foto:šité vánoční ozdoby

Hledáte návod na stylové šité vánoční ozdoby? Nemáte už moc času na tvoření vánoční výzdoby? Tuto dekoraci ve tvaru srdíčka budete mít hotovou doslova za pár minut a ani nepotřebujete nutně šicí stroj.

Připravte si papírový střih srdíčka a čtverečky látky s dostatečným přesahem, přesah postačí zhruba 0,5 cm. Pro začátečníky doporučuji bavlněnou tužší látku, lépe se bude držet tvar a steh při šití.

Stejně důležitý je výběr střihu, vybírejte obyčejné tvary jako srdíčko, kolečko (koulička), trojúhelník (stromeček). Tvar se vám bude jednodušeji obšívat. Obkreslete krejčovskou křídou střih na látku.

foto: šité vánoční ozdoby

 

šité vánoční ozdoby
šité vánoční ozdoby

Tip: Vyzkoušejte online kurzy šití

Srdíčka můžete obšít šicím strojem anebo ručně

Pokud budete obšívat šicím strojem, tak pečlivě vybírejte kde začít šev. Počítejte s tím, že obšívání musíte přerušit, než se konce švu setkají a bude potřeba dekoraci naplnit výplní, přitom bude látka napevno uchycena jehlou v šicím stroji.

Než začnete šít, popřemýšlejte, kudy se vám nejlépe bude plnit.

Šité vánoční ozdoby – náplň

Jako náplň se osvědčilo duté vlákno (kuličky). Při plnění dekorace, ponechte jehlu šicího stroje ve spodní poloze, ale pozor při plnění za látku moc netahejte, jinak si ohnete jehlu od šicího stroje.

Na co dbát u ručního obšívání

U obšívání ručně dbejte na stejně dlouhé stehy. Plňte ozdoby jen trochou výplně, jde o to získat 3D tvar. Pokud dáte výplně moc, vznikne spíš nacpaný balíček a ztratí se vám tvar střihu. Po naplnění, pokračujte v obšití tvaru.

Aby šev vypadal lépe, nezapošívejte na stroji zpětným stehem, ale konce nití zatáhněte dovnitř mezi obě látky a udělejte pár uzlíků. U ručního šití vtáhněte niť doprostřed mezi oba kusy látky a zapošijte.

foto: šité vánoční ozdoby

Entlovací nůžky krásně začistí volné okraje a dodají ozdobě šmrnc.

Bavlnku pro zavěšení navlékněte dostatečně dlouhou, aby šla ozdoba zavěsit i na košaté větvičky vánočního stromku.

Stále se bojíte pustit se do šití?  Tak se podívejte, co nabízím k prodeji na stránkách Fler a třeba se budete inspirovat jiným projektem zde:https://www.fler.cz/shop/jary2012

Přeji mnoho úspěchů!

Jarmila Rysplerová

2019-11-11

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.