Praktický návod, jak se můžeme sami pustit do zateplování domu s odvětrávanou fasádou
Není fasáda jako fasáda. A ne. Skutečně není rozdíl jenom v barvách jednotlivých domů. Věděli jste, že existují různé druhy fasád? Pokud se chystáte na stavbu nebo rekonstrukci domu, je důležité dobře zvolit fasádní systém. Vždyť fasáda slouží domu desítky let. A stejně jako šaty dělají člověka, tak fasáda dělá dům.
V tomto článku vám představíme jeden z typů fasádní systémů – je jím odvětrávaná fasáda a poradíme, jak na zateplení takové fasády.
TIP: Prodáváte nebo kupujete nemovitost? A víte, jak to nyní je s daní z prodeje nemovitosti?
Co je to odvětrávaná fasáda?
Odvětrávaná fasáda je taková, která má předsazený fasádní plášť. Co to v praxi znamená? Jde o to, že mezi vnějším obkladem domu a tepelnou izolací domu vzniká vzduchová mezera, kterou umožňuje cirkulaci vzduchu.
Systém této fasády je založen právě na vzduchové mezeře, vzniká tzv. komínový efekt a dochází k průběžnému odvádění vlhkosti. Můžete se také setkat s pojmem provětrávaná fasáda, jedná se o to samé. Opakem je potom kontaktní fasáda, kde vzduchová mezera chybí.
Odvětraná fasáda se skládá z několika částí:
- Podklad fasády (tvořen většinou betonem nebo pórobetonem)
- Ventilační (vzduchová) mezera
- Izolační vrstva
- Obklad domu
Výhody a nevýhody odvětrávané fasády
První a za nás velmi přínosnou výhodou jsou termoizolační vlastnosti této fasády. Díky meziprostoru ve fasádním systému dochází v letních měsících k přirozenému ochlazování domu a zabraňuje se tak přehřívání.
V zimních měsících naopak ušetříte nějakou drobnou kačku za vytápění, v domě se totiž přirozeně udržuje teplo a snižují se tak výdaje za energie. Se správnou izolací můžete dosáhnout úspory energie až o 40 %.
Odvětrávaná fasáda prodlužuje životnost domu. Vzduchová mezera zajišťující cirkulaci pravidelně odvádí vlhkost a dům tak zůstává v suchu. V kombinaci s vhodnou izolací předcházíte vzniku plísní a podpoříte tak i zdravé klima v domácnosti.
S odvětrávanou fasádou dosáhnete nejen tepelné izolace, ale také akustické izolace. Ta může zabránit i zdravotním problémům způsobeným nadměrným hlukem. Patří mezi ně například časté bolesti hlavy, únava nebo stres.
Odvětrávaná fasáda se dá namontovat kamkoliv. Navíc montáž takové fasády je jednoduchá a zvládnout ji můžete i svépomocí. Navíc i v případě, kdy dojde na opravy, nejde o žádnou vědu.
A jaké nevýhody se s odvětrávanou izolací pojí? Tou hlavní je rozhodně vyšší pořizovací cena oproti kontaktnímu zateplovacímu systému.
Jak na zateplení odvětrávané fasády?
Tepelná izolace se v případě odvětrávaných fasád aplikuje na nosnou konstrukci odvětrávané fasády. Zateplení odvětrávané fasády může zajistit odborná firma nebo se do něj můžete pustit i sami.
Tepelná izolace se vkládá do roštu nosné konstrukce. I když existuje velké množství materiálů určených pro zateplování, včetně přírodních, mezi které patří například len, konopí nebo ovčí vlna. Pro odvětrávané fasády je nejvhodnější volbou minerální vata.
Minerální vata
Minerální vata je nejvhodnějším izolačním materiálem u odvětrávaných fasád. Můžete se setkat také s pojmem minerální vlna – jedná se o to samé, nenechte se zmást. Rozlišujeme 2 základní typy a to skelnou a kamennou minerální vatu, podle toho, z kterých surovin je vyrobena.
Minerální vatou můžete izolovat nejen stěny a fasádu. Hodí se také pro izolaci střech, podlah, stropů nebo topných systémů.
Minerální vata má výborné tepelné i akustické izolační vlastnosti, přitom dobře propouští vlhkost. Nenapadají ji plísně ani bakterie. Její další dobrou vlastností je i žáruvzdornost. Navíc je zdravotně nezávadná a šetrná k životnímu prostředí.
Na trhu se můžete setkat s minerální vatou značek ISOVER, CLIMOWOOL, KNAUF nebo URSA. O vhodnosti zateplovacího systému doporučujeme poradit se s odborníkem. Správně zvolená tepelná izolace je totiž u odvětrávané izolace klíčová.
Nezapomínejte si také ověřovat kvalitu stavebních materiálů. Ty vhodné by měly být označeny CE certifikátem.
Tloušťka tepelné izolace
Aby fasáda splnila svou funkci, důležitá je také tloušťka tepelné izolace. Jaká je ale optimální tloušťka tepelné izolace? V první řadě musí být splněna technická norma a předpisy ze zákona 177/2006 Sb., na zateplenou konstrukci tepla. Tu určuje tzv. součinitel prostupu tepla.
Na základě normy je určena doporučená hodnota součinitele prostupu tepla pro vnější stěnu UN ≤ 0,20 W.m-2.K-1 a pro vnější těžkou stěnu UN ≤ 0,25 W.m-2.K-1. Záleží také na tom, zda zateplujete kamennou, cihelnou nebo porobetonovou stěnu.
Vypočítat optimální tloušťku izolace pro váš dům si můžete podle návodu zde
Obklad a péče o něj
Pokud chcete, aby Vám fasáda vydržela desítky let a fungovala správně, je třeba správně fasádu udržovat. Ve většině případů neznamená starost a péče o fasádu příliš času. Základem je vůbec správné provedení a zateplení.
Prevencí může být také pravidelné větrání nebo čištění fasády. Pravidelnou péči si žádá hlavně dřevěná fasáda. Mezi další možnosti obložení fasády patří také kamenné nebo betonové obklady.
Dřevěná fasáda
Rozhodli jste se pro dřevěnou fasádu? Dřevo je nejvíce ekologickým materiálem, který se dá při stavbě domu použít. Mezi nejčastěji využívané dřevo na obklad domu patří smrkové, borovicové, dubové nebo cedrové dřevo.
Pokud ale chcete prodloužit životnost dřevěné fasády, je třeba věnovat takové fasádě více času a péče. Podobně je tomu například i u dřevěné podlahy. Tu lidé taky často volí do svých domovů, ale musí ji věnovat dostatečnou péči. Před výběrem podlahy do domu je proto třeba zvažovat nejrůznější vlastnosti podlah a podle toho se rozhodovat.
Péče o dřevěnou fasádu
Ale zpátky k péči o dřevěnou fasádu. Jak se o ni tedy starat?
- Důležitá je pravidelná údržba, alespoň jednou ročně je potřeba dřevěnou fasádu ošetřit
- Ošetření dřeva by mělo být kvalitní a hloubkové
- Je třeba vybrat vhodné prostředky, které dřevo ošetří.
- Před samotným lakováním dřevěných desek fasády je třeba dřevo očistit od nečistot, popř. dřevo jemně obrousit
Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting