fbpx
závěsy a rolety

Závěsy, zatemňovací zařízení, rolety: návod na jejich montáž do bytu

Postavili jste nebo zrovna zrekonstruovali váš dům? V takovém případě jistě přemýšlíte o tom, jak dům do budoucna vybavit – barvy na stěny, podlahy, nábytek, dekorace, to vše hraje svou roli. Nezapomeňte ani na okna.

 

TIP: Při rekonstrukci domu sledujte dostupné dotace od státu. Mohou vám ušetřit nějakou tu korunu navíc!

 

Okna kromě toho, že do vašeho domova přináší dostatek denního světla, plní i funkci estetickou a jejich vzhled se dá ještě vylepšit.

Navíc v některých případech je třeba chránit si své soukromí před zvědavými sousedy. I proto je dobré pořídit si do domu záclony, rolety nebo zatemňovací zařízení.

Jaké jsou výhody jednotlivých možností, proč se vyplatí do nich investovat a jak na jejich montáž?

Závěsy a záclony

Závěsy a záclony jsou skvělou volbu, která zajistí soukromí vaší domácnosti a zároveň tato volba dokáže rozjasnit a zútulnit místnost, do které jste závěsy pořídili. Okna díky nim nepůsobí nudně.

Možností, jak záclony a závěsy v domě uchytit existuje více. Patří mezi ně:

 • garnýže
 • kolejnice
 • lanko

Foto: závěsy

Garnýže

Garnýže jsou v českých domácnostech oblíbené už desítky let a možná, že naleznou místo i v té vaší. Na výběr máte z několika materiálů, oblibě se těší hlavně:

 • kovové garnýže
 • dřevěné garnýže
 • plastové garnýže

Výběrem materiálu to však jen začíná. Rozhodnout budete muset také o tvarech a celkovém provedení garnýže tak, aby ladila s interiérem.

 

Montáž garnýže

Garnýže, které si domů pořídíte, je potřeba také namontovat. Jak na to?

Jako první krok je třeba určit, v jaké výšce nad oknem má být garnýž namontovaná a místo správně zaměřit. Pomoci vám může vodováha i pravítko.

Naznačte si také místo, kam následně vyvrtat otvory pro upevnění garnýže. Velikost těchto otvorů je třeba přizpůsobit rozměrům hmoždinek.

Pomocí šroubů upevněte do zdi držáky, které budou držet garnýž na svém místě.

Na garnýž nezapomeňte umístit kroužky, na které závěsy pověsíte. Garnýž nainstalujte k držákům a dílo je dokonáno!

 

TIP: Víte jak si svépomocí vytvořit závěsy do bytu?

Kolejnice

Pokud se rozhodnete pověsit záclony na kolejnice, gratulujeme k tomuto rozhodnutí! Z hlediska montáže se jedná o nejjednodušší možnost a zároveň nevyjde na žádné velké peníze.

Stejně jako u garnýží můžete vybírat z různých materiálů. Na trhu naleznete:

 • kolejnice plastové
 • kolejnice kovové
 • kolejnice dřevěné

a další.

 

TIP: Zvolit si můžete i více kolejnicový systém, který umožňuje zavěšení více záclon a můžete si tak s designem více pohrát.

 

Tyto kolejnice se upevňují do zdi nebo stropu pomocí vrtání. Často se také kombinují právě s garnýží, která drží těžké závěsy a kolejnice se postará o lehké a možná častěji používané záclony.

 

Lanko

Lanko je třetí možností, kterou pro upevnění závěsů a záclon představíme. Jedná se o možnost, která se hodí do každé domácnosti, včetně těch minimalisticky laděných. Působí totiž jednoduše, čistě a elegantně.

 

POZOR: Důležité je mít na paměti ale to, že na lankové systémy je třeba věšet pouze lehké textilie, aby se lanko příliš neprohýbalo.

 

Jaké záclony a závěsy vybírat?

Možností při výběru konkrétních závěsů a záclon máte také mnoho. Záleží na tom, co od závěsů očekáváte a na jaká okna je umísťujete, také na typu místnosti. Závěsy by měly být funkční a estetické zároveň.

Přemýšlejte o barevných kombinacích a materiálech, který pro závěsy zvolíte a vybírejte především kvalitní produkty z galanterie.

Závěsy, zatemňovací zařízení, rolety: návod na jejich montáž do bytu

Oblíbené jsou například zatemňující látky blackout, které obsahují speciální vrstvu, která brání prostupu světla i tepla do pokoje. Tyto blackout látky navíc dokáží místnost i částečně odhlučnit. Skvěle se proto hodí do ložnice, kde vytvoří ideální prostředí pro kvalitní spánek.

V potaz připadají také látky poloprůsvitné, lesklé, matné – a to pořád hovoříme o materiálu. Velkou roli sehrává také design látky. Vybírat můžete látky jednobarevné, ale také vzorované – květy, kostky, proužky to vše a ještě mnohem víc.

 

Rolety a zatemňovací zařízení

Rolet, žaluzií a dalších zatemňovacích systémů existuje opět celá řada. Vyrábí se exteriérové, předokenní rolety, většinou vyrobené z hliníku doplněné například o síťku proti hmyzu.

Do domácnosti si můžete pořídit i rolety látkové nebo tzv. rolety den a noc, tzv. twin roll. Existují také rolety do střešních oken. Opět záleží na vašich potřebách.

Fotografie: rolety

Výhody rolet a zatemňovacích zařízení

Rolety a další zatemňovací systémy přináší samozřejmě výhody, které je při nákupu potřeba vzít v potaz.

Rolety, žaluzie a další zatemňovací zařízení ukryjí vaše soukromí před zrakem zvědavých sousedů a zároveň vás mohou chránit před světlem nebo teplem – to hlavně v případě střešních rolet.

 

TIP: Věděli jste, že s pomocí dokonalého zatemnění místnosti můžete výrazně zvýšit kvalitu vašeho spánku nebo si vychutnat s partnerem večerní sledování filmu?

 

Podle čeho rolety do domácnosti vybrat?

Při výběru rolet musíte zohlednit několik parametrů.

 • Stupeň zatemnění – materiál rolet
 • Dekorace oken
 • Montáž
 • Místnost, v které rolety budou
 • Cena

 

Stupeň zatemnění – materiál rolet

Rolety můžete rozlišovat i podle materiálu, to potom může ovlivnit i stupeň zatemnění místnosti.

 

Látkové rolety

Látkové rolety jsou v poslední době velmi oblíbené – vybírat můžete z různých gramáží a propustnosti světla. Často lidé při výběru sahají po přírodních materiálech jako je bavlna nebo len, které jsou velmi příjemné na dotek.

Mnoho lidí však do domácnosti pořizuje i rolety ze syntetických, uměle vyrobených, látek, protože oproti těm přírodním jsou odolnější proti slunečnímu záření a také se lépe udržují.

 

Bambusové rolety

Bambusové rolety jsou vyrobeny z bambusových tyčí a hodí se hlavně do domácností zařízených v přirozeném stylu, protože působí velmi jednoduše a také se velmi jednoduše ovládají. Nevýhodou těchto žaluzií je, že stoprocentně nechrání domácnost před slunečním zářením a jsou tak spíše estetickým prvkem.

 

Dřevěné rolety

Dřevěné rolety nabízí mnoho odstínů a variací a hodí se snad do každého interiéru, protože je lze jednoduše sladit s dřevěným nábytkem.

Výhodou dřevěných rolet je bezpochyby jejich vyšší odolnost, snadné čištění a také trvanlivost vůči blednutí. Nevýhodou je, že dřevo je přírodním produktem, který podléhá poškození, proto se nedoporučují do místnosti s vysokou vlhkostí.

 

Dekorace do oken

Vnímáte rolety jako dekoraci do domácnosti? V takovém případě vám bude jistě záležet i na jejich stylu. Je jen na vás, jestli zvolíte pastelové barvy, přírodní materiály nebo vzorované látkové rolety.

 

Montáž

Rolety a zatemňovací systémy se také různí. Přimontovat rolety lze:

 • na rám okna
 • na zeď nebo strop
 • na nosný rám

 

Na rám okna

Tato montáž nevyžaduje vrtání, rolety jsou totiž vybaveny háčky nebo úchyty, které se zavěsí za rám okna.

Na zeď nebo strop

Montáž rolet na zeď nebo strop bude vyžadovat vrtání a doporučuje se zejména u velkých oken.

Na nosný rám

V tomto případě se rolety prodávají i s nosným rámem, který stačí upevnit na rám okna nebo na zeď, záleží na vás.

 

TIP: Znáte těchto 9 chyb, kterým byste se měli vyhnout při rekonstrukci domu?

 

Místnost, v které rolety budou

Zohlednit při výběru rolet se vyplatí také styl a účel místnosti, v které budou rolety namontovány. Například do dětských pokojíčku se hodí nejvíce asi látkové rolety, popř. rolety “den a noc” v pastelových barvách.

závěsy

Pokud chcete mít v interiéru i přes to, že budete používat rolety, dostatek světla, hodí se využít látkové rolety v neutrálních barvách jako je béžová nebo krémová. Takové rolety propouští totiž více světla než ty tmavé, které se naopak hodí do místnosti jako je ložnice, kde je žádoucí tma pro kvalitní spánek.

 

TIP: Znáte fáze zdravého spánku a co je pro něj důležité?

Cena rolet

Posledním, neméně důležitým faktorem při pořizování rolet do domu či bytu, je jejich pořizovací cena. Ta se odvíjí především od exkluzivity vámi zvoleného materiálu. Čím kvalitnější materiál vyberete, tím vyšší bude cena rolet.

 

Závěrem

V tomto článku jste se dozvěděli, na co myslet před tím, než si koupíte záclony či rolety do bytu. Závěsy, rolety i další zatemňovací funkci by měly plnit funkci estetickou a vytvářet přirozenou dekoraci vašich oken.

Zároveň je ale důležité, aby plnily i praktické funkce, mezi které patří tepelná, světelná i zvuková izolace.

V případě pořízení záclon i rolet je třeba zohlednit i další parametry než jen látku a design, zvlášť zvážit musíte montážní systém, pořizovací cenu, ovládání rolet a další.

 

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..