fbpx
jak si vyrobit tričko s vlastním postiskem

Praktický návod na to, jak si vyrobit tričko s vlastním potiskem různými způsoby

Máte rádi potištěná trička? Vyhledáváte vtipné obrázky či popisky na tričkách? Snažíte se zabavit děti různými způsoby? Nebo chcete darovat vtipný dárek rodičům ke kulatinám? Ať už je to jak chce, přinášíme vám 3 možnosti, jak si vytvořit vlastní tričko s potiskem.

Darování vtipných triček se v dnešní době stalo velmi oblíbené. Snažíme se najít originální vystihující komické popisky nebo dvojsmyslné obrázky. Ale napadlo vás někdy si text vymyslet nebo obrázek dokonce vytvořit?

Výhody doma vytvořených potištěných triček se jistě najdou. I když to dá práci, výsledek stojí za to. Taková trička, která si vyrobíte jsou často mnohem výstižnější, autentičtější a hlavně osobní. Navíc můžete použít přírodní materiály a kromě účelu zábavy bude oblečení plnit i účel pohodlí a funkčnosti. Tak jdeme na to?

 

Tvoříme a ručně malujeme

Ideální zábava pro děti a originální velmi osobní dárek – kdo by po tom netoužil? Ruční malování dokáže zabavit celou rodinu, rozvíjet kreativní myšlení, a navíc působí jako antistresová terapie. Tak pojďme do toho.

Co budeme potřebovat?

 • barvy na textil
 • štětce
 • jednobarevné tričko dle preferencí (obrázek nejvíce vynikne na bílém nebo černém, ale použít se dají i jiné barvy)
 • konturku nebo konturovací tužku
 • velký a tvrdý karton
 • kolíčky na prádlo
 • žehličku
 • tenké plátno (dá se použít staré roztrhané prostěradlo)
 • vlastní text nebo obrázek
 • odhodlání a dobrou náladu

 

Jak budeme postupovat?

První krok k úspěchu je mít fantastický nápad.

Jakmile máme nápad můžeme si připravit malířské plátno. To uděláme tak, že tričko navlékneme na velký karton, napneme a ze všech stran připevníme kolíčky. Je důležité, aby se tričko nekrčelo a bylo perfektně napnuté jako obraz.

Tak a teď už se můžeme dát do tvoření. Vytasíme své malířské náčiní, tj. štětce a barvy na textil, a začínáme. Dobré je mít před očima nějaký jednoduchý vzor. Pomoci si můžeme i šablonou, kterou na tričko obkreslíme a pak jej jen vybarvíme. Nutno podotknout, že je důležité zapojit kreativitu a upustit uzdu své fantazie.

Tričko s vlastním potiskem

Nakonec je nutné barvy zafixovat. Na to nám poslouží žehlička a tenké plátno. Plátno položíme na tričko z jedné (vnější) strany a 2-3 minuty přes něj zažehlujeme. Následně obrátíme tričko naruby a postup opakujeme.

Tip: Vlastnoručně vyrobená trička se perou spíše v ruce nebo velmi šetrným ekologickým pracím prostředkem na teplotu 40°C.

 

Nemalujeme, ale tiskneme

Pro ty, kteří svým zkušenostem tolik nevěří, nebo je více baví graficky tvořit na počítači máme taky možnost. Pravděpodobně je tento postup vhodnější pro vytváření vlastních textů, které budou lépe čitelnější. Ale není při tom taková legrace.

Co budeme potřebovat?

 • nažehlovací papíry
 • vlastní inkoustová tiskárna (nejlépe barevná)
 • tričko (nejlépe jednobarevné a vyrobené ze 100% bavlny)
 • žehličku
 • originální obrázek, fotografii či text

Tip: vyrobte si ze starých triček nové v online kurzu tvoření triček – první lekce zdarma.

 

Jak budeme postupovat?

Základem je mít vymyšlený text, vybraný obrázek nebo vlastní fotografii. Nemusíme se bát udělat tričko pro rybáře s jeho vlastní fotografií a úlovkem ani vyrobit vlastní trička pro tým na rozlučku se svobodou. Možností je tolik!

Následně vezmeme nažehlovací papíry, vložíme je zásobníku tiskárny a vybraný obrázek vytiskneme. Obrázek je lepší tisknout zrcadlově, a to hlavně u textů. Nechceme přece po nažehlení zjistit, že je obrázek nebo text obráceně. I když budeme tvrdit, že to je schválně, aby se obdarovaný naučil číst pozpátku, s velkou pravděpodobností nám to neuvěří.

tričko s potiskem

 

Samotné nažehlování je velmi jednoduché. Na líc látky položíme obrázek tak, aby nahoře zůstala průhledná vrstva. Na žehličce vypneme páru a nastavíme na nejvyšší teplotu. Po dobu cca 10 vteřin nažehlujeme v jednom směru a dalších 5 vteřin v druhém směru.

Po vychladnutí můžeme sloupnout průhlednou vrstvu. Tadá, jedinečné a originální tričko je na světě. No nejsme umělci?

Tip: Tričko s nažehleným obrázkem nepereme dřív než 24 hodin po nažehlení. Samotné praní potom nastavíme na 40 °C a tričko do pračky dáváme naruby. Sušička, aviváže a agresivní prací prostředky nejsou vhodné. Čistá trička také žehlíme naruby.

 

Necháme to na profesionálech

Pokud někomu ani jedna možnost nevyhovuje, není malíři nebo nemá vlastní tiskárnu – nevadí. Je tu i možnost vytvořit si motiv vlastního trička a samotnou výrobu nechat na profesionálech. Stačí si najít vhodného výrobce (dobré číst recenze a zkušenosti zákazníků).

U těchto webů můžeme vybrat vlastní obrázek, fotku i text stejně jako doma. Ale s tím rozdílem, že tisk provede firma za nás. Lze si upravit i umístění na samotném tričku apod.

Není to skvělé občas věnovat trochu svého času odpočinku a fantazii? My věříme, že vlastnoručně vyrobené dárky jsou ty nejlepší a dokážou udělat největší radost. Tak co, už tvoříte?

 

Napsala:Kohoutová Klára

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru