fbpx
Fotografie: mediace

Tušíte, kolik zaplatíte za mediaci a nařízené setkání s mediátorem?

V porovnání se soudním jednáním vás mediace přijde finančně mnohem levněji. Zjistěte, kolik přesně si mediátoři účtují za mediaci a nařízené setkání s mediátorem. 

Na kolik vás vyjde nařízené setkání s mediátorem?

Jestliže vás k mediátorovi poslal soud, jedná se o takzvané první nařízené setkání s mediátorem. Cena za toto setkání přitom vychází z vyhlášky č. 277/2012 Sb., o zkouškách a odměně mediátora. Konkrétně se jedná o 400 Kč za každou započatou hodinu.

Tato cena symbolizuje odměnu pro mediátora a dělí se tedy počtem účastníkům, kteří se nařízeného setkání účastní. Pokud například přichází dvě strany konfliktu, zaplatí každá z nich 200 Kč za každou započatou hodinu. 

Platí, že informaci o výši této částky by mělo obsahovat usnesení, prostřednictvím kterého vám soud mediaci nařídil. Pokud se tak nestane, měl by vám cenu sdělit mediátor. 

Kolik stojí mediace?

Zákon o mediaci říká, že smlouva o provedení mediace musí kromě jiného obsahovat i výši odměny mediátora za provedenou mediaci. Případně informaci o způsobu jejího určení nebo ujednání o tom, že bude mediace provedena bezplatně. 

Nejčastěji si mediátor výši své odměny stanovuje hodinově. V praxi se nejčastěji můžeme setkat s tím, že cena začíná na 400 Kč za každou započatou hodinu pro každého z klientů.

Hlavní roli hraje především lokalita, ve které mediátor své služby poskytuje – jinou cenu si řekne mediátor v Praze a jinou v menším městě. Rozhodující je také typ a složitost případu

Cenu za mediaci lze dohodnout různými způsoby

V praxi se můžeme setkat s tím, že je cena za mediaci dohodnuta jinými způsoby. A to například:

  • Procentem z ceny věci, o kterou je mediace vedena.
  • Bezplatně. Ale jen za předpokladu, že tuto možnost mediátor nebo příslušné mediační centrum poskytuje. 
  • Mediaci zaplatí někdo třetí. Typicky se může jednat například o zaměstnavatele, který mediaci zaplatí svým zaměstnancům.
  • Někdo třetí zaplatí pouze první mediační schůzku. Pokud se strany konfliktu rozhodnou v mediaci pokračovat, budou si další schůzky platit již samy. 

Pro více informací ze světa mediace navštivte web www.kurzymediace.cz.

Post Your Comment Here

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru