fbpx
Fotografie: tunning auta

Tuning auta a vše kolem

Tuning automobilu je proces úprav motoru, zavěšení a dalších součástí vozidla za účelem zlepšení jeho výkonu. Lze jej provádět za účelem zlepšení ovladatelnosti, zrychlení a maximální rychlosti vozidla. Je to ale také otázka vkusu.

Tuning auta

Tuning automobilu je proces úpravy výkonu nebo vzhledu vozidla. Může být tak jednoduchý, jako je přidání sání studeného vzduchu pro zvýšení výkonu motoru, nebo tak extrémní, jako je kompletní výměna motoru.

Bez ohledu na to, o jakou úroveň tuningu máte zájem, je třeba mít na paměti několik věcí. Zaprvé, ne všechny vozy lze tunit. Zadruhé, i když váš vůz lze vyladit, nemusí se vyplatit věnovat tomu čas, úsilí a peníze.

A konečně, tuning vašeho vozu může mít následky. Může dojít ke ztrátě záruky nebo k tomu, že váš vůz nebude smět jezdit po veřejných komunikacích. Než se do toho pustíte, nezapomeňte si udělat průzkum.

Většina tunerů, která do svého auta vloží tolik peněz a úsilí, se také začne o své vymazlené auto bát. A tak je na řadě shánění garáže, kde by mohlo auto bezpečně odpočívat a zároveň by zde bylo místo pro možný domácí tuning.

 

Tip: Chystáte se na rekonstrukci garáže? Pozor na tyto chyby při rekonstrukci.  

 

Pokud vás tuning vozu přesto zajímá, zde je několik věcí, které je třeba zvážit.

Jaký máte vůz?

Ne všechny vozy lze tunit. Obecně platí, že nejsnáze se pracuje s vozy se čtyřválcovými motory. Ale i v tomto případě jsou některé modely pro tuning vhodnější než jiné.

Proveďte průzkum a zjistěte, zda lze váš vůz tunit, a pokud ano, jaké úpravy jsou možné.

Jaké jsou vaše cíle?

Než začnete provádět jakékoliv změny, je důležité vědět, čeho chcete dosáhnout. Toužíte po vyšším výkonu? Lepší spotřebě paliva? Lepších jízdních vlastnostech?

Jakmile víte, co chcete, můžete začít hledat nejlepší způsoby, jak toho dosáhnout.

Jaká jsou rizika?

Tuning vašeho vozu může mít následky. Může dojít ke ztrátě záruky nebo k tomu, že váš vůz nebude smět jezdit po veřejných komunikacích. Než se do toho pustíte, nezapomeňte si udělat průzkum.

Taktéž nezapomeňte vaše milované vytuněné auto zaparkovat do garáže například před nepřízni počasí nebo před možnou krádeží. A pokud nemáte garáž, myslete na přikrytí vašeho vzácného auta alespoň nějakou vhodnou nepromokavou látkou.

 

Historie tuningu

Historie tuningu automobilů sahá až do počátku automobilismu. Na počátku 20. století se automobily často upravovaly, aby se zvýšila jejich rychlost a výkon. To se často provádělo zvětšením motoru nebo úpravami odpružení a brzd.

S rostoucí oblibou automobilů se rozšiřoval i tuning automobilů. Ve dvacátých a třicátých letech 20. století byly vozy často upravovány pro závodění. Dělalo se to proto, aby se zlepšil výkon vozu a auto bylo rychlejší. Co by v té době lidé pro zlatou medaili neudělali. Tyto úpravy byly totiž často nelegální a vozy nebyly uzpůsobené pro jízdu na silnicích.

 

Fotografie: tunning auta

 

Tuning automobilů se skutečně rozmohl v 50. a 60. letech 20. století, kdy se objevily hot rody. Hot rody byly upravené vozy, obvykle s většími motory, které byly postaveny pro rychlost a závodění. Byla to zlatá éra tuningu automobilů a mnoho technik a dílů, které se používají dnes, bylo objeveno právě v této době. Znáte například historii hliníkových disků?

V současnosti je tuning automobilů stále oblíbeným koníčkem automobilových nadšenců. Mnoho lidí ladí své vozy kvůli výkonu, zatímco jiní to dělají kvůli estetice. Oblibě se těší i dobrý racing shop. Existuje mnoho různých způsobů tuningu automobilu a možnosti jsou opravdu doslova nekonečné.

 

Vzhled a image

Dvě věci velmi důležité pro spoustu řidičů. Na trhu je spousta automobilek, která vám nabídne různé možnosti úpravy image vašeho nového vozu, ale pojďme si upřímně říct, že jejich možnost ne vždy náročnému řidiči stačí. A právě to nás přivádí k tomu, že dnes existuje spoustu řidičů, co si vlastní auto upraví doslova po svém.

Je jasné, že jde především o vizuální stránku vozidla, ale do tuningu lze samozřejmě zařadit i technické úpravy vozidla. Konkrétně jde například snížení podvozku, což je prováděno za účelem zlepšení jízdních vlastností. I takový technický aspekt ale ovlivní také vzhled vozu.

A co takhle kola? Velmi důležitá část vašeho vozidla. Řiďte se zde jednoduchostí. Často velmi obyčejný model udělá větší parádu než barevný vzorek. Zkrátka, ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása.

Výběr kol ale může být velmi ošemetný a dalo by se o něm psát hodiny a hodiny, což ostatně sami víte, pokud jste si již někdy kola sami vybírali. Z hlediska velikosti, designu a povrchových úprav vašeho vozidla se tak hodí různá kola k různým vozům.

 

Tip: Vyberte si skvělé auto i jako svatební auto.

 

Karoserie

Řekněme, že mezi hlavní prvek vašeho automobilu se řadí karoserie. Ta totiž ovlivňuje nejvíce vzhled vašeho vozu. Obvykle je složena s plechových nebo plastových dílů a nejčastěji se snaží sladit nárazníky a prahy. Díly karoserie lze doplnit například různými spoilery a nástavci. Nezapomeňte, že i původní díly se dají zcela vyměnit. K dispozici jsou laminátové, plastové a karbonové náhrady originálů.

Kvalita a materiál zde hrají velkou roli, a to samozřejmě v ceně. Za levné ladící prvky zaplatíte sice málo, ale budou velmi náchylné na zlomení při kontaktu, tedy vyplatilo by se vám více nechat původní díl, který by vydržel. Nehledě na to, že levnější prvky jsou těžší, a tak zhoršují celkovou dynamiku auta.

Naproti tomu do dražších prvků, které jsou velmi slušně vyrobené, se vyplatí investovat, pokud si vozidlo chcete opravdu vytunit. Dalším plusem je samozřejmě již zmíněná aerodynamika, která zde hraje velkou roli. Konkrétně při dražší ceně jsou díly mnohem lehčí, což je jistě lepší a vyplatí se to. 

Nezapomeňte také na to, že správná úroveň úpravy je velmi důležitá. Mnohdy se totiž stane, že zakoupené díly vám sice fyzicky do vozidla zapadnou, ale na vizuální stránce vám ani trochu nepomůžou. Spíše naopak. Vozidlo pak celkově působí velmi nevkusně a možná někdy až kýčovitě. Řeč je především o přídavných prvcích, jako jsou křídla, chromované lišty a podobně.

Dost bylo o dílech. Víte, že se dají například vyhladit kliky nebo třeba vyřezat nové otvory v kapotě nebo blatnících? Ano, i tyto změny na karoserii, které se týkají přímo plechu jsou možné. Možností je mnoho a omezuje vás zde pouze zákon, dá se říct. Je dobré říct, že stejně jako byste měli vědět, co signalizují kontrolky v autě, měli byste tak znát i zákony. Protože neznalost neomlouvá.

 

Lak a struktura vašeho vozidla

Velmi důležitou úpravou vašeho vozidla je samotný lak. Krásné auto s nadupaným motorem, které má ale špatný lak může působit jako jeden velký přešlap. Pokud ovšem zvolíte variantu naopak, tedy obyčejný vůz, ale vkusně zvolená barva laku, nešlápnete vedle.

V dnešní moderní době je prakticky možné namíchat jakýkoliv odstín se vám zlíbí. Existuje celá škála barevného spektra. Mimojiné se barvy pro automobily liší také strukturou. Kromě toho se automobilové barvy liší také strukturou. Vedle klasických typů najdeme například metalické povrchy či povrchy matné.

Slyšeli jste někdy o folii? Tato alternativa k lakování je velmi moderní a stále oblíbenější volbou, jak si vytunit vozidlo. Co se týče nákladů je tento způsob poměrně nenákladný a může si ho dovolit skoro každý. Nehledě na to, že další obrovskou výhodou je, že pokud se vám vaše vysněná folie přestane po pár týdnech líbit, jednoduše se vrátíte k původní barvě vašeho vozu.

Chtěli byste si nalakovat váš automobil, ale líbí se vám několik barev? To není problém. Vůz totiž samozřejmě můžete nalakovat více barvami. Vícebarevné kombinace jsou velmi oblíbené, a tak si nemusíte dělat těžkou hlavu při rozhodování mezi barvami.

Dále je také možné zvolit grafické prvky či samolepky. Zde ale vždy zvažte, zda je opravdu chcete a zda nebudou působit nevkusně na vašem automobilu. Často jsou tyto kombinace samolepek poněkud přehnané. Řiďte se tedy pravidle – méně je více.

 

Světla a detaily tvoří celek

Asi vás nebude momentálně úplně zajímat, jak umístit do vašeho nadupaného auta autosedačku pro děti, i když to bude hned další v řadě, ale spíše co utváří celek vozidla? Jsou to samozřejmě detaily, na kterých vždy záleží. Mezi ně sem můžeme zařadit především světla, výfuky, mřížky a tak dále. Tyto detailní prvky se podílejí na samotném vzhledu vašeho vozidla.

Vytunit vaše vozidlo můžete i světlomety s integrovanými LED diodami, tlumičemi výfuku s chromovanými koncovkami, nebo mřížky chladiče bez loga. Na trhu je celá řada detailních prvků od A až po Z, které nahrazují samotné sériové díly.

Mějte tedy na paměti, že tyto detailní prvky výrazně ovlivní celkovou vizualitu vašeho vozidla a velmi přispějí k výslednému dojmu. A o ten nám přece jde. Opět se zde ale říďte pravidlem méně je více, jelikož ne každá výměna musí nutně automaticky znamenat změnu k lepšímu. Někdy je to totiž bohužel přesně naopak.

 

Tuning auta a vše kolem

 

A v neposlední řadě mějte na paměti, že vás limituje především zákon. Velmi často jsou totiž tuningová vozidla na hraně zákona a některá již za pomyslnou hranou zákona. Instalované díly by měly nést certifikát pro silniční provoz v rámci Evropské unie, a to všechny díly. Pokud totiž vaše vozidlo a jeho tuning toto nesplňuje, můžete přijít o technický průkaz pro váš nevyhovující stav karoserie.

A přesně z těchto důvodů byste měli každou úpravu vašeho vozidla pečlivě zvážit a ne se do ní hned vrhnout po hlavě. Zvážte každou úpravu ze všech úhlů a teprve poté se do ní skutečně můžete pustit.

 

Tip: Znáte samolepící reflexní pásky na auto?

 

Podle hluku poznáš tunera

Fanoušky tuningu aut poznáte především podle hluku jejich vozidel. Oblíbené změny výfukového potrubí však často pouze zvyšují hluk bez skutečného efektu a u některých motorů mohou dokonce snížit výkon. Ani od samostatné výměny vzduchového filtru neočekávejte velké zázraky.

Jedním z velmi oblíbených způsobů, jak dosáhnout vyššího výkonu motoru je tzv. chiptuning, tedy přeprogramování řídící jednotky. Pomocí něhož lze dosáhnout vyššího výkonu motoru. Jelikož se ale jedná pouze o úpravu softwaru dejte si velký pozor na podvodníky, kteří si vezmou velké peníze za nulovou práci.

Zejména motor často vyžaduje dlouhodobé ladění do požadovaného stavu, což je vlastně původem anglického termínu tuning. Stejně důležité jsou i další součásti pohonu, jako je spojka, převodovka nebo diferenciál.

Při výrazném zvýšení výkonu nemusí některé díly vydržet, protože jsou dimenzovány na méně náročné podmínky. Mezi závažné úpravy proto patří instalace odolnější spojky nebo instalace samosvorného diferenciálu.

 

Tuning jako hobby

Tuning automobilů je samozřejmě i velmi oblíbeným koníčkem mezi milovníky převodovek a automobilů. Existuje totiž mnoho různých způsobů tuningu automobilu a rozsah úprav závisí na cílech jednotlivce. Někteří lidé mohou chtít pouze upravit motor svého vozu, aby získali pár koní navíc, zatímco jiní mohou zajít tak daleko, že kompletně přestaví motor.

Bez ohledu na to, o jakou úroveň tuningu máte zájem, je důležité provést průzkum a uvědomit si možná rizika. I malá chyba může mít za následek vážné poškození vašeho vozu. A než se kamkoliv vydáte, nezapomeňte na povinnou výbavu auta.

Pokud je však tuning vozu proveden správně, může být velmi obohacující zkušeností. Je to skvělý způsob, jak z průměrného vozu udělat něco jedinečného a skutečně a doslova váš vůz.

 

Daniela Vaková, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..