fbpx
Paličkování aneb příběh paličkované krajky

Paličkování aneb příběh paličkované krajky

První paličkované krajky jsou dochované již z 15. století a víme tedy s jistotou, že paličkování je technika, která je stará více než šest set let. Na první pohled se jedná o rychlou a snadnou výrobu, vždyť jde jen o přehazování paliček, ale za každou krajkou se skrývá vždy nějaký příběh a mnoho hodin lidské práce. Jednalo se tak vždy o velice ceněný artikl s vysokou cenou. Nebylo výjimkou, že si ženy mohly vydělat paličkováním mnohem více než ostatními pracemi.

Přečtěte si jak vzniklo paličkování aneb příběh paličkované krajky, zjistěte jaké pomůcky budete potřebovat k paličkování doma a vyzkoušejte si základní vzory pro paličkování.

 

Paličkování aneb příběh paličkovaných krajek

Fotografie: paličkování
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/

Za příběhem krajek ale vězí mnohem více než jen příběhy individuální. Každý kraj a země se odlišovaly stylem své krajky a je tak možné snadno odlišit krajky pocházející z Anglie od těch pocházejících z Francie. Častokrát se tak právě krajky stávaly symbolem patriotismu, náležitosti k danému místu.

Krajky byly obchodovány a často i pašovány přes hranice a brzy se z nich stal vyspělý průmysl. V 16. a 17. století již byly rozšířené po celé Evropě a četné dobové obrazy dokládají jejich oblíbenost. Poptávka ale bohužel závisela vždy na módě a když vyšly z módy, celý průmysl a na něm závislá odvětví rychle upadala. Královna Viktorie začala nosit šaty těžce vykládané krajkou, právě aby se vrátila opět do módy a pomohla tak zvednout upadající ekonomii (což se jí povedlo, až do doby, kdy viktoriánský styl upadl v nevoli).

Zásadní změnu výroba krajek zaznamenala v období průmyslové revoluce, kdy krajka začala být vyráběna strojově. Dnes se jí umělci věnují především jako řemeslu, využívají ji k výrobě uměleckých děl, šperků a unikátní ozdobě domácností či šatů.

 

Tip: Vyzkoušejte si první lekce zdarma v online kurzu paličkování pro začátečníky s lektorkou a profesionální krajkářkou Ivou Proškovou

 

Pomůcky pro paličkování

Mezi uměleckými řemesly, paličkování patří mezi ty, které nejsou příliš náročné na pomůcky. V zásadě je potřeba pouze:

  • příze
  • paličky
  • polštář
  • špendlíky
  • vzor

A navíc všechny zmíněné potřeby jsou nahraditelné běžnými pomůckami z domácnosti a je tak možné si vše nejdříve vyzkoušet, než se vrhnete do utrácení.

 

Paličky a příze

Paličky existují všech možných tvarů, barev a velikostí. První paličky bývaly často z kostí či slonoviny. Najdou se mezi nimi i opravdové skvosty a není tak divu, že se někteří věnují také jejich sbírání. Na fotografii dole jsou ty obyčejnější, dřevěné paličky.

Základní pěkné vzory začínají u 24 paliček, tedy aby bylo alespoň 12 párů, ale nejsou výjimkou krajky, kde se použilo i více než 100 paliček.

 

Fotografie: paličky a příze
Zdroj: By Photograph by Rama, Wikimedia Commons, Cc-by-sa-2.0-fr, CC BY-SA 2.0 fr, https://commons.wikimedia.org

 

Příze byla tradičně bílá, nejčastěji bavlněná. Méně často se používala i příze barvená či z jiných materiálů, nejčastěji lněná či hedvábná. U příze je nejdůležitější její jemnost, pokud je vlákno příliš jemné stává se vzor náročnější a není tolik vidět pokrok, což se často podepíše na motivaci. Pokud je příliš hrubá, pak výsledný výtvor ztrácí na lehkosti a svůdnosti. Nejčastěji se používá příze 20 – 50 tex.

 

Polštář (herdule) a špendlíky

Aby bylo možné paličkovanou krajku vytvořit, je potřeba jí mít někde přichycenou, a k tomu slouží speciální polštáře (najdete na internetu pod názvem herdule). Původní polštáře byly vycpány slámou, ale dnes jsou obvykle z polystyrenu. Důležitá je především pevnost polštáře, protože je potřeba, aby se do něj snadno daly zapichovat špendlíky a aby zůstaly pevně na svém místě. Díky špendlíkům se na polštář také připevní vzor, který posléze krajka zpodobní.

Fotografie: herdule na paličkování, paličky

Zdroj: By Frank Vincentz – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18420923

 

Nejčastější je “cookie pillow”, nebo-li polštář ve tvaru sušenky, ale existují různé tvary, které se používají k různým výsledkům. Pro dlouhé krajky se používá polštář ve tvaru válce či, který má uprostřed válec, na který lze navléknout papír se vzorem a kterým lze otáčet tak, aby vždy byl prostor k pokračování a již hotová krajka se tím posouvá dozadu.

 

Jak začít paličkovat bez pomůcek

Pro úplné začátečníky, kteří si vlastně nejsou ještě jisti, zda se jim bude paličkování líbit, je možné začít, aniž by bylo potřeba investovat do pomůcek. Příze je tak jediný výdaj, který je opravdu nutný. Místo paliček lze snadno použít kolíčky na prádlo, které umožní namotání a zároveň i zajištění příze. Špendlíky má doma asi každý a místo profesionálního paličkovacího polštáře lze použít cokoliv, co čeho je možné pevně zapíchnout špendlíky, klidně třeba i žehlicí prkno. A nakonec není třeba investovat ani do knih návodů, protože internet je plný inspirace.

 

 

První kroky – paličkování vzory

Při paličkování se vždy pracuje v párech a existují dva základní kroky. V anglických manuálech jsou označeny jako cross a twist. Cross je přehození paličky z leva do prava. Twist je zprava doleva.

Fotografie: základní vzor pro palčikování

Variace cross – twist je dohromady označována jako “half-stitch”, nebo-li poloviční steh. Variace, která je uvedená na obrázku, je cross – twist – cross a je označována jako “whole stitch” či “cloth stitch”, nebo-li celý steh či látkový steh. Poloviční steh nechá vzor mnohem volnější a flexibilnější, zatímco plný steh vytvoří mnohem pevnější a ucelenější výrobek.

Fotografie: Krajka

FOTO zdroj: Krajka. Zdroj: Smithsonian Institution: Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum. Licence: CC0 1.0

Stehů je samozřejmě celá řada, ale naprostá většina se skládá z pohybů cross a twist, a střídání polostehů a stehů vytváří pevnější vzor na volnějším pozadí.

 

Online kurzy paličkování s bonusovými lekcemi na zkoušku

V případě, že se chcete naučit paličkovat a vyrábět krásné krajky pomocí této techniky, učte se od těch nejlepších. V případě, že se o paličkování zajímáte, určitě vám nemusíme představovat krajkářku a lektorku online kurzů paličkování pro začátečníky a paličkování pro pokročilejší – Ivu Proškovou. Ta se této technice věnuje již více než 25 let a proto vám její kurzy můžeme jedině doporučit.

Online kurzy paličkování nabízejí nejen vstup zdarma, ale také první lekce na vyzkoušení, abyste nekupovali zajíce v pytli. V prvním kroku je potřeba se zaregistrovat přes e-mail, na který vám následně přijdou první lekce online kurzu paličkování zdarma a vy se můžete začít učit. 

Zde najdete online kurz paličkování pro začátečníky s Ivou Proškovou

Zde najdete online kurz paličkování pro pokročilé s Ivou Proškovou

 

Post Your Comment Here

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru