Fotografie: úvodní foto český ráj a vesnička branžež

Přemýšlíte nad tím, jak strávíte letošní letní dovolenou?  Hledáte kam na letní dovolenou v ČR? Pokud se řadíte mezi milovníky poznávání naší země, máme pro vás tipy na výlety i levné a pěkné ubytování, kde můžete letní dovolenou strávit ve dvou nebo celá rodina.

Zavedeme vás do vesničky Branžež, která se nachází nedaleko Mnichova Hradiště.

Vesnice Branžež leží v okrese Mladá Boleslav ve Středočekém kraji. Rozkládá se sedmnáct kilometrů severovýchodně od Mladé Boleslavi a sedm kilometrů východně od města Mnichovo Hradiště. Je téměř v centru CHKO Český ráj. 

Necelý kilometr, východně od ní se nachází Komárovský rybník, kde najdeme hned tři kempy a v okolí spoustu krásných výletů.

Fotografie: Kam na letní dovolenou v ČR
Branžež

Kemp Peklo

Nejstarší a pravděpodobně i nejznámější je kemp Peklo a proto je to i náš první tipkam na letní dovolenou v ČR.

Nemusíte se bát, název s realitou nemá nic společného. Kemp je situován v borovicovém lese. K ubytování jsou zde chatky i místa pro stany či karavany. Součástí je samozřejmě také nezbytné sociální zařízení. Chytat bronz můžete na vyhřáté písčité pláži, s krásným výhledem na rybník a skalní útvary.

Díky zmiňovanému přilehlému lesu lze využít také polostínu, který je za parných letních dní velmi vítaný.

V areálu můžete navštívit také letní divadlo, pod jednou z pískovcových skal, kterých je v okolí nespočet.

Duo camp

Dalším kempem je Duo camp, který naleznete u hráze rybníka. Jeho vody můžete brázdit na vypůjčeném šlapadle a následně dopřát něco lahodného svému hladovému žaludku v pěkné restauraci.

Pokud se rozhodnete vydat dále okolo rybníka, narazíte na kemp Nebe. Naleznete tu opět veškeré zázemí včetně restaurace.

Chatky nejsou pro vás?

ubytování v Českém ráji
ubytování v Českém ráji

Hledáte levné ubytování pro dovolenou s dětmi? 

I zde pro vás máme několik tipů na ubytování v okolí Českého ráje s pozitivními recenzemi od návštěvníků. V případě, že hledáte letní dovolenou pro rodiny a ať už z důvodu pohodlí či z jiného důvodu nejste příznivci chatek a stanů, v okolí najdete i několik menších a pěkných ubytování, která jsou vhodné jak pro dovolenou s dětmi nebo pro páry či seniory.

Penzion Slunečno

Jedná se o rodinný penzion Slunečno, který leží 1,5 km od hradu Kost v jižní části Českého ráje. Ubytování je rekonstruované a vy se můžete tak těšit na pěkné nové pokoje s vlastním sociálním zařízením.  Přímo v areálu si můžete půjčit Segway na požádání . Penzion je otevřen od léta 2012. Nové pokoje s krásnými koupelnami, restaruace s knihovnou a salonek dotvářejí pohodové a příjemné prostředí.

Fotografie: penzion Slunečno
penzion Slunečno

Kuchyně a strava

Najdete zde jak domácí kuchyni, tak i minutkovou. Objednat si můžete polopenzi či plnou penzi a většina pokojů je vybavena kuchyňkou a ledničkou. Při teplých večerech se můžete posladit k ohni a něco dobrého si ugrilovat.

penzion Slunečno
penzion Slunečno

Více informací o penzionu slunečno, ceny, podmínky ubytování najdete ZDE.

Český Ráj a okolí, kam na výlet?

Začneme např. zříceninou hradu, který se nachází na okraji skalního vrchu Mužský.

Fotografie:zřícenina hradu Valečov kam na letní dovoelnou
zřícenina hradu Valečov

Valečov

Valečov, původně dřevěný hrad, který je z části vytesán ve skále.

V předhradí si prohlédnete vězení a hladomornu. Vstupenky si zakoupíte na místě v malém, lehce pohádkově vyhlížejícím domečku vedle hradu. Zajímavostí je, že je celý vytesán do skály. Máte možnost absolvovat prohlídku s průvodcem. Můžete na ni ale také vyrazit sami s půjčeným textovým materiálem o hradu.

Po projití vnitřních prostor se podíváte na hradní vyhlídku. Pokud budete mít štěstí na příznivé počasí, naskytne se vám skutečně krásný pohled. Mnichovo Hradiště jako na dlani, královský hrad Bezděz nelze přehlédnout a v dálce se tyčí České středohoří.

Fotografie:české středohoří

Jak se dostat na Valečov?

Z kempu Peklo se vydáte po zelené turistické trase a ta vás po zhruba 4 km dovede až k hradu.  Podívejte se na fotogalerii hradu na jeho oficiálních stránkách – fotogalerie hrad Valečov. Nebo se autem přesuňte do obce Dneboh, kde lze zaparkovat a pěšky zbývá už jen cca 700 m. do skalního městečka s názvem Valečovské skalní světničky, v kterém  se můžete zastavit ještě před prohlídkou hradu. 

Ještě před samotným hradem se na trase nachází Valečovské skalní světničky, kde se též můžete zastavit. Ať už za záminkou odpočinku nebo jen tak. Cesta není nijak náročná.

ubytování v Českém ráji
ubytování v Českém ráji

Drábské světničky

Pokud na výlet vyrazíte ráno a po prohlídce hradu budete mít ještě sílu a čas, můžete se vydat dál, po červené turistické trase. Ta vás dovede po zhruba 3,5 km až k Drábským světničkám.

Původní dřevěný hrad z druhé třetiny 13. století stával na sedmi pískovcových blocích. Do dnešních dob se však dochovaly pouze vyhloubené světničky ve skalách, propojené schodišti a můstky.

Kokořínsko, Ralsko, Lužické hory…

Z vyhlídek uvidíte, co jste z Valečova vidět nemohli. Kokořínsko (tip: hrad Kokořín), Ralsko, Lužické hory, Jizerské hory a dominantu kraje, Ještěd. Pokocháni vyhlídkami sejdete schodiště, což je sice trošku náročnější, ale pořád schůdné. Kam dále? Můžete se vrátit stejnou cestou. Ale proč? Vždyť je toho v okolí Branžeže pořád tolik k vidění.
Když budete pokračovat dále po červené trase, odměnou vám bude pohled na restauraci Na krásné vyhlídce.

Méně náročný terén je po modré

Komu by však vadila náročnost terénu této trasy, může se vydat po modré. Ke studenému průchodu se totiž dostanete v obou případech.
Pokud z nějakého důvodu průchodem nechcete procházet nebo máte obavy z úzké cestičky mezi skalami, nebojte. Náhradní cesta existuje.

Dá se obejít pěšinou vedle. Po asi 1,5 km se dostanete také k již zmiňované restauraci Na krásné vyhlídce. Své jméno nenese jen tak. Vyhlídka tam totiž opravdu je. Je krásná. A to přímo na srdce Českého ráje, město Turnov.

Tato trasa od „Krásné vyhlídky“ do kempu má necelých 5,5 km.

Celková délka tohoto celodenního pěšího výletu je něco málo přes 14 km.

ubytování v Českém ráji
ubytování v Českém ráji

Podívejte se i na další tipy, třeba kam na dovolenou s dětmi k moři nebo kam jen tak na výlet.

Máte rádi adrenalin a vzrušení? Hledáte něco víc akčního?  My vyzkoušeli větrný tunel  a můžeme jedině doporučit. Ovšem pokud vás láká něco víc šíleného, pak si prohlídněte adrenalinové zážitky a vyberte si co chcete vyzkoušet. 🙂

2019-01-11

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.