origami

Origami vás nechá zapomenout na starosti všedního dne, procvičí vám prsty a navíc vytvoříte něco krásného.

Co znamená Origami?

Origami, je zjednodušeně řečeno, přeměnění listu papíru v něco smysluplného. Výraz origami vznikl ze dvou slov ori – papír, kami – skládat. Za kolébku tohoto umění je považováno Japonsko. Tam se jeho vznik datuje okolo 9. století našeho letopočtu, kde mělo své místo při náboženských obřadech.

Od 17. století se začalo šířit jako masová zábava po celém světě. Pro mnoho lidí je origami synonymem něčeho těžkého a nepochopitelného, na co nemá normální člověk „buňky“, natož trpělivost. Opak je pravdou.

origami kniha

Origami obsahuje všechny stupně obtížnosti, všechny možné tvary, barvy a kombinace. Záleží jen na vaší fantazii a dovednosti. O origami bylo napsáno mnoho knih, kde podle přiložených diagramů může každý složit krásnou dekoraci.

Tvořivé kurzy – první lekce zdarma

Chce to jen chtít a zkusit to. Málokdo si třeba uvědomí, že naše všeobecně známá lodička, kterou skládají děti v mateřské škole, je jednou z nejkrásnějších a nejjednodušších skládaček origami.

papírová lodička origami
papírová lodička

Nejen Japonsko

Ačkoliv je Japonsko považováno za pravlast origami, není to tak úplně pravda. V Evropě se toto umění vyvinulo nezávisle někdy ve 13. století.

Tvořivé kurzy – první lekce zdarma

Za všechny jmenujme Španělsko a jejich tradiční skládanku Pajarita [pacharita]. V překladu to znamená ptáček. U nás je spíše známější pod názvem koník.

Vznikl v Toledu a nejdeme ho ve Španělsku úplně všude. Navíc po rozložení vznikne čtverec se 12 magickými trojúhelníky, do kterých se vpisují horoskopy.

Čtěte také: Učte se anglicky rychle a snadno

Papírový jeřáb – Orizuru

Tuto překrásnou tradiční japonskou skládačku by se měl naučit každý příznivce skládání z papíru. Netrvá to ani deset minut a pod rukama se vám vyloupne dokonalé umělecké dílo. Navíc darovaný jeřáb Orizuru přináší štěstí.

Pro toho, kdo ho skládá, je to však trochu zdlouhavější, jelikož jemu štěstí přinese až ten tisící vyrobený. Určitě to ale stojí za pokus. Tvořit můžete kdekoli a použít můžete jakýkoliv kus papíru.

Orizuru
Orizuru

Účtenky v restauraci, bankovky, pořadová čísla na poště, ubrousky atd.

Když přijdete na poště k okénku a darujete unavené pracovnici přepážky Orizuru, určitě se vám bude věnovat s úsměvem a všechno půjde lépe.

Dívka skládající jeřába

O tom, jak je origami pro Japonsko důležité svědčí fakt, že jako pomník dětským obětem výbuchu v Hirošimě byla vytvořena socha Dívka skládající jeřába. Byla vytvořena podle dívky Sadako trpící leukémií v důsledku ozáření, která chtěla složit tisíc jeřábů aby se uzdravila. Bohužel nemoc byla rychlejší.

Tvořivé kurzy – první lekce zdarma

Zde sdílíme návod na jeřába youtube 🙂

Zdroj youtube: Smida3

Další články a inspiraci pro tvoření najdete v kategorii „Návody a inspirace“

2018-09-02

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.