosoběžec rozdělen. Potom tyto strany nadzvedněte a to, co předtím vytvářelo onu kapsičku přehněte směrem dolů. Vzniknou Vám tak dva protisobě ležící trojúhelníky z nichž spodní roh tvoří jakýsi odchlipovací menší trojúhelník. Tento trojúhelník přehněte směrem nahoru. Tímto se všechny komplikace skončily.

Máte před sebou jeden větší rovnostranný trojúhelní, který máte ve své ruce. Jeden menší odchlipující se trojúhelník směřující směrem nahoru a za ním jsou schované dva další trojúhelníky, které jsou rozdělené.

Pokud obrátíte list, dostanete se opět na lysou stranu. A když obrátíte list ještě jednou, máte před sebou opět stejný úkol, jako jste zrovna dokončili. Nebojte se, cvičení dělá mistra. Překlady popsané v kroku 5 Vás čekají ještě třikrát. (Celkem tedy čtyřikrát.)

Fotografie: origami Krok 6: Dotvoření stonku Teď přišla řada na lysou stranu. Spodní pravou a levou stranu přehněte směrem ke střední linii. Útvar se tím výrazně zúží. A zopakujte ještě třikrát.

Fotografie:Vytvoření vnitřních okvětních lístků

Fotografie: Vytvoření vnitřních okvětních lístků

Krok 6: Dotvoření stonku

Teď přišla řada na lysou stranu. Spodní pravou a levou stranu přehněte směrem ke střední linii. Útvar se tím výrazně zúží. A zopakujte ještě třikrát.

Fotografie: dotvoření stonku origami

Fotografie: origami dotvoření stonku

Krok 7: Vytvoření okvětních lístků

Chytněte celý tvar do ruky. Nahoře budete mít čtyři samostatné části, které se změní v okvětní lístky. Ohněte je až tam, kde vám to sklady dovolí. Vzniknout tak čtyři ohnuté lístky a čtyři menší lístky, které zůstanou trčet směrem nahoru. Vnější lístky namotejte na tužku, díky které získají eleganci květiny a Vaše origami je hotové.

Fotografie: Vytvoření okvětních lístků z papíru origami

Fotografie: Vytvoření okvětních lístků z papíru origami

A origami lilie z papíru je hotová. 🙂

Fotografie: Vytvoření okvětních lístků z papíru origami

Zkuste si vytvořit origami parník z papíru a dejte vědět, jak se vám to povedlo. 🙂

Post Your Comment Here

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru