fbpx
Fotografie: borůvky pěstování

Pěstování borůvek na zahradě – požadavky, péče

Borůvka je plodící keř, který je v domácích zahradách stále oblíbenější. Borůvka, kterou někteří zahrádkáři nazývají highbush blueberry, po odkvětu vytváří malé bobule s tmavě modrým nebo fialovým zbarvením. Navzdory své malé velikosti jsou borůvky plné vitaminů, cenných minerálů a antioxidantů, takže jejich konzumace je zdraví prospěšná.

Plody rostliny se navíc vyznačují chutnou, šťavnatou a sladkou dužinou, takže se často přidávají do dezertů, koláčů a jedí se přímo z keře. Před nákupem sazenice borůvek je vhodné se seznámit s nejdůležitějšími požadavky na jejich pěstování a péči, což jistě zlepší proces výsadby, růstu a výnosů bohaté úrody.

Borůvka – nejdůležitější informace o ovocném keři

Borůvky jsou pro své zdravotní a chuťové vlastnosti oceňovány odborníky na výživu po celém světě. Drobné borůvky dostaly přezdívku “modrý poklad”, která dokládá vysoký obsah vitaminů, minerálů a silných antioxidantů ve slupce a dužině.

Sazenice borůvek patří do čeledi vřesovcovitých. Keř má velmi vyvinutý kořenový systém, díky němuž některé odrůdy dosahují výšky až 2,5 metru. Listy borůvkových keřů jsou zbarvené zeleně a mají charakteristický epileptický tvar. Než se na keřích objeví plody, dozrávají ještě před květem. Borůvka vytváří malé zvonkovité květy, které jsou rozmístěny v četných hroznech.

Kvetení ovocného keře probíhá koncem dubna a začátkem května, což závisí na druhu borůvky. Po rozkvětu se květy promění v chutné malé plody pokryté slupkou. Pod slupkou bohatou na vitamíny se skrývá sladká, chutná a šťavnatá dužina, která dodává ovoci jedinečnou chuť.

Co byste měli vědět o pěstování borůvek?

Pěstování borůvek na domácích zahrádkách je stále oblíbenější. Nejdůležitější otázkou, která rozhodne o správném růstu, zakořenění a sklizni, je výběr správného místa pro sazenice borůvek. Keř by měl být umístěn na teplém a slunném místě, které je v případě potřeby chráněno před větrem. Dostatek slunečního světla ovlivní chuť plodů a ochrana před větrem ochrání křehké květy a listy borůvek před poškozením.

Jaká půda je pro borůvky nejlepší?

Sazenice borůvek nemají žádné zvláštní požadavky. Kořenovému systému rostliny se daří v úrodné, zásadité půdě. Je důležité, aby substrát pro sazenice borůvek byl bohatý na živiny a humus, který pomůže správně vyživovat celou rostlinu. V případě potřeby je vhodné použít přírodní hnojiva, která dodají kořenům borůvek nejdůležitější živiny.

Místo, kde budou borůvky vysazeny, by mělo mít řádně zkypřenou půdu. Půda by měla být zcela zbavena stojaté vody a plevelů, které by mohly spotřebovávat minerální živiny potřebné pro pěstování borůvek.

Výsadba a péče o sazenice borůvek

Sazenice borůvek by měly být od sebe vzdáleny asi 2 metry. Tato vzdálenost umožní správný vývoj kořenového systému jednoho keře, což jistě ovlivní růst a výnosy borůvek.

Péče o borůvky spočívá v jejich pravidelném zalévání. Správné zalévání a zamezení vysychání půdy kolem rostliny je velmi důležité kvůli jejímu velmi mělkému kořenovému systému. Během sucha a velmi horkých dnů je nutné keře zalévat i dvakrát denně.

Odrůdy borůvek – jakou rostlinu vybrat?

Odrůdy borůvek

Bohaté plodenství borůvek a jejich správný růst závisí především na kvalitě zakoupených sazenic. Pro vaši zahradu je vhodné vybírat keře, které pocházejí ze specializovaných, špičkových chovů, jako je napříkl https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Kanadske-boruvky/30.

V závislosti na chuťových preferencích a možnostech pěstování jsou nejoblíbenější odrůdy borůvek:

CHANDLER – je odrůda borůvek, která je mimořádně odolná vůči povětrnostním vlivům a chorobám. Její plody jsou velmi chutné a šťavnaté, takže je oblíbená pro domácí zahrady a sady,
PATRIOT – plody borůvky Patriot jsou velmi velké a šťavnaté. Pro svůj velký tvar a obsah chutné šťávy je nejčastěji vybírána k mražení,
BRIGITTA – je pozdní sazenice borůvky, která plodí v druhé polovině srpna. Její pěstitelské nároky nejsou vysoké, takže pěstování a péče o ni nečiní problémy ani amatérským zahrádkářům,
SPARTAN – je jednou z odrůd borůvek, která se vyznačuje plody pokrytými nápadným voskem. Jeho úkolem je chránit choulostivé plody před hmyzem a proměnlivým letním počasím.
Sazenice borůvek se stále častěji objevují v domácích zahradách a malých sadech. Pokud borůvkovým keřům poskytnete správnou půdu a správné množství vody, umožníte jim správný růst. Odměnou za pečlivou péči o rostliny bude úroda plná výjimečně chutných a zdravých plodů.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..