fbpx
Foto: sklenice s vodou

Čistota a oslnivý lesk: Jak správně udržovat a čistit skleněné povrchy?

Sklo je materiál, který se používá v mnoha oblastech našeho života. Skleněné povrchy jsou krásné, elegantní a moderní. Dodávají interiéru i exteriéru svěžest a prostor. Jak se o ně ale správně starat a jak je udržovat v čistotě a lesku?

V tomto článku vám poradíme, jak pečovat o různé druhy skleněných povrchů, ať už se jedná o sklenice, skleněné dveře, konferenční stolky, autosklo nebo zasklený balkon.

Použití skla v interiéru i exteriéru

Sklo je materiál, který má mnoho výhod pro použití v interiéru i exteriéru. Propouští světlo, zvyšuje pocit otevřenosti prostoru, umožňuje výhled do okolí a dodává budovám moderní a elegantní vzhled.

Zároveň je i praktické – snižuje spotřebu energie, protože izoluje teplo a chrání před slunečním zářením. Tento materiál je ekologický, sklo je snadno recyklovatelné a odolné vůči povětrnostním vlivům. A pokud víte, jak jej správně čistit, je jeho údržba jednoduchá.

Sklo se dá použít v různých formách a stylech, podle potřeb a preferencí uživatelů. Lze jej kombinovat s jinými materiály, jako je dřevo, kov, beton nebo plast. Dá se tvarovat, barvit, leštit, zmatnit nebo ozdobit.

 

Foto: barevné sklo

 

Ze skla může být mnohem více, než jen okna a dveře domů a kanceláří. Posloužit může i v podobě stěn, zábradlí, okrasných prvků a jako součást nábytku. Sklo je tak univerzálním a kreativním materiál, který obohacuje interiér i exteriér.

Základní pravidla pro čištění skleněných povrchů

  • Před čištěním skla je dobré odstranit prach a nečistoty, které by mohly poškrábat povrch. K tomu můžete použít suchý hadřík, utěrku nebo vysavač.
  • Na čištění skla používejte měkké hadříky, houbičky nebo papírové utěrky, které nezanechávají chloupky ani vlákna. Vyhněte se drsným materiálům, jako jsou drátěnky nebo hrubé houby.
  • Na čištění skla používejte speciální přípravky určené pro sklo, které neobsahují látky, které by mohly zanechat na skle mastné nebo mléčné stopy. Můžete také použít domácí prostředky, jako je ocet, citronová šťáva nebo jedlá soda, které mají dobré čisticí a odmašťovací účinky.
  • Pro čištění skla používejte vodu, která není příliš tvrdá ani příliš teplá. Tvrdá voda obsahuje minerály, které mohou způsobit vodní kámen na skle. Příliš teplá voda může způsobit prasknutí skla kvůli teplotnímu šoku.
  • Při čištění skla používejte kruhové pohyby, které zajistí rovnoměrné rozložení čisticího prostředku a zabrání vzniku pruhů. Po očištění otírejte povrch suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou, dokud nebude sklo zcela suché a lesklé.

Domácí přípravky pro čištění nejen skleněných povrchů

Skleněné povrchy nejsou jediné, na které byste měli dbát, pokud chcete mít čistou a zdravou domácnost. Je také důležité věnovat pozornost dalším aspektům, jako jsou vzduch, vlhkost, teplota, osvětlení, rostliny, zvířata, odpadky nebo chemikálie.

Pro údržbu celého domu, ale především všech skleněných povrchů, jistě oceníte ekologické a především zdraví nezávadné čistící prostředky. Jejich výhodou je, že je vyrobíte z věcí, které má doma prakticky každý.

  1. Univerzální čistič skel: Smíchejte 2 lžíce citronové šťávy s 1 litrem vody a použijte jako rozprašovač na čištění všech skleněných povrchů. Citronová šťáva také příjemně provoní celý pokoj.
  2. Čistič zrcadel: Smíchejte 1 šálek octa s 1 šálkem vody a nalijte do rozprašovače. Vhodné na zrcadla, okna a dveře. Pro zlepšení vůně můžete přidat několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.
  3. Přípravek pro odstranění vodního kamene a usazenin: Smíchejte 1/4 šálku jedlé sody s 1/4 šálku octa a 2 litry vody. Tato směs je účinná pro odstranění vodního kamene a usazenin z povrchů v koupelně, jako je sprchový kout a zrcadlo.
  4. Přípravek pro dezinfekci skleněných povrchů: Smíchejte 1/2 šálku alkoholu s 1/4 šálku octa a 2 šálky vody. Přidejte několik kapek esenciálního oleje podle vaší preference (například citrusový). Hodí se na skleněné povrchy, které potřebujete vydezinfikovat.

Jak na údržbu různých druhů skleněných povrchů

Skleněné dveře

Skleněné dveře jsou moderním a elegantním řešením pro interiéry i exteriéry. Průhledné dveře, narozdíl od dřevěných či kovových, propouštějí světlo čímž zvětšují prostor a dodávají mu vzdušnost. Skleněné dveře se vyrábějí z bezpečnostního skla, které je odolné proti nárazům, teplotním rozdílům a vlhkosti.

Dveře se skleněnými prvky byste měli čistit pravidelně, aby byly bez otisků prstů, mastnoty, prachu nebo jiných nečistot. K tomu můžete použít speciální sprej pro sklo, který nanesete na hadřík nebo přímo na sklo a poté otřete suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Pokud máte prosklené posuvné dveře s rámem, nezapomeňte také vyčistit přímo rám a všechny jeho záhyby. Pravidelné čištění vyžaduje i klika, západka a otvor na klíč.

Skleněné dveře byste měli čistit podle frekvence používání a znečištění, alespoň 1x týdně. K čištění skleněných dveří se používá voda s octem nebo s alkoholem (2 lžíce na litr) a jemný hadřík či houbička.

Dveře otírejte od středu k okrajům, a poté je vyleštěte suchou utěrkou nebo papírovými utěrkami.

Čištění oken

Okna jsou jedním z nejvíce viditelných a zároveň nejvíce znečištěných skleněných povrchů v domácnosti. Prach, otisky prstů, skvrny od vody a další nečistoty mohou snížit průhlednost a estetiku oken.

Frekvence čištění oken závisí na několika faktorech, jako je umístění, počasí, typ skla a osobní preference. Obecně platí, že okna by se měla čistit alespoň dvakrát ročně, ideálně na jaře a na podzim.

 

Foto: okno

 

Pokud jsou okna vystavena silnému slunci, dešti, prachu nebo znečištění, může být potřeba častějšího čištění. Naopak, pokud jsou okna chráněna markýzou, žaluziemi nebo závěsy, mohou vydržet déle čistá.

Při mytí vždy nejdříve umyjte okna z vnitřní strany a až potom z té venkovní, která je zpravidla mnohem více zanesená nečistotami. Nezapomeňte nakonec otřít také rámy oken a případně parapet.

Konferenční stolky a skleněné jídelní stoly

Konferenční stolky jsou praktickým a dekorativním doplňkem obývacího pokoje, ložnice nebo pracovny. Skleněný konferenční stolek dodá místnosti eleganci, lehkost a vzdušnost. Skleněné jídelní stoly jsou zase ideální pro moderní a minimalistické interiéry, kde vynikne jejich čistota a jednoduchost.

Skleněné stolky mají mnoho výhod, ale také vyžadují určitou péči a údržbu. Sklo je náchylné na poškrábání, prasknutí nebo rýhy, pokud je vystaveno nárazům, teplotním změnám či nadměrnému tlaku. Proto je důležité chránit skleněné stolky před ostrými předměty, horkými nádobami nebo těžkými knihami.

Také je vhodné používat podložky, ubrusy nebo ubrousky, které zabrání přímému kontaktu skla s jinými materiály.

Skleněné stolky byste měli pravidelně čistit, aby zůstaly lesklé a bez skvrn. Čistěte je stejným způsobem jako ostatní skleněné povrchy (např. dveře), tedy použitím speciálního spreje pro sklo a suchého hadříku nebo papírové utěrky.

Pokud má váš stolek kovové nebo dřevěné nohy, nezapomeňte také vyčistit tyto části. Kovové nohy můžete otřít vlhkým hadříkem a vyleštit suchým. Dřevěné nohy můžete ošetřit speciálním olejem nebo voskem, který ochrání dřevo před vlhkostí a špínou.

Zrcadla

Zrcadla jsou nejen užitečným předmětem, který nám umožňuje vidět sebe a své okolí, ale také dekorativním prvkem, který dodává interiéru světlost, hloubku a styl.

Zrcadla se vyrábějí z tenké vrstvy kovu, obvykle stříbra nebo hliníku, která je nanesena na zadní stranu skleněné desky. Jsou křehká a citlivá na poškození, škrábance, skvrny a otisky prstů, proto je třeba je pravidelně čistit a udržovat.

Čištění zrcadel se provádí za sucha nebo za mokra, podle stupně znečištění.

Za sucha se používají suché hadříky, papírové utěrky nebo noviny, kterými se jemně otře povrch zrcadla.

Za mokra se používají vlhké hadříky a houbičky. Na povrch se nanese speciální přípravek pro čištění skel, nebo váš doma vyrobený (ocet s vodou), pomocí rozprašovače. Poté se zrcadlo leští, dokud není úplně suché a bez šmouh. K tomu můžete použít suchý ubrousek, hadřík či noviny.

Zasklené obrazy

Obrazy se sklem jsou krásnou dekorací vašeho domova, ale také vyžadují péči a údržbu. Prach, otisky prstů nebo dokonce plíseň mohou znehodnotit jejich vzhled a hodnotu. Zde je několik tipů, jak je udržet v dobrém stavu:

  • Před čištěním obrazů se sklem je třeba je sundat ze zdi a položit je na rovnou a měkkou podložku, jako je koberec nebo deka. Tím zabráníte poškození rámu nebo plátna.
  • Používejte jen suchý a měkký hadřík, abyste setřeli prach z rámu a skla. Nikdy nepoužívejte vodu nebo vlhké hadříky, protože by voda mohla zatéct pod sklo a znehodnotit obraz nebo fotografii.
  • Používejte speciální čisticí prostředky na sklo, které jsou šetrné k materiálu a nezanechávají šmouhy. Můžete je koupit v drogerii nebo si vyrobit vlastní.
  • Nastříkejte trochu čisticího prostředku na suchý a měkký hadřík nebo papírovou utěrku a jemně otřete sklo. Vyhněte se kontaktu s rámem nebo plátnem, protože by to mohlo způsobit skvrny nebo rozpouštění barvy.
  • Po čištění otřete sklo suchým a čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou, abyste odstranili veškeré zbytky čistícího prostředku a vodu. Zkontrolujte, zda na skle nejsou žádné skvrny nebo pruhy. Pokud ano, opakujte čištění.

Zasklené balkony

Zasklený balkon je skvělým způsobem, jak si prodloužit sezónu a využít prostor navíc i v chladnějších měsících. Zasklený balkón vám také poskytne ochranu před deštěm, větrem, prachem a hlukem. Avšak ještě před zasklením balkonu myslete na jeho pravidelnou údržbu.

Sklo na balkóně byste měli čistit podle potřeby, ale minimálně dvakrát ročně, na jaře a na podzim. K tomu můžete použít stejný postup jako pro čištění skleněných dveří, tedy speciální sprej pro sklo a suchý hadřík nebo papírovou utěrku.

Pokud máte zasklený balkon s otevíracími okny, nezapomeňte také vyčistit kolejničky, panty a zámky. Tyto části můžete otřít vlhkým hadříkem a poté vysušit suchým. Pokud jsou kolejničky nebo panty zanesené prachem nebo pískem, můžete je vyfoukat stlačeným vzduchem nebo vysát vysavačem.

Krbové sklo

Krbové sklo chrání před otevřeným ohněm a zároveň umožňuje sledovat plameny. Sklo je pravidelně vystavováno vysokým teplotám a sazím, které způsobují jeho znečištění a zhoršení vzhledu. Proto je nutné pravidelně čistit a udržovat krbové sklo, aby bylo čisté, bezpečné a funkční.

Čištění krbového skla se provádí za studena, když se v krbu netopí a sklo je zcela vychladlé. K čištění se používají speciální prostředky na krbové sklo, které jsou účinné, ale šetrné. Můžete použít také přípravky určené k čištění trouby.

Foto: Žena u krbu

Prostředek naneste na suchý hadřík nebo houbičku a jemně jím otírejte sklo. Po chvíli se začnou saze uvolňovat. Poté sklo setřete vlhkým hadříkem a vyleštěte papírovým ubrouskem nebo novinami.

Údržba krbového skla spočívá v pravidelné kontrole jeho stavu. Pokud zjistíte, že na skle jsou hluboké rýhy nebo dokonce praskliny, je potřeba jej nechat bezprodlení vyměnit. Poškozené sklo může způsobit únik tepla, kouře nebo jisker z krbu a ohrozit bezpečnost vás i vaší nemovitosti. Výměnu skla musí provádět certifikovaná firma.

Autosklo

Autosklo je důležitou součástí vašeho vozu, která zajišťuje vaši bezpečnost, komfort a výhled na silnici.

Autosklo byste měli čistit pravidelně, aby bylo bez šmouh, prachu, hmyzu nebo jiných nečistot, které by mohly omezit vaši viditelnost. K tomu můžete použít speciální sprej pro autosklo, který nanesete na hadřík nebo přímo na sklo a poté otřete suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Pozor! V chladnějším počasí se autosklo zevnitř velmi rádo mlží. Nikdy se jej nesnažte pouze utřít čímkoliv, co máte po ruce. Za pár vteřin je zamlžení zpět a ještě se šmouhami. Jestliže chcete zamlžení zamezit dlouhodobě, můžete vyzkoušet některý z osvědčených triků od majitelů aut.

Tím nejoblíbenějším je asi použití pěny či gelu na holení. Ten s použitím suchého starého hadru v tenké rovnoměrné vrstvě naneste na sklo. Pak už jen stačí jemným hadrem, ideálně z mikrovlákna, pořádně rozleštit.

Tento způsob je oblíbený také v koupelnách na sprchové kouty a zrcadla.

Pokud máte autosklo poškozené, například prasklé, škrábnuté nebo děravé, neodkládejte jeho opravu nebo výměnu, protože by se mohlo zhoršit a ohrozit vaši bezpečnost.

Pokud je poškození malé, například menší než mince, můžete ho nechat opravit speciální pryskyřicí, která vyplní trhlinu nebo díru a obnoví průhlednost skla.

Pokud je poškození větší, například větší než pětikoruna, musíte nechat autosklo vyměnit za nové. To by měl provést odborný autoservis, který zajistí správnou instalaci a utěsnění autoskla.

Sklokeramická deska

Sklokeramická deska se v moderních kuchyní objevuje velmi často, díky její schopnosti vařit rychle a efektivně. Nicméně, aby si zachovala svůj lesk a funkčnost, je třeba ji pravidelně čistit.

Zde je několik tipů, jak udržovat kuchyň v čistotě a správně vyčistit varnou desku:

  • Před čištěním nechte desku vychladnout. Nikdy nepoužívejte studenou vodu nebo mokré hadříky na horkou desku, náhlá změna teploty by mohla poškodit sklo.
  • Odstraňte veškeré zbytky jídla nebo mastnoty pomocí plastové stěrky, která je určená pro sklokeramické desky. Nikdy nepoužívejte kovové nebo ostré předměty, které by mohly poškrábat desku. Stěrkou škrábejte pod úhlem 45 stupňů a směrem od sebe.
  • Používejte speciální čisticí prostředky pro sklokeramické desky, které jsou šetrné k povrchu a nezanechávají škrábance.
  • Nalijte trochu čisticího prostředku na měkkou houbičku nebo hadřík a jemně otřete desku krouživými pohyby.
  • Po čištění otřete desku suchým a čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou, abyste odstranili veškeré zbytky čistícího prostředku a vodu.

Sklenice a skleněné poháry

Sklenice a skleněné poháry jsou neodmyslitelnou součástí našich kuchyní, ale také restaurací či jídelen. Používáme je k pití, servírování nápojů a jídel, nebo jako dekoraci. Různé druhy sklenic nám slouží k pití vody, čaje, kávy, vína, nebo jiných nápojů. Poháry se hodí na různé druhy dezertů, jako jsou pudinky, zmrzlina či ovocné kompoty.

Abychom si je udrželi v dobrém stavu, je potřeba je pravidelně čistit a sušit.

Sklenice a skleněné poháry byste měli umýt co nejdříve po použití, aby se na nich neusadily zbytky nápojů, potravin nebo rtěnky.

Sklenice a skleněné poháry byste měli umývat v teplé vodě s jemným saponátem nebo v myčce na nádobí. Při umývání v myčce nastavte nižší teplotu a kratší program, aby sklo nezmatnilo. Pokud máte sklenice s rytinami, malbami nebo leštěnými vzory, je lepší je umýt ručně, aby se neponičily.

 

Čistota a oslnivý lesk: Jak správně udržovat a čistit skleněné povrchy?

 

Po umytí sklenice dobře opláchněte a osušte měkkou nebo papírovou utěrkou. Pokud je necháte uschnout na vzduchu, mohou se na nich vytvořit skvrny od vodního kamene nebo samotných zaschnutých kapiček vody.

Sklenice a skleněné poháry byste měli mýt a sušit důkladně, aby se zabránilo usazování nečistot, bakterií, nebo plísní.

Jak vyčistit sklenici od vína?

Pokud jsou sklenice silně znečištěné, například od vína, můžete je namočit do vlažné vody s octem, nebo citronovou šťávou (od obojího stačí 2 lžíce na litr vody) a nechat aktivní složky působit několik hodin. Poté je důkladně opláchněte a osušte.

Jak vyčistit staré sklo

Našli jste na půdě nebo ve starožitnostech skleněný poklad s historickou nebo estetickou hodnotou, ale trápí vás, že je špinavé, matné, pokryté mastnotou nebo prachem? To vše se dá vyřešit!

Staré sklo může být součástí starožitného nábytku, uměleckých děl, šperků, nádobí nebo dekorací. Čištění starého skla je citlivý proces, který vyžaduje opatrnost a vhodné prostředky, aby nedošlo k poškození nebo ztrátě hodnoty skla.

Čištění starého skla se provádí ručně ve studené vodě, nikdy jej nedávejte do myčky na nádobí.

K čištění se používají jemné a neutrální prostředky, jako je mýdlová voda, ocet, citronová šťáva nebo sůl. Prostředek naneste na měkký hadřík, houbičku nebo kartáček a jemně jím sklo otírejte, dokud nezačnou nečistoty mizet.

Poté jej opláchněte čistou vodou a osušte suchým ubrouskem. Možná budete muset tento postup opakovat několikrát, než dosáhnete požadovaného výsledku.

Příklady čištění starého skla:

  • Skleněná váza pokrytá prachem a mastnotou: K čištění se použije mýdlová voda a houbička, kterou se jemně otře vnitřek i vnějšek vázy. Poté se váza opláchne a vysuší.
  • Skleněný lustr, který je zmatnělý a má skvrny od vody: K čištění se použije ocet a hadřík, kterým se otře každý skleněný prvek lustru. Poté se lustr vyleští suchým ubrouskem.
  • Skleněný talíř pokrytý prachem a skvrnami: K čištění se použije citronová šťáva a sůl, které se smíchají do pasty a nanáší na talíř. Poté se nechá působit několik minut a setře se hadříkem. Nakonec se opláchne ve vlažné vodě a vysuší.

Závěr

Skleněné povrchy jsou častou součástí našich domovů a pracovišť, které nám poskytují estetické i praktické benefity. Ať už se jedná o okna, dveře, zrcadla, nábytek, dekorace nebo umělecká díla, sklo nám dodává světlo, prostor, styl a krásu.

Abychom si mohli užívat skleněné povrchy co nejdéle a co nejlépe, je třeba je pravidelně čistit a udržovat.

Čištění a údržba skleněných povrchů není složitý ani náročný proces, pokud víme, jak na to. Stačí dodržovat několik základních pravidel, jako je čistit sklo šetrnými prostředky (ideálně vyrobenými doma), vybírat vhodné typy čistících prostředků pro různé druhy skla a udržovat je pravidelně. Takto se můžeme postarat o skleněné povrchy, aby byly čisté, lesklé a bezpečné.

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s: Hana Kryzánková, Obsahový specialista na optimalizaci webů z Seznamte se se SEO a naučte se jej využít ve svůj prospěch: Od základů po nejdůležitější faktory

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..