fbpx
Fotografie: mandala omalovánky

Mandala na každý den aneb mandala omalovánky

Pokud chcete do svého života přivést klid a rovnováhu, vytvořte si vlastní mandala omalovánky. Mandala tak bude přesně odpovídat vašim duchovním potřebám. Mandaly se mezi sebou mohou vzájemně lišit nejen barevným provedením, ale i složitostí vložených geometrických útvarů. Jejich cílem je poskytnout specifický vizuální dojem, který by měl navozovat pocit uklidnění a zároveň podporovat spirituální rozpoložení pouhým díváním.

Konkrétní prvky mandaly mají svůj daný význam, proto ať už si mandalu koupíte, sami vyrobíte nebo jen vymalujete v předtištěných omalovánkách, měla by být koncipována tak, aby podněcovala danou část vaší osobnosti a vědomí.

 

Co je mandala a jak se vytváří

Před tím, než začnete s vlastní tvorbou, je dobré znát trochu historie a také, co je mandala. Mandaly jsou tradičními spirituálními a rituálními symboly, jež původně využívaly především asijská náboženství – budhismus a hinduismus. Samotná mandala v sanskritu znamená kruh a je základním symbolem jednoty, jíž nalézáme v podstatě v každém filozofickém či náboženském směru. Díky velmi krásnému barevnému a pravidelnému geometrickému (a také uklidňujícímu, tvůrčímu a v některých formách i velmi dekorativnímu) charakteru si našly své místo také v západní kultuře.

Mandaly byly vytvářeny jako rituální obrazce při typických náboženských svátcích a oslavách jako zobrazení rovnováhy a jednoty člověka s přírodou, obvykle vysypáváním barevných písků, které symbolizovaly obecnou pomíjivost. Sloužily k meditaci, ale také k výuce nebo jako součást léčivých procedur.

Každý geometrický útvar a barva mandaly representuje jednotlivé aspekty kulturního, společenského, filozofického a náboženského vnímání světa. Jejich konstrukce byla určena k vysvětlení postavení jednotlivce i živlů či mapování jeho duševních pochodů, které mohly správným sestavením pomoci v meditaci, jež měla podporovat účinky léčivých mandal.

Obdobným způsobem jsou mandaly využívány i dnes – vedle klasické centralizace duševní síly navíc nabízí velmi příjemné uvolnění mechanickou prací při vytváření nebo vybarvování.

 

Mandala omalovánky jako forma relaxace

Mandala omalovánky představují jednu z nejběžnějších forem, s jakými se v této oblasti setkáváme. Vedle klasických dekorativních obrazů jsou omalovánky především velmi účinnou relaxační pomůckou, jelikož vyžadují poměrně vysoké soustředění.

Vzory mají zpravidla vysokou opakovatelnost, a navíc pomáhají uvolňovat aktuální duševní rozpoložení prostřednictvím variabilní barevnosti. Mandala omalovánky jsou již několik let vydávány ve sbornících s předtištěným vzorováním nebo je možné si je vytisknout z internetu (mnoho hotových mandal pro vymalování nebo obkreslení naleznete na účtech uživatelů Pinterestu nebo na specializovaných stránkách. Pořídit lze také plastové šablony pro vybarvování od různých prodejců.

 

Tečkované mandaly – v čem jsou unikátní

Vedle tištěných omalovánek a šablon pro vybarvování na papír se stávají velmi populárními také tečkované mandaly. Ty jsou pokročilejším dekorativním artiklem s charakteristickou tečkovanou strukturou, která vytváří barevný obrazec velmi pronikavého vzhledu.

 

Fotografie: tečkované mandaly - Lucie Čapková
Tečkované mandaly – Lucie Čapková

 

Tip: přečtěte si rozhovor s Lucií Čapkovou o tvoření tečkovaných mandal

 

Tečkované mandaly se vytváří jako klasické malby speciální technikou s cílem vytvořit harmonický a pohledově příjemný vizuální dojem podporující duševní rovnováhu. Jelikož se tečkované mandaly vytváří tekutými barvami, je nutné používat pevnější podklad než u omalovánek.

Ten se obvykle zabarvuje do sytých odstínů (včetně černé). Kontrastní barvy se pak v tečkách nanáší dle připraveného vzoru. Více se pomůckami zabýváme v článku „jak vytvořit tečkované mandaly“. Zjistíte, jaké pomůcky budete pro tečkované mandaly potřebovat a jak začít.

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..