jak na portrétní fotografii - 7 tipů na co si dát pozor

Fotografování portrétů je v dnešní době velmi populární téma. Jedná se o nejrozšířenější výdělek většiny profesionálních fotografů, kteří musí svou práci zvládat dokonale. Fotografie modelek při západu slunce, v krásném podzimním parku nebo v létě u vody, vypadají opravdu krásně. Pořídit krásný portrét není obtížné, stačí znát pár základních pravidel.

Pronikněte do tajů portrétní fotografie

Přpravili jsme pro vás několik šikovných typů, ke kterým nepotřebujete krom bystrého oka, žádnou drahou techniku.

Najdet zde:

  • jaký fotoaparát budeme potřebovat a na co se u něj zaměřit
  • jaké světlo je ideální pro portrétní fotografii
  • jak na pozadí při fotografování portrétu
  • nastavitelné režimy a jak na ně
  • kompozice
  • jak odpíchnout osobu od pozadí
  • ISO co to je a jeho nastavení

1) Jaký foťák vybrat?

Portrét lze zachytit téměř jakýmkoliv fotoaparátem. Musíte však brát v úvahu, zda fotografujete rodinnou oslavu nebo modelku za podvečerního slunce, která nám za snímky náležitě zaplatí.

Pokud se budete soustředit pouze na portrét, není zapotřebí investovat do techniky desetitisíce. Ze začátku postačí levnější fotoaparát, který v kombinaci s jedním portrétním objektivem zajistí ideální výbavu do začátků.

Fotografie: portrétní objektiv

Výběr portrétního objektivu je velice důležitý. Nejosvědčenější jsou pevná skla s pevnou ohniskovou vzdáleností 50 mm. Pokud bychom použili ohnisko nižší, mohla by se fotografovaná osoba na snímku deformovat.

2) Kdy vychatáme nejlepší světlo?

Světlo je ve fotografii velice důležité. Jeho intenzita a barevná teplota může fotografie vylepšit nebo naopak pokazit. Nejlepší je fotografovat pomocí přirozeného denního osvětlení.

Tip: Získejte 3 tajné triky profesionálních fotografů zdarma

Mnohem lepší je fotografování předem naplánovat, protože při nekvalitním osvětlení nemá cenu se o fotografování portrétu pokoušet. Ve většině případů se jedná o zkažené snímky, kterým ani počítačová postprodukce nepomůže.

Ideální denní dobou na pořízení portrétu je před nebo po východu slunce, těsně před nebo po západu slunce a kdykoliv přes den, pokud je venku zataženo. Světlo je tak krásně měkké a nevytváří na obličeji tvrdé stíny.

Fotografie: portrét
Při východu a západu slunce fotografie budou jedinečné

Tip: Kurz portrétové fotografie – Brno, Plzeň, Praha

3) Výběr lokality na fotografování – pozor na pozadí

K plánování fotografování patří také výběr lokality. Pokud máte možnost, běžte se na místo předem podívat, ušetříte si tak během fotografování spoustu času. V případě, že se na místo předem dostat nemůžete, udělejte si na focení čas o chvilku dříve nebo si alespoň prohlédněte lokalitu na internetu.

Portrét pořídíte kdekoliv. Důležité je pamatovat hlavně na pozadí, které sice bude rozostřené, ale nemělo by být rušivé. Ideální jsou jednolitá pozadí, jako například zdi domů, tráva, les nebo obloha.

4) Kompozice a jak na ní

Foťte portrét tak, aby fotografovaná osoba nebyla přímo v půli snímku, nepůsobí to dobře. Snažte se kolem osoby nechat dostatek volného prostoru. Nejlépe vypadají snímky, kde je volný prostor právě v místě, kam se fotografovaná osoba dívá.

5) Ovládněte váš fotoaparát – nastavitelné režimy

Pokročilejší kompaktní fotoaparáty či základní zrcadlovky nabízí mnoho nastavitelných režimů. Vybrat si můžete mezi automatickým nebo manuálním režimem. Portrétní fotografie se fotografuje především v manuálním režimu, protože jen tak docílíte, že budete mít všechny parametry plně pod kontrolou. Manuální režim dovoluje nastavit celou řadu parametrů, mezi které patří i ty základní, clona, čas, ISO a vyvážení bílé barvy.

Tip: čtěte také „Jak si vybrat fotobatoh pro digitální fotoaparát a zrcadlovku“

 

6) Jak odpíchnout osobu od pozadí?

Základním pravidlem portrétní fotografie je „odpíchnout“ osobu od pozadí, aby lépe vynikla. K tomu napomáhá nastavení co nejnižšího clonového čísla. Clona ovlivňuje hloubku ostrosti a dokáže tak dokonale rozostřit pozadí na fotografii. Za tímto účelem se používají právě portrétní objektivy s pevným ohniskem, které dovolují nastavit nízkou clonu, například 1,8 nebo 1,4 a proto je důležité ostřit na oči, které musí zůstat ostré, ostatní může být již neostré.

Čas je hodnota, která udává rychlost závěrky fotoaparátu. Při fotografování portrétu můžete nastavit čas například 1/125 nebo 1/250, který spolehlivě udržíme při focení z ruky. Pokud plánujete fotit se stativem, počítejte s horší manipulací, která ve stísněných podmínkách může situaci výrazně zkomplikovat.

fotoaparát,portrétní fotografie
fotoaparát

7) ISO nastavení

ISO neboli velikost šumu ve fotografii se nastavuje ideálně v rozmezí zhruba 100 – 1600 v závislosti na typu fotoaparátu. Hodnota ISO není u portrétu až zas tak podstatná, nicméně vše je nutné brát s mírou, aby snímek nebyl příliš zašuměný a méně kvalitní.

Barevnou náladu snímku zásadně ovlivňuje vyvážení bílé barvy. Nejlepší je nechat vše na automatice, která spolehlivě nastaví správnou teplotu snímku. Tu lze případně doladit v následné počítačové postprodukci.

Pronikněte do tajů portrétní fotografie – závěr

Odvětví portrétní fotografie není žádná věda. Pokud zainvestujete byť i do levnější základní digitální zrcadlovky a portrétního objektivu s ohniskem například 50 mm či více, máte minimálně z poloviny vyhráno.

Další práce je již na fotografovi, který musí zajistit vhodnou lokalitu a načasování focení dle jeho záměru, protože pokud fotografujete za špatného osvětlení v nepříznivé lokalitě, ani ta nejdražší výbava za statisíce korun vás nezachrání.

portrétní fotografie

Online kurz tajemství fotografie a první lekce na zkoušku

Naučte se fotografovat správně a využijte k tomu online kurz se vstupem a prvními lekcemi zdarma. Registrace se provádí přes e-mail nebo facebook a hned po registrování se můžete přihlásit do prvních lekcí zdarma.

Online kurz „Tajemství fotografie – naučte se fotografovat správně“ Najdete ZDE.

Online kurz vstup zdarma

Tip: Přečtěte si také, jak vybrat fotobatoh pro digitální fotoaparát a zrcadlovku.

Nebo si vyberte některý ze živých kurzů fotografování v místě vašeho bydliště.

Foto: kompakty s výměnným objektivem

2018-09-05

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.