Rozhovor s Bájou Šmídovou o výrobě drátovaných šperků “paradoxně to, co se zdá být jednoduché, bývá nejtěžší”
Výroba drátovaných šperků je v dnešní době velmi oblíbená. V případě, že přemýšlíte o tom, že začnete ručně vyrábět drátované šperky a hledáte inspiraci, motivaci nebo jednoduché návody pro začátečníky, pak si přečtěte rozhovor s Bárou Šmídovou, kterou kamarádi z dětství oslovují Bája, a pod tímto jménem najdete také její e-shop bajasmidova.cz.
Výrobě drátovaných šperků se věnuje již několik let a v rozhovoru vám prozradí na co si dát v začátcích pozor, kde sehnat levné pomůcky pro drátování, korálkování a ještě něco navíc!
Přečtěte si rozhovor s Bájou Šmídovou, návrhářkou autorských šperků a zkuste si vyrobit dle jejího návodu krásné drátované spirálkovité náušnice.
“Ruční práce mě provází už od dětství“
1) Bájo, prosím, představte se čtenářům
“Ruční práce mě v různých podobách provází už od dětství. Věnovala se jim téměř celá moje rodina. Bylo to dáno dobou. Dědeček si za války přivydělával malováním zvířecích motivů na skleničky a malováním Švejka na půllitry. Vyráběl z třešňových, švestkových a broskvových pecek přívěsky a korále, dále malované dřevěné brože, pro babičku kreslil návrhy na tašky s egyptskými motivy a předlohy pro vyšívání.”
“Babička šila podle dědových návrhů plátěné tašky s aplikacemi z filcu, kromě toho vyšívala, háčkovala a pletla.” “Moje maminka háčkovala, pletla, vyšívala a dělala korále a ručními pracemi tak kompenzovala nedostatek zboží na trhu v 70. a 80. letech.”
“Já jsem si už v dětství vyzkoušela téměř všechny výše zmíněné ruční práce a na základní škole jsem se věnovala hlavně křížkovému vyšívání.”
Na střední škole jsem se více zaměřila na navlékání korálků, protože jsem potřebovala doplnit šaty do tanečních, na ples a do divadla vhodnou bižuterií.”
“Pak jsem ruční práce na čas „pověsila na hřebík“ a vrátila se k nim opět během mateřské dovolené, kdy mi posloužily jako výborný relax. Když děti povyrostly, oprášila jsem s pomocí maminky háčkování.”

“Dnes se věnuji hlavně výrobě šperků a háčkování, ale baví mě tvoření v podstatě všeho druhu. Šití je jen doplněk či spíše prostředek pro recyklaci věcí jako jsou např. staré džíny, do kterých už se nevejdu, ale je mi líto je vyhodit.”

“Základy ručních prací mě naučila maminka, ostatní věci jsem se naučila sama podle návodů z časopisů, knížek a z internetu. Léta jsem se živila administrativou a ručním pracím se věnovala ve volných chvílích, ale před více než rokem jsem se rozhodla to trochu otočit. Mít správně vyplněné tabulky a založený šanon je sice dobré, ale mnohem lepší je vidět za sebou hmatatelný výsledek své práce, který udělá někomu dalšímu radost. Má to pro mě podstatně větší smysl.“
2) Výroba drátovaných šperků je nyní velmi oblíbená, co je v začátcích nejtěžší a co se Vám samotné osvědčilo v začátcích nejvíce?
” Nejtěžší (alespoň pro mě) bylo paradoxně to, co vypadalo jednoduše. Prohlížela jsem si časopisy nebo obrázky na internetu, něco se mi líbilo a říkala jsem si, že si to udělám. Jednoduchá volná spirálka nebo esíčko.”

“Myslela jsem si, že to bude raz dva hotové, ale ukázalo se, že udělat dvě stejná esíčka na náušnice není jen tak. Kromě toho je dobré si předem rozmyslet, co chcete vyrábět a jakou technikou a podle toho si nakoupit materiál a dobré nářadí.”
“Začátečníkům bych jednoznačně doporučila vybrat si nejdříve jednu techniku, které se chtějí věnovat. Připravit si správné pomůcky. Pak vybrat konkrétní vzor a snažit se k němu najít co nejpodrobnější návod vč. spotřeby materiálu. Pokud takový návod není, pak si alespoň zkusit spočítat odhadované množství materiálu a koupit ho o trochu víc.”
“Není nic horšího, než když se pustíte do práce a zjistíte, že ten náhrdelník nemůžete dodělat, protože Vám chybí korálky nebo ketlovací jehly, a že ty, co máte, jsou buď moc dlouhé, nebo moc krátké.”
3) Kde nakupujete levně pomůcky pro výrobu šperků, máte tipy, kde se dají pomůcky, drátky a korálky nakoupit levně?
“Na nákup korálků a komponentů jsem si oblíbila e-shopy koralky.cz, glass4u.cz a anebotak.cz, pro pomůcky na háčkování a šití stoklasa.cz.”
“Drátky jsou v běžných hobby potřebách zbytečně drahé, levně se dají koupit jako elektromateriál. Při výběru e-shopů jsem zjistila, že důležitá není jen šířka sortimentu a nejnižší cena, ale přehledně zpracovaný e-shop s dobře fungujícími filtry Vám ušetří dost času a umožní Vám vybrat si přesně to, co potřebujete.”

4) Věnujete se i kurzům nebo jiným aktivitám, kde by se mohli naši čtenáři inspirovat a vidět Vaše výrobky?
“Kurzy zatím nepořádám, protože můj „handmade business“ je v plenkách, což bych ráda do budoucna změnila. Mé výrobky jste mohli vidět na „Fler jarmarku“ či Svatoludmilské pouti v Horních Počernicích, kam se letos opět chystám. A možná, že letos zařadím i ukázku výroby.”
5) Co vy sama vyrábíte nejraději a baví vás to nejvíce?
“Mám ráda v podstatě všechny ruční práce a ráda je střídám ve vlnách. Pustím se do háčkování, ale po několika (zpravidla větších) kusech už toho mám dost, tak jdu navlékat korálky.”
“Ale nejvíc mě baví vyrábět šperky (bižuterii) jako doplněk ke konkrétnímu oblečení.”
“Když jsem si po delší pauze koupila nové plesové šaty, chtěla jsem si k nim koupit také náhrdelník a náušnice, které by mi k nim ladily. Obcházela jsem obchody a zjistila, že i když je všude spousta zboží – o bižuterii nemluvě – takovou soupravu, která by se mi hodila k šatům a odpovídala by mým představám, prostě nenajdu.”

“A tak jsem se rozhodla, že si ji vyrobím a tím jsem se vlastně ke korálkování po letech vrátila.”
6) Jaký šperk nebo jiný výrobek, který jste dělala pro sebe, či na zakázku byl pro vás nejtěžší?
“Asi nejvíc času mi zabraly háčkované šaty. Když jsem s nimi začínala, měla jsem představu, že si uháčkuji plesové šaty náhradou za ty, ze kterých jsem „vyrostla“.”
“Takže jsem věděla, že chci bílé šaty na ramínka s vypasovaným vrškem a kolovou sukní. Ale vzhledem k okolnostem jsem je v průběhu výroby povýšila na svatební, a protože jsem neměla kompletní návod, ale dělala jsem je „od oka“ jen s návodem na vzor, který se mi líbil, sukně byla rázem 1,5 kolová a šaty tím poměrně dost ztěžkly.”
“Háčkovala jsem je (pochopitelně s přestávkami) asi půldruhého roku a podařily se. Měla jsem je na své druhé svatbě a pak ještě na promoci manželovy dcery.”
“Pokud jde o šperky – dělám spíše jednoduché věci, a to jak na výrobu, tak vzhledově. A paradoxně to, co se zdá být jednoduché bývá nejtěžší. S postupujícím věkem zjišťuji, že je pro mě nejtěžší provléknout černý vlasec černým korálkem.”
7) Je možné si u vás drátovaný šperk či jiné výrobky objednat na zakázku a kde si je mohou čtenáři objednat?
“Určitě je možné si objednat na zakázku šperky i cokoliv jiného z mého sortimentu. Objednávky mohou čtenáři posílat buď přímo na můj e-mail barbora.smidova31@gmail.com nebo přes Facebookovou stránku @bajasmidova. Pokud by někdo dal přednost hotovým výrobkům, je možné si vybrat v mém e-shopu na adrese bajasmidova.cz.”


„I když je v poslední době ruční výroba oblíbená, je podle mého názoru stále nedoceněná. Na ručních výrobcích je nejdražší práce, protože výroba vyžaduje čas. Ale ne každý je ochotný zaplatit odpovídající cenu.“
„Když se chce člověk ruční výrobou uživit, je ve velmi těžké pozici. Naše společnost je z větší části konzumní, zákazníci chtějí levné zboží a raději si koupí víc věcí z Číny, které brzy vyhodí, než by si koupili jednu dražší, ale poctivě udělanou věc.“
„Přitom ruční výroba je šetrná k životnímu prostředí, protože nespotřebovává množství energie ani surovin, naopak spousta věcí je z recyklovaného materiálu. Věřím ale, že současná koronavirová epidemie přiměje většinu z nás k zamyšlení nad způsobem života a hodnotou věcí, a že se ruční práce zase dostanou na výsluní.”
„Myslím, že by si měl každý vyzkoušet něco si vyrobit vlastníma rukama – a nemusí to být jen šperky a jiné „věci pro holky“ – aby si dovedl vážit ruční práce. I když není vždycky dokonalá.“
Návod na drátované náušnice “Spirálkový had” Vám pomůže, vyzkoušet si výrobu šperků na vlastní kůži.