Fotografie: šperky z mušlí

Moře stále s sebou, vyrobte si šperky z mušlí

V tomto článku se dozvíte, jak si vyrobit krásné a elegantní šperky z mušlí, které si jste si dovezli z dovolené. Lepší, než aby chytaly prach v obýváku, co myslíte? Vyrobíte si tak krásný a originální šperk, který vám celou zimu bude připomínat vaši letní dovolenou a moře bude stále ve vaší blízkosti.

Postup, jak vyrobit šperky z  mušlí

 

1) Najděte správnou mušli

 

Prvním krokem je logicky nalezení mušle. Jaká mušle to bude je zcela na vás. Může to být mušlička malinká – na samostatný přívěsek – nebo obří. Já vyrábím převážně z té veliké. Všechno to začalo tak, že jsem na pláži ve Španělsku našla ošklivou mušli. Nikdo mě nechápal, ale já věděla, že uvnitř se v ní skrývá zázrak.

 

Fotografie: šperky z mušlí

 

2) Napřed mušli musíme rozbít

 

Tenhle krok se samozřejmě týká jen velké mušle. Je nutné z ní nějakým způsobem udělat malé kousky. Jak? No… kladivem!
Nezapomeňte – mušle bude tvrdá, takže půjde rozbít poměrně těžko. Také je důležité dát si pod ni kus látky nebo molitanu, zkrátka něco měkkého, aby se nepoškodila její struktura a nezašpinila se. A také se rozbitá mušle mnohem lépe sesypává z látky, než sbírá ze země.

 

3) Teď mušli obrousíme

 

Když už máme dostatečně malé kousky, je na čase vybrat ty nejvhodnější a upravit je. Jak vybírat? Tady je pár důležitých věcí, které sledovat:

  • Dostatečná tloušťka – aby se přívěsek ihned nerozpadl a šel provrtat, je nutné, aby měl alespoň zhruba 3 mm tloušťky. Hlavně v místě, kde se chystáte vrtat.
  • Úlomek se neloupe – občas ihned vidíme, že se bude odlomek postupně olupovat. Takové kousky nejsou vhodné, brzo se rozpadnou.

Vybrané kousky obrousíme nejlépe smirkovým papírem.

 

Fotografie: obroušené mušle na vlastní šperk

 

4) Provrtání dírky do mušle

 

Aby se mušlička dala pověsit na řetízek/kůžičku, je potřeba vyvrtat do ní dírku na kroužek. Stačí úplně malinkatý vrtáček (kolem 1 mm v průměru postačí). Já obvykle vrtám bez vrtačky jen v prstech. S vrtačkou se dírky dají vyvrtat také, ale pravděpodobnost, že se mušle zlomí, je mnohem větší. Vůbec nedoporučuji používat vrtačku na přívěsky z velké mušle, ty jsou totiž křehčí než ty malé, které zůstaly v celku. Nepoškozené malé mušličky většinou vrtačku zvládnou, ale pořád je to trochu risk.
Připravte se, že možná i 40 % mušlí tento krok nepřežije a je to opravdu zdlouhavé. Ale výsledek za to stojí!

 

Fotografie: šperky z mušlí - provrtání dírky do mušle

 

5) Už jen mušli nalakovat

 

Další krok je už snadný. Stačí vzít obyčejný bezbarvý lak na nehty a nalakovat je : ) Občas je potřeba dírku provrtat znovu, protože se zalepí, ale to už jde snadno. Pak jen navlečeme kroužek na šperky (v každé galanterii se dají koupit, sáček jich vyjde do 20 korun).

Hotovo!

Voilà, přívěsek je na světě a můžete dělat parádu!

 

Fotografie: hotové šperky z mušlí

 

Kdyby se vám přeci jen nepodařilo přívěsek vyrobit, nebo jste nemohli najít vhodnou mušli, napište mi na můj e-mail: maniny.patlaniny@gmail.com nebo na můj Instagram , mám jich spoustu v zásobě za příznivé ceny (20-50 Kč).

Podívejte se i na další návody a DIY inspiraci.

 

Post Your Comment Here

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru