Fotografie: Praktické tipy pro správné plánování rozmístění pokojů a úpravu zahrady

Praktické tipy pro správné rozmístění domu a úpravu zahrady

Plánujete v budoucnu změnu bydlení?

Ať už jde o koupi staršího domu s pozemkem nebo zcela novou výstavbu vysněného domu přesně podle našich představ, v případě těchto dlouhodobých plánů, je vhodné myslet dopředu a komplexně.

Do budoucna nám může ušetřit spoustu času a námahy, pokud si zahradu a dům naplánujeme najednou. V případě podobných dlouhodobých plánů budeme mít představu o tom, jak bude naše zahrada vypadat o několik let později a nebude působit chaoticky.

Náš pozemek je náš prostor pro realizaci. Místo, kde se většinou chceme natrvalo usadit a vybudovat si „kousek svého světa“.

Naplánování, rozmístění a design domu v dnešní době už vůbec není problém. Na trhu působí velké množství dobrých a zkušených architektů, kteří se tomu věnují – od interiérového designu, po návrhy zahrad – mohou nám nabídnout tipy, nápady a inspiraci nebo rovnou komplexní řešení.

Efektivní rady při plánování rozmístění pokojů

Pokud máme rádi přirozené světlo slunečních paprsků, mysleme při tvoření plánů našeho domu na to, aby pokoje, ve kterých budeme trávit denně nejvíce času, byly orientovány na jižní stranu.

Kromě toho, že na nás bude celý den svítit slunce, se pokoje orientované na jih během dne i krásně vyhřejí a můžeme ušetřit nějaké výdaje na energie.

Mimochodem i slavní architekti tvrdí, že základ pro příjemnou atmosféru v domě je zejména jeho prosvětlení.

Ložnice, dětské pokoje či při pokoje pro hosty, můžeme orientovat na východ či západ domu. Každý den se tak můžeme probouzet či chodit spát se sluncem.

Na severní stranu umístíme garáž, spíž / komoru nebo i šatník či prádelnu. Tam absence světla nebude vůbec vadit.

Když si zhruba umíme představit rozložení našeho domu, nezapomeňme k němu přizpůsobit i zahradu.

 

Jednoduché triky při budování zahrady

Ve spojení s domem, bychom měli myslet i na to, jak se na náš pozemek dostaneme například autem.

Příjezdová cesta od komunikace do garáže není nutností. Pokud však naše garáž není v těsné blízkosti s vozovkou, je vhodné do příjezdové plochy zabudovat alespoň zatravňovací tvárnice (popřípadě zámkovou dlažbu nebo jiné ekvivalenty).

Nejenže to zlepší estetiku zahrady, ale neskutečně usnadní zejména parkování.

 

Na co je vhodné myslet před budováním terasy

Pokud toužíte ve vašem novém domově po terase, můžete hned dopředu určit, kde se bude nacházet. Dlouholetým trendem je připojit terasu k domu. Není divu, že tento trend tak dlouho přetrvává. Plyne z něj velké množství výhod.

S připojenou terasou také nebudete mít problém vynést či uklidit jakékoliv nádobí, předměty nebo textilie po návštěvě. Jednoduše a rychle je obsloužíme.

Je pouze na nás, z kterého pokoje budeme chtít na terasu vycházet, jak bude terasa velká, co na ní chceme mít, případně zda bude krytá.

Můžeme se inspirovat zděnými terasami s krby, celodřevěnými či moderními terasami s ratanovým zahradním nábytkem. Při možnosti ratanového nábytku nebude nutné myslet na překrytí terasy. Je dostatečně odolný vůči povětrnostním podmínkám.

Pokud jsme však fanoušky překrytých teras, dejme při jejich plánování a konstruování pozor. Nevhodným překrytím terasy se totiž můžeme připravit o hodně slunečního světla a tepla. Krytou terasu chceme povětšinou chránit od deště a sněhu. Naším cílem není připravit se o slunce. To dosáhneme výběrem vhodných materiálů na jeho překrytí.

Velmi inovativním (ale také dlouhodobějším) způsobem je terasa pokrytá popínavými rostlinami. Jediné, co bychom pro to měli udělat je konstrukce (po které se budou rostliny táhnout) a zasazení vhodných rostlin.

Milovníci barev a květů by mohli ocenit například přísavník, plamének či nádhernou vistárii. Univerzálnějším řešením může být břečťan nebo podražec.

Své si najdou i praktici – na tuto roli se dokonale hodí i révu a zimolez. Jejich přidaná hodnota spočívá v tom, že kromě stínu nám dají i jedlé ovoce.

 

Přizpůsobení si zahrady pro vlastní potřeby

Vlastnění pozemku přináší i jiné výhody. Patří k nim například opékání nad ohněm, kvůli kterému nemusíme chodit do přírody. Dále letní koupání se v bazénu na zahradě, domácí vypěstované ovoce, zelenina a mnoho dalšího.

Pro všechny potřeby si zahradu umíme jednoduše upravit. Pokud chceme opékat, během pár minut si vytvoříme ohniště ze kamenů. Pro takové případy je lepší vlastnit i nějaký stůl navíc či dřevěné lavičky vhodné do exteriéru.

I vášniví zahrádkáři si při úpravě svého pozemku najdou své. Pro obohacení své zahrady o něco prospěšného, můžeme dopředu přemýšlet nad výsadbou léčivých rostlin. Se sázením – ať už léčivých nebo okrasných – keřů a stromů bychom si však měli pospíšit co nejdříve. Tomuto druhu vegetace trvá déle, než vyroste a plní svůj účel.

 

Shrnutí:

Jak můžeme vidět, plánování nám může ušetřit množství času a zejména nás může ochránit před zbytečnými a drahými opravnými pracemi později v budoucnosti.

Pokud si hned na začátek dobře promyslíme a vhodně zvolíme rozmístění domu a zahrady, může nám naše bydlení poskytovat maximum pohodlí a nežádoucí budoucí investice.

 

Post Your Comment Here

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru