Foto:svícen z pistácií

Milujete DIY a vytváření nejrůznějších výrobků z jinak nepoužitelného „odpadu“? Pak je tento návod na svícen z pistácií právě pro vás! Doma se nám válely slupky z pistácií, a přišla nám škoda je vyhodit. A tak jsme začali přemýšlet nad jejich kreativním využitím.

Nakonec jsme se rozhodli vyrobit svícen z pistácií a inspirovat i vás ostatní. Vyrobte si svícen z pistácií s námi.

Svícen z pistácií – pomůcky k tvoření

 • tvrdou desku (nejlépe kartón – staré podtácky)
 • tvrdá podložka na řezání
 • pistáciové slupky
 • tavnou pistoli
 • podložku
 • vysouvací nožík/nůžky
 • tužku/fix
 • čajová svíčka
 • staré noviny
Foto: svícen z pistácií
svícen z pistácií

Jak vyrobit svícen z pistácií?  Je to jednoduché, stačí jen trocha kreativity a šikovné ruce.

 1. Naloupejte si pistácie (pokud to bude možné, zkuste si nechat některé neprasknuté, pouze z nich vyjměte ořech – ulehčí vám to práci)
 2. Nachystejte si tvrdou podložku, na kterou si položíte buďto kartónovou desku, či jiný materiál, ze kterého je možno vyřezat kolečko. Pakliže máte doma staré, už dávno nepoužívané podtácky, můžete využít s radostí i je.
 3. Tužkou si na kartónový základ nakreslete kolečko podle toho, jak velký svícen chcete mít a zároveň tak velké, aby se vám do něj vlezla čajová svíčka. Já si obkreslila kolečko podle skleničky o poloměru cca 4,5 cm. Pakliže máte vybranou vhodnou šířku (cca na 3 řady slupek přilepených na výšku) a obkresleno, můžete začít s vyřezáváním. Jestliže používáte vysouvací nůž, použijte pro jistotu tvrdou podložku (může být obyčejná dřevěná kuchyňská deska), abyste se nepořezali či nepoškodili podlahu. Pokud jste se rozhodli použít staré podtácky, pak tento krok můžete přeskočit.
 4. Nachystejte si staré noviny, položte si na ně základ (podtácek, či vystřižené kartónové kolečko) a nažhavte tavnou pistoli.
 5. Tak a teď začíná ta nejzábavnější část a to samotné tvoření. Na podtácek si přesně doprostřed nalepte čajovou svíčku tavnou pistolí, počkejte, až lepidlo zaschne a můžete tvořit.
svícen z pistácií
svícen z pistácií

1)    Jednodušší postup tvoření svícnu z pistácií – 1 možnost

 • Na pistáciovou slupku ze spodní vypouklé strany, která drží ořech pohromadě, jsem nanesla lepidlo a směrem ven jsem začala lepit slupky okolo svíčky kolem dokola. Jakmile jsem dolepila první řadu, začala jsem lepit druhou, kde jsem slupky lepila pod tupějším úhlem, aby poté tvořily jakýsi náznak slunce, či květiny.
 • Stejně jsem pokračovala se 3 řadou a úhel ještě více ztupila, až slupka téměř ležela na vypouklé straně. Já u této řady skončila, ale Vy můžete experimentovat, jak je libo.

2)   Složitější postup tvoření svícnu z pistácií – 2 možnost

 • Druhým a poněkud složitějším, ale za to zajímavějším způsobem je lepení tzv. květinek. Na libovolné místo jsem přilepila nerozlousknuté slupky spodní stranou dolů. Kolem tohoto „středu“ jsem začala stejným způsobem lepit zbytek slupky jako u předešlého způsobu, dokud se mi nevytvoří kytička velká dle libosti.
 • Takto jsem si na podtácku vytvořila asi 3-4 kytičky a zbylá místa, kde zůstala mezera, jsem jednoduše, jak jsem chtěla, nalepila zbývající slupky podle vyhovujícího směru.
Foto:svícen z pistácií
svícen z pistácií

Výsledkem jsou tyto originální a přitom krásné domácí svícny. Jen dávejte pozor, abyste se tavnou pistolí nepopálili stejně jako já. Další velmi důležitá informace je, abyste slupky nelepili přímo u ohně svíčky, jinak hrozí riziko požáru.

TIP: Vyberte si svůj kreativní online kurz a získejte první lekce zdarma

Doufáme, až budete chroupat doma pistácie, že si vzpomenete na tento návod a popřípadě si vytvoříte vlastní originální svícen na ozdobu, či jako dárek bližním.

2019-07-31

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.