Základy fotografování pro každého

V prvním díle – základy fotografování pro každého, si ukážeme základní ovládání fotoaparátu a správné držení. Ne každému z nás se chce studovat návod v angličtině a proto někdy nevyužíváme všechny funkce fotoaparátu.

Fotky pak nejsou ostré, nebo jsou  moc tmavé, videa jsou rozklepaná a vzpomínky z dovolené na fotografiích už nevypadají tak luxusně jako doopravdy. Co s tím? Vše má své řešení. Pojďme se podívat na základy fotografování pro každého.

Základy fotografování pro každého

Mezi základní prvky fotoaparátu patří LCD displej, volič režimu, tlačítka rychlé volby a spoušť. 

K čemu slouží LCD displej

Zadní LCD displej slouží k nastavení parameterů focené scény. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet funkci zaostření pomocí živého náhledu. Pokud fotografujete krajinu a máte fotoaparát na stativu, můžete si pomocí živého náhledu zaostřit a přiblížit fotografovaný objekt.

LCD displej fotoaparát
LCD displej fotoaparát

Výhodou u fotoaparátů je, pokud se LCD displej dá vyklopit. Ideální pomoc při focení detailů, kytek, koncertů, tedy když fotoaparát je potřeba otočit do jiné polohy, než je vám příjemné. 😀

Držení fotoaparátu

Pozor na to. Víte jak poznáte fotografa, který je začátečník? Ano drží špatně fotoaparát. Ač se vám to může zdát ze začátku velmi nepohodlné, tak výhody, které z držení fotoaparátu plynou, jsou naprosto jasné a ucítíte je hned. Klepou se vám ruce? Máte fotografie rozmazané nebo videa rozklepané.

Začínali jsme tak všichni a když foťák správně uchopíte, tedy pravou rukou chytíte pravou stranu foťáku a ukazováčkem mačkáte spoušť – to je standard. Ovšem levá ruka bude držet fotoaparát ze spoda. Tím si zajistíte foťák proti chvění a vaše snímky budou ostré a pěkné. Zároveň v případě, že budete používat funkci živého náhledu – kterou znovu doporučujeme, tak krásně uvidite na displej a můžete si nastavit fotografii, tak jak potřebujete.

Fotografie -držení fotoaparátu základy focení pro každého
Správné držení fotoaparátu

A teď si to jděte vyzkoušet. 🙂 Příště se podíváme na jednotlivé funkce fotoaparátu a budeme si hrát. 🙂 

Online kurz a první lekce zdarma – registrace nutná přes e-mail nebo fb

Nechce se vám čekat? Tak nečekejte a vyzkoušejte si online kurz focení se vstupem jen za e-mail, nebo se můžete přihlásit přes FB. Neplatíte nic a ještě máte první lekce na zkoušku.

První lekce obsahují tyto informace:

  1. základní pravidla kompozice
  2. expozice
  3. kouzlo okamžiku

Vyzkoušejte si online kurz focení zdarma a pak se rozhodněte jestli chcete pokračovat v kurzu dál nebo nikoliv.

Podívejte se na ukázkové video z kurzu 🙂

Chcete se naučit upravovat fotografie, nebo točit videa? Vyberte z online kurzů pro osobní rozvoj, které najdete ZDE.

 

2018-05-21

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.