Učíme se malovat na sklo

Malování na sklo se poslední dobou stalo poměrně oblíbeným koníčkem, a proto jsme se rozhodli i my a učíme se malovat na sklo. Chceme si vyzdobit touto technikou doma staré skleničky bez lesku, ale nezůstane jen u nich. Nádobky na koření, různé vázičky či třeba obyčejné skleničky na pití rozhodně nezůstanou bokem. Pojďte se s námi podívat jak na to, jaké barvy na sklo použít a na konci najdete odkazy na stažení šablon pro malování na sklo zdarma. 

Jaké barvy na sklo použít?

 • Barvy na sklo jsou různé. Některé nádobí se může v pohodě umývat, nemusíte mít obavu, že barva omyje, jiné se musí omývat jen opatrně, aby se barva nepoškodila.
 • Některé druhy barev na sklo se fixují tak, že se nechá nádobí několik dní na vzduchu „zasychat“. Jiné jsou určené pro fixaci v troubě. To také znamená, že můžeme vybírat nádobí, které snese vysoké teploty (cca 160st).
 • Barvy se prodávají v mnoha odstínech a můžete je spolu i různě míchat a vytvořit si tak jiný odstín. Některé jsou vodou ředitelné, jiné zase ředidlem – právě ty, které se fixují schnutím na vzduchu. Maluje se štětcem a pro kontury se prodávají barvy, které jsou v tubě a nanášejí se přímo z tuby.
Fotografie malování na sklo
Malování na sklo

Slupovací barvy

 • Tzv. slupovací barvy se používají hlavně jako dekorace na okno. Na speciální folii se namaluje nebo obkreslí obrázek, který se nechá zaschnout a celý se po zaschnutí sloupne a přilepí třeba na okno, obkladačky v koupelně či kuchyni. Tyto barvy není možné omývat.

Přečtete si návod jak malovat na sklo

 • Při malování na sklo, je třeba dbát návodu výrobce, aby byl obrázek skutečně hezký. Také je třeba dodržet pokyny pro zapékání v troubě – jelikož by se obrázek nemusel povézt. Není dobré míchat druhy barev od různých výrobců, často ani není možné smíchat barvy třeba na sklo a porcelán stejného výrobce.

Učíme se malovat na sklo – šablony na sklo

 • Při samotném malování si musíme uvědomit, že sklo či porcelán barvu nesaje, proto je třeba myslet na to, že kolik barvy naneseme, tolik tam opravdu zůstane. Dáme-li moc, tak nám může stékat nebo vytvořit „kapky“.
 • Pro začátečníky je lepší, zvolit třeba malování na talíře, je rovný a tudíž je to lehčí než malování na skleničky. Nejprve si namalujeme motiv (kontury) a poté vybarvujeme. Další metodou je malování pomocí houbičky. To znamená, že houbičku namáčíme do barva a poté obtiskujeme na vybraný předmět. Je to dobré, pokud potřebujeme vybarvit větší plochu nebo pokud chceme vytvořit netradiční motivy pomocí obtisknutí houbičky.
 • Sklo si vybíráme hladké bez dekorací, za prvé se nám bude lépe malovat a za druhé bude i výsledek hezčí.
 • Učíme se malovat na sklo, takže když něco pokazíme, máme dvě možnosti:
  • buď ještě před zaschnutím obrázek omýt vodou
  • nebo se jej po zaschnutí můžeme pokusit seškrábat.
Malování na sklo
Malování na sklo – začínáme

Šablony ke stažení:

Velmi zajímavé je malování na barevné sklo, obrázky na něm vypadají opravdu krásně.

Naučte se malovat oblíbené tvary, rostliny, zvířata, portréty a vyberte si online kurz z naší nabídky. Využijte možnosti vyzkoušet si první lekce na zkoušku a tím i získáte návody a inspiraci zdarma. Klikněte zde na „výtvarné kurzy a techniky“ a začněte malovat ještě dnes.

2018-04-14

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.