Návod na stavění stanu ve dne a po setmění v noci
Chcete se vymanit ze zaběhnuté rutiny a vnést do svého života trochu vzrušení? Co může být lepšího než se vydat na dobrodružství v kempu, když máte zasloužený volný čas?
Kempování může být naprostá bomba, pokud jste dostatečně připraveni a vybaveni nezbytným vybavením a znalostmi. Jednou z klíčových dovedností, kterou byste si měli osvojit, než se vydáte do kempu, je umění správně postavit stan a to nejen přes den, ale i v noci.
Správně postavený stan vás nejen ochrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami, ale také zajistí příjemný noční odpočinek. V tomto článku vás provedeme jednoduchým postupem krok za krokem, který si můžete natrénovat doma na zahradě, než se vydáte na do přírody nebo do kempu.
Vyberte si správný stan
Na začátku je nezbytné vybrat vhodný stan, který bude vyhovovat vašim specifickým potřebám podle typu dobrodružství, které máte v plánu.
Vzhledem k tomu, že na trhu je k dispozici široká škála možností, z nichž každá je určena k určitému účelu, je důležité mít jasnou představu o tom, který stan bude nejlépe splňovat vaše požadavky.
Pro krátký jednodenní festival nebudete potřebovat ani tradiční stan, který vyžaduje stavění. Místo toho se můžete rozhodnout pro pohodlné samorozkládací stany, které lze sestavit během pouhých 10 sekund.
Pokud však míříte do kempu na několik dní a vyžadujete robustní ochranu před nepříznivým počasím, je standardní stan tou správnou volbou.
Standardní stany se dodávají v různých velikostech a tvarech, aby vyhovovaly specifickým potřebám. V závislosti na počtu osob, které vás doprovázejí, si můžete vybrat stan pro 1 osobu, pro 2 osoby, pro 4 osoby nebo dokonce až pro 8 osob.
Pokud se vaše místo kempování nachází v kopcovitém nebo hornatém terénu, doporučujeme zvolit lehký stan pro 1 až 4 osoby, protože je lehčí a lépe se nosí po kopcích. V divoké přírodě může být problém najít vhodné místo pro postavení velkého stanu.
Pro rodinný výlet s dětmi je ideální prostorný rodinný stan s více oddělenými prostory na spaní a dostatečným prostorem pro snadný pohyb.
Důkladně zkontrolujte svůj stan, než se vydáte na cestu
Nikdo se nechce dostat do trapné situace, kdy přijede do kempu a po postavení stanu zjistí, že je nevzhledně poškozený.
Proto je naprosto nezbytné, abyste svůj stan důkladně prohlédli ještě předtím, než se vydáte z domova do kempu. Zkontrolujte, že balení stanu obsahuje všechny důležité součástky: kolíky, tyčky, vnitřní a svrchní plachtu.
Ať už si s sebou plánujete vzít starší stan, nebo jste si na nadcházející cestu nedávno pořídili nový, je nezbytné zkontrolovat a překontrolovat, zda je vše v pořádku, abyste si užili všechny výhody, které spaní v přírodě přináší.
Seznamte se s návodem
V dnešním rychlém světě má mnoho z nás tendenci přehlížet čtení návodu k použití před použitím jakéhokoli výrobku.
Pokud však jde o stavbu stanu, je velmi důležité návod k použití neignorovat, abyste se vyhnuli případným katastrofám. Bez ohledu na to, kolikrát jste v minulosti stan stavěli, je vždy vhodné projít si návod k použití. Tím zajistíte, že budete jasně chápat, co děláte, a správný postup, jak to provést.
Přečtením a seznámením se s návodem získáte náskok před ostatními táborníky. Zapůsobíte na ně tím, že stan sestavíte bez námahy a rychle.
Procvičte si to doma
Než se vydáte na kempování, je nezbytné získat praktické zkušenosti se stavěním stanu. Pokud jste v tomto směru nováčkem a neznáte možné problémy spojené se stavěním stanu v kempu, může se vše rychle zvrtnout.
Bez dostatečné předchozí praxe se může stát, že stan postavíte nesprávně a způsobíte zbytečné zmatky.
Jakmile jste vybrali správný stan a ujistili se, že nedošlo k žádnému poškození, je čas nacvičit jeho stavění v blízkosti vašeho domova. Najděte si vhodné místo na zahradě nebo v soukromí, kde si můžete procvičit dovednost stavění stanu, než se o to pokusíte na horském vrcholu nebo ve veřejném kempu.
Umožní vám to předvídat a řešit případné problémy, na které můžete narazit při stavění stanu na požadovaném tábořišti. Získáte také lepší přehled o používání stahovacích lan plachty a zjistíte přesný počet kotvících kolíků, které budete potřebovat.
Výběr správného místa
Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při stavění stanu v kempu je výběr ideálního místa. Nevybírejte si jen tak nějaké náhodné místo. Důležité je upřednostnit klidný spánek bez jakýchkoli potenciálních rušivých vlivů.
Ujistěte se, že vybrané místo je daleko od železničních tratí, rušných silnic, bezpečnostních světel, generátorů a dalších blízkých táborníků.
Některé kempy mají vyhrazené oblasti pro různé skupiny, rodiny a samostatné táborníky. Je důležité vědět, kde si postavit stan a kde vůbec netábořit.
Hledání rovného terénu
Snažte se najít rovný povrch, na kterém můžete snadno postavit stan. Rovné místa jsou pro stavění stanu a spánek mnohem pohodlnější než nerovný terén.
Pokud stavíte stan na svahu, snažte se umístit vchod směrem z kopce nebo po směru větru.
To vás ochrání před vniknutím dešťové vody do stanu a ochrání vás před silným větrem. V případě, že stanujete za větrného dne, umístěte stan kratší stranou směrem odkud vítr fouká.
Vyhněte se stanování pod stromy
Je důležité si uvědomit, že stanování přímo pod stromem není nejlepší volbou. Za prvé, kapky deště padající z koruny stromu mohou být dost otravné. Neustálé kapání vody na plachtu stanu vám může znepříjemnit spaní a pobyt v přírodě. Navíc, některé stromy mohou vylučovat pryskyřici, která může zašpinit váš stan.
Bezpečnost je dalším důležitým faktorem. Při nepříznivém počasí mohou stromy představovat riziko pádu větví nebo dokonce celých stromů. Abyste minimalizovali toto nebezpečí, je lepší vyhnout se stanování přímo pod nimi.
Stanování pod stromem může přilákat různé druhy hmyzu, který vám může znepříjemnit pobyt. Komáři, vosy a další obtěžující hmyz mohou být nepříjemnými společníky během vaší dovolené v přírodě.
Vzhledem k těmto důvodům je rozumné vybrat si místo mimo přímý dosah stromů pro postavení stanu.
Pozor na vodu
Je vhodné vyhnout se stavění stanu na bažinaté nebo mokré půdě. Nejenže to ztěžuje stavění stanu, ale také může dojít k prosakování spodní vody do stanu.
Dále jsou problematické prolákliny v kterých se v případě nočního deště nahromadí voda. Při výběru vždy hledejte místo, v kterém se v případě deště nevytvoří kaluž, která by mohla ohrozit kvalitu spánku.
Příprava tábořiště
Nyní byste již měli mít vybrané ideální místo pro kempování. Než začnete stavět stan, je důležité vyčistit prostor, kde ho plánujete postavit.
Věnujte tomuto kroku čas a odstraňte ze země veškeré nečistoty, šišky a větvičky, abyste se ujistili, že tam není nic, co by mohlo stan potenciálně poškodit a v noci vás tlačit do zad.
Příběhy o probdělých nocích v důsledku malé šišky v oblasti zad jsou známé všem, kdo kdy spali ve stanu. Tato zdánlivě nevinná překážka dokáže zcela narušit váš odpočinek a zničit vám noc.
Inspirujte se: Stanování s dětmi může být velmi příjemnou formou dovolené, která vašim dětem prohloubí vztah k přírodě. Víte, jak se na stanování s dětmi připravit?
Jak postupovat při stavění stanu
Nyní, když jste se dozvěděli o základních úkonech, které je třeba provést před postavením stanu, projděme si postup krok za krokem.
Vybalte a uspořádejte stan
Začněte tím, že vybalíte stan a shromáždíte všechny potřebné nástroje zmíněné dříve. Pokud je jasné počasí, rozložte všechny součásti na zem, abyste se ujistili, že máte vše potřebné.
Pokud je však počasí nepříznivé, ujistěte se, že vnitřní plachta stanu se spodní plachtou zůstanou suché a lehčí části zatěžkejte, aby byly chráněny před silným větrem.
Umístění podkladové plachty
Nyní je čas pečlivě umístit podkladovou plachtu do požadované polohy. Tato nepromokavá vrstva nejen chrání dno stanu, ale také prodlužuje jeho životnost. Dbejte na to, abyste ji položili hladce a před uložením odstranili kamínky, které by mohly způsobit trhliny a nechat vodu proniknout dovnitř.
Po umístění podlážky na ni položte stan a zarovnejte ho s podkladovou plachtou. Pomocí zipů bezpečně uzavřete okna a dveře a dbejte na to, aby dveře nebyly otočeny ve směru větru. U některých moderních stanů je podlážka integrována do samotného stanu, což tento proces zjednodušuje.
Sestavení tyčí
Stanové tyče slouží jako konstrukce nebo “kostra” stanu. Jejich sestavení naštěstí není složitý úkol. Většina tyčí je dnes vyrobena z elastického lanka a laminátových nebo lehkých kovových dílů, což usnadňuje jejich spojení a sestavení.
Začněte tím, že každou tyč přiřadíte k odpovídající části na těle stanu. V blízkosti spojů hledejte očka pro uchycení nebo tunely pro zasunutí tyče. Dávejte pozor, abyste tyče při zasouvání nepoškodili nebo nezlomili.
Připojení tyčí a vztyčení stanu
Po sestavení tyčí je čas připojit je k plachtě stanu. Některé stany mají objímky, kterými můžete tyče prostrčit a vytvořit tak pevný rám. Jiné mají háčky, které se k tyčím snadno připevní. Při tomto kroku nespěchejte, abyste se vyhnuli zachycení nebo poškození materiálu stanu.
Když jsou tyče bezpečně připevněny, můžete nyní stan zvednout ohnutím tyčí a jejich zajištěním na místě. Každý roh stanu má poutka, do kterých můžete tyče upevnit, čímž zajistíte stabilitu.
Umístěte svrchní plachtu přes stan
Když jste v divočině, může vám nečekaný déšť rychle zkazit zážitek z kempování. Proto je nezbytné mít nepromokavou svrchní plachtu, která vás ochrání před nepřízní počasí.
Většina stanů je dodávána s touto plachtou, ale pokud tomu tak není, můžete si vytvořit provizorní pláštěnku z nepromokavé plachty. Mezi stanem a pláštěnkou se vytvoří vzduchové kapsy, které zajistí izolaci a jsou prevencí proti průsaku z svrchní plachtu na vnitřní.
Jakmile je svrchní plachta na místě, použijte k jejímu pevnému upevnění dodaný upevňovací systém nebo spony, v závislosti na konstrukci stanu. Tím zajistíte, že plachta zůstane na svém místě a ochrání váš stan před deštěm a dalšími povětrnostními podmínkami.
Zabezpečení stanu pomocí kolíků
Aby stan zůstal na svém místě, je důležité ho řádně upevnit. Většina moderních stanů se dodává s kolíky vhodnými pro měkké povrchy, jako je tráva.
Pokud však stavíte stan na tvrdém povrchu, jako je písek, sníh nebo štěrk, můžete potřebovat specializované kolíky.
Před připevněním kotevních lan začněte s kolíkováním rohů stanu. Pomocí gumové paličky zajistěte čtyři rohy a ujistěte se, že každý kolík je do země zapíchnutý pod úhlem 45 stupňů. Tím vytvoříte napnutou a bezpečnou konstrukci stanu. Pokud nemáte paličku, můžete místo ní použít plochý kámen.
Zabezpečení stanu pomocí lan
Dále připevněte šňůry k pevným smyčkám na stanu. I když to za dobrého počasí není vždy nutné, je dobré mít je na místě pro případ náhlé změny počasí.
Zkontrolujte zda nejsou uvolněná lana a v případě potřeby je utáhněte. Ujistěte se, že je bezpečně připevněna také svrchní plachta. Používáte-li samostatnou podkladovou plachtu, zastrčte všechny odhalené okraje pod podlážku stanu, abyste zabránili pronikání vody dovnitř.
Stavba stanu v noci
Postavit stan v noci může být náročné. Nedostatek světla a nepříznivé podmínky mohou vést k chybám, které by mohly zničit váš zážitek z kempování. Abyste zajistili úspěšné postavení stanu, je důležité být dobře připraven a přizpůsobit se. Zde je několik tipů, které vám pomohou tento úkol zvládnout:
Uvědomte si výzvy
Stavění stanu za tmy představuje jedinečnou výzvu. Špatná viditelnost ztěžuje nalezení vhodného místa k táboření a postavení stanu. Proto je zásadní vybavit se kvalitní čelovkou.
Náročnost na psychiku
Pokud stavíte tábor v noci, je pravděpodobné, že jste se celý den věnovali turistice. Únava může ztížit vaši schopnost soustředit se a provádět úkoly vyžadující přesnost.
Kromě toho může být pohyb v neznámém terénu ve tmě znervózňující, přičemž různé zvuky pocit neklidu ještě umocňují. Je důležité si těchto faktorů být vědom, protože mohou vést k chybám nebo nehodám.
Všímejte si terénu
V noci se odhadování terénu stává náročným. I s čelovkou bude vaše viditelnost omezená. Před výběrem místa pro kempování je nezbytné důkladně prozkoumat okolí a ujistit se, že není náchylné k záplavám nebo obývané divokou zvěří.
Zvažte divokou zvěř
Noční aktivita zvířat může znepříjemnit proces stavění stanu. Naštěstí mají vyhrazená tábořiště obvykle zavedena opatření, která minimalizují setkání s divokou zvěří. Pokud však kempujete v divočině, je nezbytné prozkoumat místní faunu a naučit se, jak setkání se zvířaty předcházet nebo jak je zvládnout.
V Českých lesích vás mimo divokých prasat moc zvířat ohrozit nemůže, ale na Slovensku je možné setkání s vlky nebo medvědy.
Použití vhodných odstrašujících prostředků může pomoci udržet nežádoucí návštěvníky mimo vaše tábořiště.
Uvědomíte-li si tyto problémy a připravíte-li se na ně odpovídajícím způsobem, můžete zvýšit své šance na úspěšné postavení stanu v noci. Nezapomeňte plánovat dopředu, přizpůsobit se okolnostem a v průběhu celého procesu upřednostňovat svou bezpečnost.
Zajistěte si osvětlení
Při stavění stanu v noci se viditelnost stává velkým problémem. K jeho překonání je nezbytné mít dostatečné osvětlení.
Rozdělejte oheň
Zapálení ohně nejen zlepšuje viditelnost, ale také poskytuje teplo a pomáhá udržet zvířata daleko od kempu. Spoléhat se pouze na oheň však nestačí. Nezapomeňte, že oheň musí být v dostatečné vzdálenosti od místa, kde stavíte stan, aby nedošlo k propálení plachty stanu.
Používejte více zdrojů světla
Osvětlete celou oblast, kde plánujete postavit stan. Více zdrojů světla umožňuje dobrou viditelnost, aniž by vrhaly stíny na vaše úkoly.
Připevněte zdroj světla k oděvu
Pokud máte pouze jeden zdroj světla, připevněte jej k oděvu tak, aby paprsek směřoval dopředu. Tím si uvolníte ruce pro stavbu stanu. Použití čelovky může být v takových situacích velmi výhodné.
Náš tip: Podívejte se na úžasná místa v ČR a inspirujte se tipy na výlety po České republice.
Zvažte alternativy
Pokud se ocitnete v situaci, kdy není možné bezpečně postavit stan v noci, je vždy rozumnější zvolit alternativní způsob přenocování. Bezpečnost je přednostní záležitostí a někdy je nutné upravit plány.
Pokud máte k dispozici automobil, je nejlepší se vrátit k němu a strávit noc uvnitř. Takto můžete postavit stan až následující den, kdy je dostatek světla.
V případě nedostupnosti vozu lze zvážit přespání v blízkém hotelu nebo chatě, pokud jsou v okolí k dispozici. Důležité je vždy být informován o možnostech v dané lokalitě, abyste mohli správně reagovat na nepředvídané situace a zajistit si bezpečný a pohodlný pobyt.
Závěrem
Umění postavit stan je nezbytnou dovedností každého kempaře, ať už se rozhodnete stavět jej ve dne nebo v noci. Správně postavený stan zajišťuje bezpečnost, pohodlí a příjemné prostředí pro váš pobyt v přírodě.
Pokud se rozhodnete stavět stan ve dne, pamatujte na výběr vhodného a rovinného povrchu. Dodržování postupu sestavení stanu a pevné ukotvení je klíčové pro jeho stabilitu a odolnost proti větru.
Pokud situace vyžaduje stavbu stanu v noci, je důležité se dobře připravit. Mějte po ruce dostatek osvětlení, jako je například čelovka, která vám umožní vidět a snadněji se orientovat ve tmě. Pamatujte také na vhodnou volbu terénu a pečlivé ukotvení stanu, abyste se vyhnuli případným nehodám a nepříjemnostem.
Nyní, když jste se seznámili s tipy pro stavbu stanu ve dne i v noci, máte ve svých rukou všechny potřebné informace, abyste si užili skvělý kempovací zážitek. Bez ohledu na to, jakou volbu učiníte, pamatujte vždy na bezpečnost, pohodlí a ohleduplnost k přírodě.
Přejeme vám úspěšnou stavbu stanu a nezapomenutelné chvíle strávené v přírodě!
Pavel Horský, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na vašem webu