fbpx
Fotografie: mediace

Tušíte, kolik zaplatíte za mediaci a nařízené setkání s mediátorem?

V porovnání se soudním jednáním vás mediace přijde finančně mnohem levněji. Zjistěte, kolik přesně si mediátoři účtují za mediaci a nařízené setkání s mediátorem. 

Na kolik vás vyjde nařízené setkání s mediátorem?

Jestliže vás k mediátorovi poslal soud, jedná se o takzvané první nařízené setkání s mediátorem. Cena za toto setkání přitom vychází z vyhlášky č. 277/2012 Sb., o zkouškách a odměně mediátora. Konkrétně se jedná o 400 Kč za každou započatou hodinu.

Tato cena symbolizuje odměnu pro mediátora a dělí se tedy počtem účastníkům, kteří se nařízeného setkání účastní. Pokud například přichází dvě strany konfliktu, zaplatí každá z nich 200 Kč za každou započatou hodinu. 

Platí, že informaci o výši této částky by mělo obsahovat usnesení, prostřednictvím kterého vám soud mediaci nařídil. Pokud se tak nestane, měl by vám cenu sdělit mediátor. 

Kolik stojí mediace?

Zákon o mediaci říká, že smlouva o provedení mediace musí kromě jiného obsahovat i výši odměny mediátora za provedenou mediaci. Případně informaci o způsobu jejího určení nebo ujednání o tom, že bude mediace provedena bezplatně. 

Nejčastěji si mediátor výši své odměny stanovuje hodinově. V praxi se nejčastěji můžeme setkat s tím, že cena začíná na 400 Kč za každou započatou hodinu pro každého z klientů.

Hlavní roli hraje především lokalita, ve které mediátor své služby poskytuje – jinou cenu si řekne mediátor v Praze a jinou v menším městě. Rozhodující je také typ a složitost případu

Cenu za mediaci lze dohodnout různými způsoby

V praxi se můžeme setkat s tím, že je cena za mediaci dohodnuta jinými způsoby. A to například:

  • Procentem z ceny věci, o kterou je mediace vedena.
  • Bezplatně. Ale jen za předpokladu, že tuto možnost mediátor nebo příslušné mediační centrum poskytuje. 
  • Mediaci zaplatí někdo třetí. Typicky se může jednat například o zaměstnavatele, který mediaci zaplatí svým zaměstnancům.
  • Někdo třetí zaplatí pouze první mediační schůzku. Pokud se strany konfliktu rozhodnou v mediaci pokračovat, budou si další schůzky platit již samy. 

Pro více informací ze světa mediace navštivte web www.kurzymediace.cz.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru