fbpx
Fotografie: pánská outdoorová obuv

Outdoorová obuv: Na co si dát pozor při výběru?

Outdoorovou obuv využijete při pobytu v přírodě, ale je vhodná i na procházky nebo sportovní aktivity. Jak vybrat ty nejlepší pánské outdoorové boty a které parametry jsou skutečně důležité?

 

Důležitý je typ aktivit

Ať už je nazvete trekové, turistické nebo outdoorové, jedná se jednoduše o boty, ve kterých budeme zdolávat různě náročný terén. A právě to by mělo být jedním z kritérií jejich výběru. Zohledněte ale kromě typu povrchu také plánovanou délku trasy, případnou zátěž, kterou budete mít s sebou a počasí.

Z toho vyplývá, že náročný terén a větší množství zátěže si vyžádá pevnější obuv. Pokud vás čeká delší nebo vícedenní trasa, vybavte se rozhodně outdoorovou obuví odolnou proti vodě. To znamená, že by měla být opatřena membránou, důležité je i minimum švů a další prvky jako všitý jazyk.

 

Rozhodující je typ outdoorové obuvi

Rozdělení bot tzv. podle výšky komínu dělí boty na jednotlivé typy. Základní kategorie tvoří outdoorová obuv nízká a kotníková. Nicméně rozdělení může být i detailnější:

  • trekové sandály s otevřenou konstrukcí
  • uzavřené trekové sandály
  • síťovaná a děrovaná obuv
  • nízká treková obuv
  • středně vysoká treková obuv (MID)
  • vysoká treková obuv
  • fast trek
  • zimní trekové boty

 

V zásadě toto členění pracuje s předešlým bodem, tj. v potaz bere primárně počasí a náročnost terénu. Byť sandály se do této skupiny zařazují rovněž, obecně je zkušení trekaři spíše nedoporučují, odhalené chodidlo je vystaveno například kamenům a prosté zakopnutí bolí citelně více než v uzavřené botě.

Lehčí terén s menším nákladem vyžaduje pouze nižší zpevněnou botu, kotníkové pohorky nejsou vyloženě nutné. Tyto boty se označují také jako approach. Tento typ vám díky své lehkosti propůjčí i lepší dynamiku. V náročném kamenitém terénu je naopak nutné obout botu se zpevněným kotníkem, případně i takovou, která nohu chrání před vlhkostí a chladem.

 

Svou roli sehrává i materiál

Pánskou outdoorovou obuv lze opět rozčlenit z pohledu svrchního materiálu na boty syntetické (textilní), kožené, případně kombinaci obojího.

Kůže náleží k materiálům, který je mimořádně odolný a může se pyšnit skutečně dlouhou životností. Useň se ale, pozor, musí řádně ošetřovat. Jinak ztvrdne, což vede k přeřezání nití švů, případně i k popraskání. A to prakticky znamená nevratně zničené boty.

Přesto je pořízení kožených bot obecně výhodnější. Textil je méně odolný vůči mechanickému poškození i povětrnostním vlivům. Kladem tohoto materiálu oproti celokoženému provedení, který je však pro úplnost nutné zmínit, je zejména to, že jsou boty lehčí a prodyšnější.

Právě nepromokavost a prodyšnost jsou další dvě důležité vlastnosti, které by měla outdoorová obuv nabídnout. Ovšem pozor, vždy půjde o kompromis – bota může být nepromokavá nebo prodyšná. Potřebujete hlavně nepromokavost? Dobrým řešením jsou v tomto směru například modely z hydrofobní kůže jako například nubuk opatřené goretexovou membránou.

 

Podešev se i u outdoorové obuvi nevyplatí zanedbat

Důležitou součástí pánských outdoorových bot je rovněž podrážka neboli obuvnickou terminologií správněji řečeno podešev.

Tedy ta část boty, která se dotýká země. Opět platí, že náročnější terén vyžaduje vyšší pevnost, respektive tvrdost podrážky. Tu měkkou využijete hlavně na udržovaných cestách, na těch nezpevněných byste cítili každou nerovnost.

Zcela zásadně podešev nesmí klouzat, a to ani na mokrém povrchu. Od podešve se také obecně vyžaduje dlouhá životnost, což je podobné jako u svršku boty.

O tom rozhoduje primárně materiál měkké tlumící vrstvy, která se nazývá mezipodešev. Ta se zároveň stará o tlumení otřesů a rozhoduje tedy i o pohodlí. U outdoorových bot je standardně vyrobena z polyuretanu.

Pamatovat je nutné též na výraznost vzorku. Řídit se lze v praxi jednoduchou zásadou, že čím je terén náročnější nebo náklad, který s sebou máme, těžší, tím by i měl být vzorek na obuvi výraznější.

 

O pohodlí v botě rozhoduje správná velikost

U všech bot je zcela rozhodující správná velikost, která předurčuje, zda se v nich budeme cítit komfortně a zda budou i optimálně plnit požadovanou funkci. A ty outdoorové jednoznačně nejsou výjimkou.

V tomto případě se navíc nemůžete spoléhat na to, že svou velikost znáte. Znovu si pečlivě změřte chodidlo a k určené velikosti přičtěte 1 cm. Bota by měla být vždy větší. V případě outdoorové obuvi s membránou je na místě přičíst dokonce dalších 0,5 cm.

Je to z toho důvodu, že noha běžně při chůzi v terénu oteče. Prsty by se také při chůzi z kopce neměly boty v přední části boty vůbec dotknout, jinak vám hrozí nepříjemné otlaky.

 

Hledáte ideální pánské outdoorové boty pro různé využití? Vhodné modely nabízí značka CCC. Vzhledem k síti kamenných provozoven i vlastnímu internetovému obchodu si sami můžete vybrat, zda si obuv nejprve vyzkoušíte, případně pohodlně objednáte přes internet.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..