Mediace a soudní jednání. Jaké výhody a nevýhody s sebou obě varianty přináší?
Soudní a mediační řešení sporů s sebou přináší určité rozdíly. Zjistěte, jak na konflikt nahlíží mediátor a jak advokát. V tomto článku se také dozvíte, s jakými výhodami a nevýhodami můžete počítat.
Výhody a nevýhody soudního jednání
Pokud budete nějaký spor řešit soudní cestou, soud vydá rozsudek. A tímto způsobem se celá věc z pohledu práva vyřeší.
Na druhou stranu s sebou soudní jednání přináší i určité nevýhody. Tak například vydání zmíněného rozsudku může trvat i roky. A v průběhu těchto let účastníkům sporu naskakují výdaje za znalecké posudku a právní zastoupení.
Zároveň je třeba počítat s tím, že konečný rozsudek nemusí vše vyřešit a také nemusí zcela vyhovovat ani jedné straně. Soud se soustředí na to, aby zkoumal důkazy a vyslýchal svědky. Pokud si tedy něco důkazně neobhájíte, nezískáte to.
TIP. Naučte se, jak řešit spory pomocí mediace na profesionálně vedeném kurzu.
Výhody a nevýhody mediace
Za nevýhodu mediačního jednání lze považovat skutečnost, že žádný mediátor nikdy nedokáže zaručit výsledek. Mediátor v dané věci nesmí rozhodovat, proto ani nemá možnost zajistit to, že se strany sporu na něčem domluví.
Nespornou výhodou mediace je rozhodně její rychlost. Jedno mediační jednání totiž obvykle trvá 3 hodiny. Někdy je třeba takových schůzek absolvovat několik, nicméně již za několik týdnů je možné dojít k dohodě.
Zmínit musíme i fakt, že je mediace finančně méně náročná než soudní jednání. Ceny za mediaci jsou smluvní, zpravidla jsou však mnohem menší než výdaje za soudní poplatek, znalecký posudek a náklady právního zastoupení.
Mediace je rovněž méně formální než soudní jednání. Odehrává se totiž v poměrně důvěrném prostředí, pouze za přítomnosti mediátora a stran sporu. Další osoby se mediace mohou zúčastnit pouze v případě, že s tím všechny sporné strany souhlasí.
Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.