Fotografie:Pohanka a zdravé recepty z pohanky

Možná vás překvapí, že pohanka pochází původně z balkánského regionu Evropy a následně se rozšířila do jihovýchodní Asie. Více než její původ jsou však zajímavější její blahodárné účinky na váš organismus. Přečtěte si co všechno pohanka“umí“. Na konci článku najdete pohankový recept na plněné knedlíky z jáhlů a pohanky a tip kde najdete další zdravé recepty z pohanky nejen pro děti.

Ať už chcete být krásní navenek či uvnitř, chcete zhubnout nebo se jen cítit fajn – pohanku rozhodně do svého jídelníčku pozvěte ve velkém stylu.

Proč je pohanka tak důležitá

Patří mezi bezlepkovou potravinu a je tak skvělým pomocníkem pro všechny, kteří trpí alergií na lepek či celiakií. Pravidelnou konzumací pohanky však získáte mnoho dalších bonusů navíc.

Pohanka obsahuje velmi důležitou látku s názvem rutin. Ten pomáhá tělu vstřebávat vitamín C a příznivě tak působí na dobrou kondici a stav cévního systému. Dále je pohanka bohatá na esenciální aminokyseliny, vitamíny a minerály jako riboflavin, niacin, hořčík, měď, zinek a mangan.

Fotografie: recepty z pohanky
Pohanka a recepty z pohanky

Co všechno pohanka „umí“?

Díky vysokému podílu fytonutrientů a flavonoidů, které účinkují jako silné antioxidanty, pohanka odstraňuje volné radikály z vašeho těla a podílí se na správném metabolismu buněk. Pohanka tak chrání nejen vaše cévy, ale i srdce a díky rutinu se také špatný cholesterol v krvi drží snadno na uzdě. Pohanka patří mezi kvalitní bílkoviny. Ty jak známo mají velký vliv na fungování našeho organismu. Díky vysokému podílu vlákniny pomáhá pohanka také s problémy s žaludkem i tlustým střevem. Pohanka vás nezklame ani v boji s nadváhou. Oproti pšenici či ječmenu má pohanka mnohem méně kalorií. A je tak dietní potravinou. Pomáhá potlačovat i chuť k jídlu, reguluje hladinu cukru v krvi a zlepšuje trávení.

Pohanka pro krásné vlasy i dobrou náladu

Pohanka díky množství minerálů a vitamínů dokonale podporuje zdravý růst vlasů. A také pečuje o bezchybnou a mladistvou pleť. Dokáže dokonce chránit kůži před nežádoucími účinky slunečních paprsků. Díky schopnosti odvádět z těla škodlivé látky se pohanka nemalou měrou podílí i na dobré náladě a optimismu. Posiluje imunitní systém a aktivitu dalších antioxidantů. Možná vás tak nepřekvapí, že je pohanka také dobrým pomocníkem pro zdraví kostí, zabraňuje chudokrevnosti i astmatickým záchvatům.

Fotografie:pohanka a zdravé recepty
pohanka a zdravé recepty

Recept na jáhlové knedlíky s pohankou

Máme pro vás malou ochutnávku z kurzu „Vaříme zdravě pro děti“ v kurzu najdete spoustu zdravých receptů a naučíte se vařit zdravě z pohanky a jáhlů. Jako ukázku pro vás máme recept na jáhlové knedlíky s pohankou:

Co budete potřebovat?

 • 300 g jáhly
 • 800 ml mléka
 • 2 špetky soli
 • 6 lžic pohankové krupice
 • 1 ks cibule
 • 1 balení tempeh uzený

Do vroucí osolené vody vsypeme propláchnuté jáhly, stáhneme oheň a necháme vařit aspoň 20min pod pokličkou. Do čerstvě uvařených jáhel vmícháme pohankovou krupici a tvoříme koule, které plníme smaženou cibulkou a nakrájeným tempehem.  Podáváme se špenátem nebo dušeným zelím.

Další skvělé recepty najdete v online kurzu – „vaříme zdravě pro děti“

 • 6 lekcí (1 hod. 08 min.)
 • Doživotní přístup
 • Aktualizace zdarma
 • Spustíte v PC, mobilu i tabletu
 • Vstoupilo již 1 780 účastníků

Vstupe do online kurzu „Vaříme zdravě pro děti“ a získejte první lekce ZDARMA.

fOTOGRAFIE:ONLINE KURZU VAŘÍME ZDRAVĚ PRO DĚTI
VAŘÍME ZDRAVĚ PRO DĚTI
2019-01-14

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.