fbpx
Fotografie: výcvik psa

Co vše obnáší výcvik psa?

Přivedli jste si domů malé štěně? Pak u vás dříve nebo později padne otázka jeho výcviku. Pokud nechcete, aby z vašeho pejska vyrostl divoch, který neposlechne na slovo, je potřeba ho začít formovat. Co vše obnáší výcvik psa?

Výcvik štěněte – kdy začít?

Dříve, než na vašeho psa začnete chrlit různé povely ve snaze, aby je co nejdříve pochopil a v praxi také používal, je dobré si vytvořit alespoň nějaký tréninkový plán.

  • Ze všeho nejdříve byste se měli hlavně rozmyslet, zda chcete výcvik vašeho psa svěřit nějakému výcvikovému centru, nebo chcete mít výcvik a výchovu pevně ve svých rukou.
  • Druhá varianta je vhodnější pro posílení vztahu mezi vámi a pejskem.

Koneckonců díky online kurzům pro výcvik psů se pořád můžete opírat o rady odborníků na slovo vzatých.

 

 

Váš plán by měl obsahovat alespoň krátký výčet toho, co všechno a proč chcete vašeho psa naučit. Plán na výcvik by měl být, pokud možno co nejreálnější. Nemůžete vašeho pejska přepínat, stejně jako nestačí, když si na výcvik vzpomenete jednou za týden. Pokud budete mít jistotu v tom, co děláte, váš čtyřnohý chlupáč to z vás vycítí, a o to více jistěji bude k výcviku sám přistupovat. Naopak budete-li mít chaos v povelech a výcvik vás bude samotné nudit nebo budete přeskakovat od jedné fáze k druhé bez viditelných výsledků, znejistí i váš pes.

 

Co si k výcivku připravit za pomůcky?

K výcviku vašeho pejska potřebuje i velkou dávku trpělivosti, klidné prostředí, psí pamlsky a hlavně vlídné a motivační techniky, kterými je: hlazení, drbání za ušima, vlídné oslovování a hraní si s pejskem. Velmi podstatný je při výcviku také čas a pravidelnost. Dále můžete potřebovat i vodítko, náhubek, míče, hračky a další pomůcky k dovednostem, které hodláte vašeho psa naučit.

 

Kdy s výcvikem začít?

A kdy s výcvikem začít? Tady je potřeba práci se psem rozdělit na tak zvanou výchovu a výcvik.

Do výchovy spadají všechny činnosti, které vám později pomohou s pejskem lépe fungovat. To znamená, že byste psa měli naučit základní návyky jako spaní ve svém pelíšku, pravidelné krmení nebo venčení. S výchovou se doporučuje začít okamžitě. Tady je potřeba být důsledný a hned na začátku štěněti ukázat, co je dovoleno a co se naopak nesmí. Pokud například nechcete, aby s vámi spalo v posteli, nedávejte ho do ní ani v počátcích jeho fungování s vámi. Rovnou mu ukažte, kde je jeho místo a on si na něj zvykne. To samé platí i v případě okusování nábytku nebo venčení.

Už samotná výchova bude pejskovi nějakou dobu trvat a dá mu pořádně zabrat, a proto vůbec nevadí, když s výcvikem základních psích povelů, jako je sedni, lehni, zůstaň, nebo jiných psích kusů začnete o něco později. Třeba v době, kdy s pejskem zvládnete venčení. V případě fyzicky náročnějšího výcviku je potřeba počkat do doby, až na něj bude pes stačit.

 

 

Cvičení psů a pravidla – kde probíhá výcvik psa?

Pokud jste z nějakého důvodu zamítli chodit na cvičák, budete vašeho psa cvičit nejčastěji u vás doma či na zahradě, pokud ji máte k dispozici. Důležité je dát výcviku nějakou pevnou formu:

  • zvolte klidné prostředí, ať už doma nebo na zahradě, které vašeho pejska nebude rozptylovat,
  • psa nepřepínejte, doporučuje se cvičit dvakrát denně 10 až 15 minut,
  • motivujte ho dobrými, avšak nutričně vyváženými pamlsky,
  • cvičte vždy před krmením, aby měl váš pejsek lepší motivaci,
  • pejska povzbuzujte hlazením, drbáním i vlídným slovem,
  • sjednoťte vaše povely, aby v nich pejsek neměl zmatek,
  • povely by měly být stručné a jasné,
  • mějte se psem trpělivost,
  • výcvikem má psa provázet vždy ta samá osoba,
  • skončete v tom nejlepším, tedy ještě v době, kdy to psa bude ještě bavit, díky tomu ho výcvik neomrzí, 
  • necvičte se psem v době, když na to sami nemáte čas, akorát budete stresovat sebe i psa.

 

Jak často by měl probíhat individuální výcvik psa?

A jak často opakovat výcvik? Se psem cvičte v krátkých, ale pravidelných intervalech, a to klidně dvakrát denně 10 až 15 minut. Individuální výcvik psa by měl být pravidelný a důsledný.  Buďte hraví, aby vašeho chlupáče výcvik neomrzel. Pomůže také, když budete cvičit ve stejnou hodinu, aby měl váš pejsek alespoň nějaký režim. To, co se pes už naučil, můžete ověřovat kdykoliv mimo trénink. Později se může výcvik prolínat se hrou a nemusí být tak intenzivní. Učte psa do té doby, než si nové návyky naplno osvojí. Později stačí znalost těchto návyků vždy jen ověřovat.

Tak už víte, co obnáší výcvik psa. Věříme, že pokud jste si čtyřnohého chlupáče pořídili domů, hodláte mu věnovat spoustu času. Při výcviku na něj buďte vlídní a trpěliví, jedině tak budete dělat viditelné pokroky. Čas, péče a důslednost se brzy projeví a vy získáte věrného parťáka, se kterým bude radost trávit čas.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..