fbpx
Arduino – projekty – co lze vytvořit?

Arduino – projekty – co lze vytvořit?

Arduino je nenápadná, ale velice propracovaná hardwarová platforma, která umožňuje tvořit mnoho výjimečných projektů. Co lze připravit s využitím této desky? Možností je opravdu spousta – stačí jen rozvinout své dovednosti a představivost. Zjistěte, co lze vytvořit s Arduino.

K čemu se používá Arduino?

V případě zařízení, jako je Arduino, zůstává vlastně jediným omezením představivost uživatele. S touto malou deskou lze vytvořit skutečně impozantní projekty – stačí jen vědět, co chceme zhotovit, a následně se vybavit odpovídajícími prvky. Nejdůležitějším ovšem zůstává nalezení nápadu. Na začátku je dobré napodobovat projekty jiných uživatelů, abychom si osvojili zařízení a programování – po jisté době ovšem nastane okamžik udělat krok dále a vymyslet něco vlastního.

Arduino lze také využít např. k různým experimentům se zvukem nebo světlem nebo k tvorbě systémů monitorování zdravotního stavu. Mezi další možnosti patří vyvinutí řídících jednotek k motorům, kontrola domácí automatiky nebo stahování dat z čidel různého druhu, např. pohybových, teplotních nebo vlhkostních senzorů. Zajímavý nápad na projekt představují také hry s dotykovým rozhraním nebo stavba robotů. Z Arduino mohou vznikat jako mobilní roboti hračky, tak i složité mechanismy určené k výkonu konkrétních úkolů.

 

Herní ovladač Arduino

S pomocí Arduino lze připravit např. vlastní herní ovladač. Jde o zajímavou možnost pro všechny milovníky zábavy tohoto typu. Ovladač může mát podob standardního padu, stejně jako volantu pro závodní hry. Aby bylo používání zařízení co nejpohodlnější, vyplatí se investovat také do 3D tiskárny pro zhotovení jednotlivých dílů. Zajímavým doplňkem se může stát také displej – základ ovšem představuje správná implementace různých tlačítek, která budou zodpovídat za jednotlivé povely.

 

Napájecí lišty smart

Arduino se uplatňuje nejen u zábavných projektů. Díky této platformě lze také vytvořit např. napájecí lišty, jež lze ovládat s pomocí chytrého telefonu. Pro realizaci podobného projektu si musíme opatřit lištu s vestavěným přepínačem a signalizační kontrolkou. Měla by být natolik velký, aby šlo místo ní umístit elektroniku potřebnou pro konfiguraci smart zařízení. Mezi díly potřebné pro lištu musíme přidat speciální diody, plastové upevnění, přepínače a konvertory (např. USB–RS232). Další rozšíření zařízení může zahrnovat např. přidání čidel vlhkosti vzduchu nebo teploty. Podobná lišta se může stát jedinečným doplňkem domácnosti nebo zajímavým nápadem na dárek.

 

Řídící jednotky pohyblivé fotovoltaické instalace

Spolu s Arduino lze vytvořit také pohyblivý rám pro fotovoltaické články. Díky podobnému řešení se solární panely budou moci samy nastavit směrem ke slunci a získat tak větší dávky solární energie potřebné ke generování elektřiny. V takovém zařízení slouží Arduino jako řídící jednotka – je třeba ho připojit k světelným senzorům a mechanismům kontrolujícím pohyb rámu. Celek bude průběžně číst údaje závisející na úrovni a poloze slunce, analyzovat je a nastavovat konstrukci tak, aby fotovoltaický panel pracoval s největší možnou výkonností.

 

Budík

Do Arduino lze instalovat hodiny, které mohou posloužit k výrobě vlastního budíku. Vzhled a způsob chod takového zařízení závisí jen na vlastní představivosti. Mezi nejzajímavější návrhy patří budík s dotykovým panelem, na němž lze zobrazit animaci nebo dokonce malé hry.

 

Levitující květináče, aneb trocha magie ve vlastním domě

Další oblastí, kde lze využít Arduino, jsou rostliny. Jednou z možností je příprava automatického systému zalévání – takovéto řešení výrazně usnadní život každému domácímu zahradníkovi. To ovšem není jediné zajímavé využití. Arduino se hodí také k vytvoření magického, levitujícího květináče. Jde o opravdu kouzelné řešení, k němuž stačí deska, květináč, magnety, senzory a správný regulátor PID.

 

Kde koupit Arduino?

Nezávisle na tom, jaké Arduino chcete používat, si můžete nezbytné výrobky koupit v obchodě Botland. Jde o e-shop, který po dlouhá léta obsluhuje polský trh. Díky tomu si můžete být jistí, že sázíte na osvědčený zdroj a profesionální podporu při nákupu, a také na široký výběr zařízení a příslušenství.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..