fbpx
Fotografie: děti na trampolíně

Návod na to, jak vést děti ke zdravému pohybu a sportování

O důležitosti pohybu pro člověka není pochyb. Dvojnásob to platí v případě, že se jedná o dítě. Pohyb, cvičení a sport je pro dítě přínosný jak z hlediska tělesného, tak i duševního zdraví.

Nové technologie jako je počítač, chytré mobilní telefony apod. můžou být pro nás velkým pomocníkem. Zároveň jsou také silným protivníkem rodičů, které trápí množství času, které jejich děti stráví sezením u těchto vymožeností. Proto je důležité vést děti k zodpovědnosti, sebeúctě a zdravému životnímu stylu.

Ministerstvo zdravotnictví společně s Univerzitou Palackého v Olomouci provedlo průzkum, ze kterého vyplývá:

  • jedna pětina dětí ve věku 11-15 let má problém s hmotností
  • 15% dětí má nadváhu
  • 6% dospívajících trpí obezitou

Byť se stravovací návyky populace zlepšují, jídlo, doplňky výživy nebo superpotraviny není vše. Pokud nebude mít dítě dostatek pohybu, může tím být ohrožen jeho vývoj, zvýšená náchylnost na možná onemocnění a v sázce je i jeho psychický stav.

 

Proč je pohyb tak důležitý již v útlém věku?

Děti, které mají dostatek pohybu, mají silné a zdravé kosti, neustále posilují srdce a plíce a napomáhají metabolismu cukrů a tuků. Odráží se to v jejich vytrvalosti, koordinaci, rovnováze, úrazech a celkovému zdravotnímu stavu. Také díky pohybu si děti udržují správnou hmotnost, nemají problém s nadváhou ani s únavou.

dětský fotbalový tým

Krom fyzických pozitiv má pohyb příznivý vliv i na další oblasti. S pohybem přichází i rozvoj kreativního myšlení a tvořivosti. Ve své podstatě má vliv na celou řadu kognitivních funkci od pozornosti, vnímání, inteligenci, přes paměť až po myšlení. Navíc díky sportu a aktivním činnostem můžete své děti naučit disciplíně, morálce a etickým zásadám.

 

Vztah pohybu a věku dítěte

Jako rodič jistě víte, že výchova se do jisté míry odráží od věku dítěte. Ať už je chcete naučit cokoliv, musí na to být připraveni, nejen věkově ale i mentálně. To stejné platí u pohybu. Batole s vámi nepůjde na fotbal a dospívajícího teenagera stěží donutíte k hraní na honěnou.

 

Aktivita pro miminka

U miminek se může zdát pohyb možná trochu obtížný. Ale není třeba si lámat hlavu. I pro naše malé uzlíčky štěstí existují různé varianty pohybu. Velmi oblíbené a efektivní je chodit s dětmi plavat. Plavání se řadí mezi aktivity, které pomáhají zlepšit dýchání, motoriku, koordinaci a přispívají ke správnému vývinu svalstva, spánku. Navíc stejně jako dospělého i miminka voda “vyhladoví” a budou papat, jak divá.

 

Aktivita pro předškoláky a školáky

S přibývajícím věkem roste i energie dětí. Tyto ratolesti mají velký talent a oblíbenou hru, tj. hrát rodičům na nervy. Pokud je dítě “nevyřáděné” bude doma běhat, skákat, jančit a kdo ví co ještě. Což může u rodičů vyvolat stres, migrény a dochází pak ke křiku.

 

Nejlepší prevencí před touto nepříjemnou situací je dítě během dne řádně unavit. Velmi účinné jsou klasické pouliční aktivity. Stačí se jen řádně obléct, popadnout odrážedla, kola, koloběžky, brusle a vyrazit na procházku či na výlet.

jezděte na kolech

U každé aktivity je důležité, aby se dítě především bavilo. Nedostatek smíchu, přepínání a náročné cíle nejsou dobrou cestou. Při učení se jízdy na kole, bruslích apod. se dítě učí i jiným věcem.

Nutno podotknout, že se dítě setká se selháním, neúspěchem, které doprovází každý pád. Proto byste to s dětmi neměli vzdávat a zahrát si na motivátora. Ukažte jim, že výsledek stojí za to, odměňte je, chvalte je, mějte s nimi trpělivost – hlavně ať vytrvají.

Tip: Pokud zrovna svítí sluníčko, ale vy máte spoustu práce na zahradě a výlet na kolech nepřipadá v úvahu, uzpůsobte vaši zahradu tzv. proti nudě. Abyste mohli v klidu zahradničit a vaše děti se zabavily, vyberte si vhodnou trampolínu, houpačku na zahradu nebo postavte domácí prolézačku, kde se děti samy vyřádí.

Hlavně v s nástupem do školy je důležité dítě řádně socializovat. A jak lépe dítě naučit být mezi ostatními dětmi, bavit se, najít si kamarády a zároveň vybít veškerou energii než týmovými sporty. Týmové sporty jim dají cenné zkušenosti do života, které najdou během dospělosti.

 

Hrajeme si

U sportu a jiných pohybových aktivit je důležité naučit je pravidlo “není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.” Tím obrníte dítě na budoucí neúspěchy a ono se naučí brát prohru se ctí a ze svých chyb se třeba i poučí.

Zároveň by v každé aktivitě dítě mělo mít vidinu úspěchu a možného vítězství, ať už je to honička, fotbal nebo tanec. Zvlášť u nových aktivit, dítě potřebuje chválit, mít radost z dosaženého vítězství a být hrdý samo na sebe, což podporuje vítěznou mentalitu.

NEZAPOMEŇTE: pohyb by měl být zábava, odreagování a uklidnění. Není dobré dítě do něčeho nutit. A jestliže vám nic jiného nezbývá (např. při boji při technologiím), buďte trpěliví, ohleduplní a kreativní. Hledejte něco, co bude vaši ratolest bavit a z čeho nebude otrávené. A co je nejdůležitější – bavte se a smějte se!

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru