fbpx
Fotografie: lidské mozky

Ženské a mužské mozky se od sebe liší, ženy jsou více štědré a muži sobečtí

Tým vědců ze švýcarské univerzity v Curychu zjistil, že i přes podobnost charakteristických povahových rysů u mužů a žen existují body v chování, v nichž se obě pohlaví liší. Muži i ženy se chovají a reagují stejnými, ale i různorodými způsoby. Obecně řečeno ženské a mužské mozky se od sebe liší v tom, že ženy jsou více štědré a muži sobečtí

 

Ženy jsou mnohem štědřejší než muži, kteří jsou naopak více sobečtí. Ženský mozek reaguje intenzivněji na prosociální záležitosti nežli na sobecké, na rozdíl od mužů. Ženy a jejich prosociální smýšlení může za větší chuť odměňovat, například sdílet finanční sumy, s níž se muži naopak neradi loučí. 

Pojďme se podívat detailněji v čem se ženské a mužské mozky se od sebe liší.

 

Vyhodnocování odměn

Striatum se nachází v prostřední části mozku a je zodpovědné za vyhodnocování odměn, přičemž je aktivní při každém rozhodování. Tato hluboká oblast šedé hmoty je ale více aktivní u žen, pokud se rozhodují prosociálně než sobecky. U mužů se stratium aktivněji spouští spíše při sobeckém rozhodování.

 

Prohozené role

Druhý experiment vědce překvapil. Když systém odměn přerušili formou léků, ženské subjekty se začaly chovat sobecky a muži prosociálně. To znamená, že některé léky mohou mít boční vliv na chování jednotlivce, aniž by si to sám uvědomil, pokud dojde k narušení procesu odměň.

 

Něco za něco

Empirické studie ukázaly, že ženy po projevu prosociálního chování očekávají odměnu ve formě pochvaly více, než v případě mužů a mozky obou pohlaví na sebe reagují tak, že něžné pohlaví odměny a pochvaly od mužů vždy opravdu získá.

Pokud by tyto body byly nadále sledovány, mohly by nám prozradit tajemství různorodosti kulturního myšlení u mužů a žen a toho, co od sebe jednotlivé pohlaví očekávají.

Zdroj článku: MessegeToEagle

Vyzkoušejte online kurz „krok za krokem sebekoučem“, nebo si přečtěte další články o psychologii a poradentství.

Post Your Comment Here

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru