Fotografie: papírový parník

Origami – parník z papíru k ozdobě i ke hraní

Origami je tradiční japonské umění skládání papíru. Cílem je dostat se pouhým přehýbáním až k požadovaným tvarům a figurám. Existují formace nejrozličnější obtížnosti. V následujícím článku začneme jednoduše. Parník z papíru nejen, že je jednoduchý, ale je i vděčnou hračkou pro děti. Můžete jej dekorovat dle vlastních přání a poté ve vaně pořádat závody, dokud se parník nepotopí. 

Jak vytvořit parník z papíru – postup

Krok 1 – přehnutý papír

Prvním krokem je mít u sebe čtvercový papír. A přehnout jej tak, aby mezi jednotlivými rohy vznikly viditelné překlady. Nebojte se každý přehyb umocnit tím, že po hraně přejedete nehtem. Papír to unese a Vaše překlady se tak stanou přesnější a všechny následující kroky budou snazší.

Fotografie: čtvercový papír

Krok 2 – menší čtyřúhelník

K nově vzniklému středu přehněte postupně každý roh a to tak, že na konci zbyde nový, tentokrát menší čtyřúhelník. (Nezapomeňte každý přehyb zvýraznit nehty.)

Fotografie: menší čtyřúhleník

Krok 3 – ‘čistý’ čtverec

Papír obraťte vzhůru nohama tak, aby část s převrácenými rohy byla na stole a směrem k vám byl opět jen ‘čistý’ čtverec a opět přeložte jeho rohy směrem ke středu.

Fotografie: čistý čtverec

Krok 4 – obraťte čtverec vzhůru nohama

Ještě jednou převraťte čtverec vzhůru nohama. Teď budete mít proti sobě nový menší čtverec. Tato nová formace vám bude připomínat hru nebe-peklo-ráj. A ještě jednou je potřeba přeložit rohy směrem ke středu. (Potřetí a naposledy.) Naposledy obraťte čtverec vzhůru nohama.

Fotografie: jak vytvořit parník z papíru - origami

Krok 5 – vytvořte první komín

Téměř předposledním krokem je zformování komínů. Celý čtverec je vytvořen ze čtyř menších čtverců, z nichž každý je proťat diagonální linií. Vyberte si dva proti sobě ležící čtverce. Pomocí palce otevřete prostor, do kterého se dá proniknout onou diagonální linií. Ve chvíli, kdy máte jeden palec uvnitř začne se zvedat vnitřní strana. Ohněte ji směrem nahoru a vytvořte tak obdélník, který bude jedním z komínů. 

Fotografie: jak vytvořit komín parníku z papíru

Fotografie: jak vytvořit parník z papíru - origami

 

Krok 6 – vytvořte druhý komín

Učiňte to samé i s protilehlým čtvercem.

Fotografie: komín parníku

Krok 7 – parník je hotový

Zvedněte zbylé dva čtverce za vnitřní rohy a zároveň překládejte celý útvar podél diagonály, která probíhá mezi těmito rohy. Ukazováčky budou zvedat ony vnitřní rohy, zatímco palce a prostředníčky budou tlačit proti sobě a prsteníčky budou zajišťovat správný překlad dole u základny. Jakmile je jednou parník přeložen, ještě jednou upevněte překlady svými nehty a můžete jej nechat uvolnit a postavit na svou základnu.

Fotografie: jak vytvořit parník z papíru technikou origami

Fotografie: papírový parník

Návod na parník z papíru zpracovala: Aneta Toboříková 

Podívejte se i na další návody na webu kurzyzazitkyonline.cz, nebo si vyberte z  nabídky kreativních online kurzů, které až do konce karantény jsou s 50% slevou.

Post Your Comment Here

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru