Fotografie:kompakt s výměnným objektivem

Fotoaparátů existuje celá řada. V podstatě je můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Digitální fotoaparáty (kompakty) a digitální zrcadlovky. Na kompakt s výměnným objektivem se zaměříme v tomto článku. Ovšem ne na klasické levné kompakty, ale na jejich pokročilejší formu, kompakty s výměnným objektivem. Jejich hlavní výhodou je malý rozměr, nízká hmotnost, vysoká kvalita fotografií a samozřejmě i výměna objektivů. Z této skupiny můžeme uvést zástupce, jako například známý výrobce Sony Alpha nebo Nikon Z.

Kompakt s výměnným objektivem – kritéria pro výběr 

 • Finance, které na pořízení fotoaparátu máte
 • Co budete nejčastěji fotit
 • Kde a za jakých podmínek budete fotit

Pokud s fotografováním teprve začínáte, poohlídněte se po levnější variantě, protože není zapotřebí hned ze začátku kupovat ten nejdražší kompakt. I když tyto fotoapaáty nejsou nejlevnější, bohatě postačí například Panasonic Lumix DMC nebo Canon EOS, které stojí přibližně 7 500 tisíc korun. Po dražších variantách se určitě poohlížejí ti, kteří již mají s fotografováním zkušenost a hledají právě malý kompaktní přístroj, který nezabere místo a dokáže vytvořit opravdu kvalitní snímky.

Jestliže pořizujete svůj první kompakt s výměnným objektivem a víte, že budete v budoucnu pořizovat další, je dobré zvolit stejnou značku. Ušetříte značnou část peněz, protože nebudete muset kupovat nové objektivy.

Čtěte také: Naučte se zdarma 3 triky, které používají profesionální fotografové

Kompakt s výměnným objektivem – výhody a nevýhody

 • Malé rozměry
 • Nízká hmotnost
 • možnost výměny objektivů
 • Kvalitní konstrukce
 • Bohatá nabídka příslušenství (objektivy, brašny, stativy, externí blesky,…)
 • Vysoká kvalita videí (dražší modely umí až 4K video)

Nevýhody:

 • Menší výběr objektivů
 • Stejná cena jako u zrcadlovek (u některých modelů může být cena i vyšší)
 • Levnější modely mohou mít pomalejší ostření

Parametry

Snímač

Snímač je to, co zásadně ovlivňuje kvalitu výsledné fotografie. I v malém kompaktním fotoaparátu je snímač, který se dá porovnat s těmi, co jsou v zrcadlovkách. Celkem existují tři typy snímačů.

Největším je Full Frame snímač, který má velikost kinofilmového políčka. Jeho hlavní výhodou je skvělá kvalita a nízký šum při vyšších hodnotách ISO. Tento snímač vlastní ty nejdražší kompakty, které jsou na trhu k dostání. Levnější fotoaparáty pak mají snímač typu APS-C nebo4/3“. Jedná se o základní a střední třídu přístrojů.

Počet pixelů

Počet pixelů snímače také ovlivňuje výsledek snímku. Pokud hledíte na kvalitu, volte nejnižší hodnotu alespoň 12 Mpx. Nižší hodnoty pixelů sahají na úroveň dnešních pokročilejších fotomobilů, které budou takřka fotit stejně.

Nemusíte se ale bát. I ty základní kompakty s výměnným objektivem už mají kolem 24 Mpx, což je pro začátečníky opravdu skvělá hodnota.

Foto: kompakty s výměnným objektivem

Objektivy

Pokud vybíráte objektivy, dbejte hlavně na správný typ bajonetu. Některé kompakty mají bajonet větší, některé menší. Důležité je, aby daný objektiv na fotoaparát pasoval. Na některé typy přístrojů je možné nasadit objektiv z digitální zrcadlovky, což umožňuje například forma Canon.

Čtěte také: Jak vybrat fotobatoh a digitální zdrcadlovku

Cena

Základní typy přístrojů s výměnným objektivem lze pořídit kolem 7 000 – 8 000 Kč. Velikost snímače je 16 Mpx nebo 24 Mpx. I když se jedná o tu nejlevnější variantu, můžete být mile překvapeni. Řada základních kompaktů má plně manuální režim a mnoho vychytaných funkcí.

Pokud ale fotíte denně, budete muset sáhnout po něčem dražším. Střední a profesionální třída kompaktů s výměnným objektivem se pohybuje řádově v desítkách tisíc korun. Ty nejdražší mohou stát i 80 000 Kč.

Fotografie: kompakt s výměnným objektivem

Tip: Vybírejte z našich živých i online kurzů a foťte jako profesionálové:

Nenašli jste co jste hledali? Napište nám dotaz, co hledáte a my se vám ozveme s možnostmi a nabídkami.

2019-05-29