přenos fotografie na dřevo - návod

Vyrobte originální dárek pro své blízké pomocí přenesení fotografie na dřevo. V dnešním článku si ukážeme, jak velmi snadno se takto dá vyrobit dárek pro děti i dospělé, záleží jen na vaší fantazii. Návod na přenos fotografie na dřevo je snadný a zvládne ho opravdu každý.

Přenos fotografie na dřevo – pomůcky

  • předmět k dekoraci
  • podkladovou barvu, pokud nechceme mít přírodní vzhled dřeva
  • smirkový papír, štětec, nůžky, houbička na nádobí
  • vytištěný motiv, který budeme přenášet
  • lepidlo určené na decoupage
  • žehličku a pečící papír pro nedočkavce

 

Fotografie: pomůcky pro přenos fotografie na dřevo

 

Postup jak přenést fotografii na dřevo

1)     Zrcadlově převrátíme fotografii

Jako první je potřeba vybraný motiv zrcadlově převrátit ve vašem počítači. Pokud byste tak neučinili, nebudou například nápisy k přečtení a fotografie bude mít opačnou polohu, než jste zvyklí.

2)     Obrázek vytiskneme na laserové tiskárně

Toto je opravdu důležité! Pokud vlastníte tiskárnu inkoustovou, ani přenos na dřevo nezkoušejte, barvy se roztečou a zbytečně si tak ušpiníte dekorovaný předmět. V každém copy centru laserovou tiskárnu mají, takže nechte případně obrázek či fotografii vytisknout tam.

3)     Očistíme předmět k přenesení fotografie

Předmět, na který chceme přenášet fotografii, dokonale očistíme pomocí smirkového papíru. V případě, že nechceme mít přírodní vzhled dřeva, můžeme použít klasickou podkladovou bílou barvu a následně aplikaci provést na ni.

V případě, že nebudeme aplikovat celou fotografii či motiv, důkladně ji obstřihneme, ať nemáme následně tolik práce.

4)     Lepíme a vyrovnáme nerovnosti

Na dřevo naneseme silnou vrstvu lepidla (lze použít i Herkules smíchaný s vodou v poměru 2:1) a na ni přiložíme motiv obrázkem směrem na lepidlo. Všechny bublinky a nerovnosti se pokusíme vyrovnat.

5)     Přiložíme fotografii

Nakonec pomalu a pečlivě na lepidlo přiložíme fotografii a necháme schnout do druhého dne.

návod na přenos fotografie na dřevo - lepení

Jak urychlit schnutí?

Pokud jste však nedočkaví, vezměte žehličku a pečicí papír. Pečicí papír přiložte na přenášený motiv a důkladně přežehlete.

U překližky ale dejte pozor, aby nebyla teplota příliš vysoká a nezačala se teplem ohýbat. Správně zaschlý papír poznáme tak, že již nevidíme žádné známky lepidla.

Tip: vyberte si z více než 50 online kurzů a učte se odkukoliv a kdykoliv. Online kurzy všeho druhu – VSTUP A PRVNÍ LEKCE ZDARMA.

Odstranění papíru a odhalení přenášené fotografie na dřevu

Jdeme tedy na odstranění papíru a odhalení přenášeného dekoru. Celý dekorovaný předmět můžeme vzít pod tekoucí vodu, pokud jste jej však natírali barvou či jinak dekorovali, bude lepší, použít houbičku na nádobí.

Papír s motivem musíme opravdu velmi důkladně namočit, aby šel jednoduše sundat. Takto namočený papír začněte pomalu krouživými pohyby sundávat/drolit.

Papír netrhejte! Na některých místech možná dojde k většímu sundání i s barvou, to však vůbec nevadí. Naopak tento efekt dodá vašim fotografiím zašlý či starší vzhled.

 

přenos fotografie na dřevo - odhalení přenesené fotografie

 

Pokud na fotografii nezůstaly žádné zbytky papíru, necháme vodu vyschnout a následně přetřeme předmět jakýmkoli lakem (buď 2v1 lepidlem, nebo klidně lakem na dřevo či decoupage).

Přenos fotografie na dřevo - finalní výrobek

Efekt popraskaného dřeva umocní dojem z dárku

Můžete samozřejmě celý dojem zašlé fotografie ozvláštnit ještě patinou či krakelováním. Efekt popraskaného dřeva umocní celý dojem z hotového výrobku. Nyní stačí potěšit někoho z vašich blízkých milým dárkem, u nějž se navíc můžete pyšnit tím, že jste jeho tvůrcem.

Tip: vyberte si z více než 50 online kurzů a učte se odkukoliv a kdykoliv. Online kurzy všeho druhu – VSTUP A PRVNÍ LEKCE ZDARMA.

Podívejte se i na naše další články a přejeďte myší po obrázkách níže.

2019-09-02

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.