Mandaly cesta k celistvosti – tip, jak utéct realitě a chvilku relaxovat. Taky máte doma dítě, které vás nepřestává udivovat svým samozřejmým přístupem k moderním technologiím?

Dítě, které se s vámi občas snaží mluvit o neznámých věcech prapodivnými slovy, jako třeba „tweetování,“ „skiny“ nebo „loot box“?

Zatímco pro vás je vrcholem blaha, že jste se naučili z internetu zadat příkaz k úhradě a ovládat dotykáč natolik, abyste jednu zprávu nerozesílali všem svým kontaktům najednou?

Máte dojem, že žijete s nějakým mimozemšťanem? Tak to je normální. Tyto děti jsou totiž tzv. digitální domorodci. 

Kurz online- vstup zdarma MANDALY PRO RADOST – OMALOVÁNKY PRO DOSPĚLÉ

Generace Z

Fotografie mandaly
Relaxační technika malování mandal

Generace Z se narodila do doby, kdy svět je propojen díky komunikačním technologiím, internet mají stále s sebou v mobilních telefonech, a vůbec nikdy nezažili dobu, kdy to bylo jinak. Nakupují si vánoční dárky přes internet, sdílejí své zážitky s kamarády, fotí mobilem, stahují si hudbu, mají neomezený přístup k informacím.

Zkuste jim ukázat disketu. Vyprávět o telefonu připojeném k drátu. O době, kdy neexistoval internet a pro každou informaci se muselo do knihovny.

Úskalí života s technologiemi

Mnoho rodičů se snaží přístup dětí k internetu kontrolovat a omezovat. Ale moderní technologie jsou všude, a už navždy budou. A musíme se naučit s nimi žít a obezřetně zacházet. Nedají se zakázat, ignorovat.

Lepší je s vědomím jejich rizik nabídnout dětem i jiné možnosti, rozvíjet ostatní jejich stránky, které díky současnému životu mohou zůstat jaksi nepovšimnuté.

Mandaly cesta k celistvosti

Kreslení či vybarvování mandal je oblíbená relaxační aktivita. Můžeme si vybarvovat společně s dětmi, zařadit tuto aktivitu pravidelně do týdenního rozvrhu. Ukážeme si, v čem dětem pomůže kreslení mandal a které oblasti může tato tvůrčí aktivita rozvíjet a ovlivňovat.

Sebedůvěra

Současná generace je orientována na vnějšek, na komunikaci, přijetí okolím. Hvězdami se stali youtubeři.

Mandaly pomáhají propojit dítě s jeho vnitřním já, vybudovat v něm sebedůvěru, nezávislou na vnějšku. Uvědomit si svou vlastní hodnotu. Mandaly cesta k celistvosti pro každého.

Úzkost z izolace

Neustálé spojení s okolím s sebou nese i riziko, že takové dítě vlastně neumí být samo. Spojení dává pocit bezpečí, jeho ztráta, byť dočasná, může vzbuzovat úzkost. Klidný čas strávený v tichu nad mandalou dává dítěti možnost zažít mystickou hloubku, kdy je člověk jen sám se sebou a svým nitrem, naplnit ten čas smysluplně a prožít jej s pocitem klidu a bezpečí. Naučí se nebýt na technologiích závislé emocionálně.

Fotografie mandaly
Mandala relaxační techniky

Sebereflexe

Čas strávený nad mandalou je čas vnímání sebe sama. Svého dechu, tepu srdce, svých myšlenek a prožitků. V průběhu kreslení může znovu v myšlenkách prožít denní události, emoce z nich integrovat do svého prožívání. Prohlubuje se sebereflexe a empatie.

Ovládání emocí

Dítě se pomocí sebevyjádření učí pracovat s emocemi. Učí se je vyjádřit, pochopit a ovládat.

Harmonie

Uvážlivost v pohybech, celkové zklidnění. Dítě si vybuduje štít před hrnoucími se informacemi, naučí se „vypnout spojení“ a relaxovat. To jej ochraňuje před nadměrným přetížením.

Tvůrčí schopnosti

Kreslení mandal rozvíjí kreativitu. Schopnost s informacemi zacházet tvůrčím způsobem, a ne je jen pasivně a nekriticky přijímat.

Díky mandalám můžeme dítěti  zprostředkovat kontakt s jeho vlastním nitrem jako protipól k technologiím a extrovertovanému vnějšímu světu.

Navštivte kurz online do kterého je vstup zdarma.

Kurz mandaly omálovánky pro dospělé najdete ZDE.

2018-03-21

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.