fbpx
Fotografie: velikonoční kraslice - malování horkým voskem

Velikonoční výzdoba nebo enkaustika? Malování horkým voskem pro každého!

V dnešní době vznikají stále nové způsoby a techniky malby. Jednou z nich je malování horkým voskem. Není to složité, stačí si nacvičit jen pár technik. Pomocí vosku vytvoříte fantastické obrazy, jako ze snové krajiny, ale také můžete krásně nazdobit velikonoční kraslice. Nemusíte mít malířské vzdělání, stačí trocha šikovnosti a snahy se naučit něco nového. Malování horkým voskem je velmi zábavné zjistěte, jak začít malovat horkým voskem a jaké pomůcky budete k malbě potřebovat.

 

Jak začít malovat horkým voskem

Začít malovat horkým voskem můžete kdykoli, když se rozhodnete, že chcete tuto zajímavou formu malby vyzkoušet. Existuje mnoho návodů na internetu, které se začátky malby horkým voskem zabývají. K dispozici jsou různé online kurzy na malování či enkaustiku.

Záleží na tom, které technice se chcete věnovat. V kurzech se dozvíte, jaké budete potřebovat pomůcky na malování a způsoby nanášení vosku na materiál. V případě, že se nechcete hned pouštět do složitých obrazů, zkuste si třeba doma rozpustit pár barevných voskovek ve vodní lázni a špendlíkem nanášet vosk na vyfouknutá vajíčka, svíčky nebo kameny. Vzory si zvolte dle vaší fantazie.

 

Tip: online kurz malování horkým voskem pro začátečníky a oslňte svými kraslicemi o Velikonocích své blízké.

 

Pomůcky pro malování horkým voskem

Základními pomůckami pro malování horkým voskem je jak jinak než vosk. Pro začátečníky je snadný způsob použití barevných voskových pastelek. Pokud se však chcete této tvorbě věnovat více, je dobré si zakoupit barevné vosky, které běžně seženete v hobby obchodech nebo na internetu.

Pro nanášení vosku na drobné povrchy jako jsou velikonoční vajíčka, stačí malý kovový předmět, který se namáčí do vosku, jako například špendlík nebo jehla.

V případě, že byste se chtěli naučit některou z technik, jako například enkaustiku, potřebujete specializované pomůcky. Základem je elektrická enkaustická žehlička, kterou se vosk roztírá pomocí tepla po plátně, tak aby vytvořil požadovaný vzor.

Dalšími pomůckami je enkaustický kotlík, enkaustické pero, špachtle, papír na enkaustiku, pryžový hřeben, houbičky, kovová škrabka a malířské plátno.

 

 Tip: chcete se začít věnovat enkaustice? Začněte s online kurzem enkaustiky pro začátečníky a vyzkoušejte si první lekce zdarma.

 

Enkaustika nebo velikonoční malování vajec horkým voskem

Základní techniky malování horkým voskem, jako malovaná velikonoční vajíčka, jsou velmi staré a předávaly se po generace. Vajíčka se vyfouknou, obarví potravinářskými barvami nebo ponechají bílá. Poté se pomocí kovového špendlíku nanáší horký vosk lehkými tahy ve formě malých čárek a teček do takových tvarů, aby tvořily květinové nebo abstraktní vzory. Takto namalovaná vajíčka jsou velmi pěkná a zdobná na velikonočním stole.

 

Enkaustika je malířská technika vycházející z antiky, kdy se nanáší horký vosk na plátno a ten se poté roztírá, tak aby tvořil obraz, který chceme. Starověcí mistři malovali touto formou obrazy reálných osob nebo krajiny. Dnes však převládají v enkaustické tvorbě převážně obrazy snové, fantaskní, prodchnuté mystickou krásou a tajemnem, které ukrývají zákoutí lidské duše. 

 

Co vše můžeme namalovat horkým voskem

Malovat horkým voskem lze na vajíčka, svíčky, kameny nebo plátno či enkaustický papír, ale také na dřevo. V podstatě na jakýkoliv povrch, kde budeme mít jistotu, že vosk bude dobře držet.

Horký vosk je skvělý materiál, s jehož pomocí můžeme namalovat v podstatě cokoliv. Nejčastějšími motivy pro malování horkým voskem jsou abstraktní vzory, různé reálné krajiny s jezírky, ale i obrazy stimulující lidskou fantazii, kdy každý může vidět na obraze něco jiného, co odráží aktuální stav jeho mysli.

Oblíbeným tématem jsou stromy, převážně holé bez listí nebo ptáci zachycení v letu. Také květiny jsou často zobrazovány, chrpy, růže, magnolie, tulipány a mnoho dalších. V motivech malovaných na kameny dominují brouci, ještěrky nebo krajinky. Můžete se pustit také do portrétů nebo postav jak reálných, tak takových, které splývají s pozadím. Možností je nepřeberně, stačí zapojit fantazii a ponořit se plně do tvorby.

 

Online kurzy enkaustiky a malování horkým voskem nabízí bonusové lekce zdarma

Chcete se naučit malovat horkým voskem a nechcete utrácet za kurzy, kde nevíte, do čeho jdete? Pak si vyzkoušejte online kurzy pro radost, které nabízí první lekce zdarma na zkoušku. Stačí se pouze zaregistrovat přes e-mail a bonusové lekce zdarma obdržíte obratem na vámi zvolený e-mail.

Online kurzy, které jsou v nabídce:

  1. Online kurz „Jak malovat horkým voskem pro začátečníky“ – malování velikonočních vajec a nejen to!
  2. Online kurz „Enkaustika pro začátečníky“ – pro úplné začátečníky, jak začít s enkaustikou
  3. Online kurz „Enkaustika pro pokročilé“ – složitější návody a techniky enkaustiky.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..