fbpx
Fotografie: bezpečnostní dveře

Bezpečnost v kanceláři

Pokud jde o zabezpečení kancelářských prostor, je mnoho teorií a možností, jak na ni nahlížet. Tou nejjednodušší nejsou ale drahé zabezpečovací alarmy a sejfy, nýbrž dobře vybrané dveře a okna. Zdá se to banální, že? Ale jak často podceňujeme pevnost materiálů i zabezpečovací prvky těchto “vstupních bran” do našich prostor. Ať už kvůli ceně, vzhledu nebo prostě jen tomu, že nám to v danou chvíli nepřijde tak důležité, abychom tomu museli věnovat pozornost. A přitom dnes na trhu existuje nepřeberné množství rad i tipů, jak vybrat ty správné bezpečnostní okna a dveře. 

Bezpečnostní dělení

Aby byla zajištěna standardizace bezpečnosti, používá se dnes klasifikační norma EN 1627 „Dveře, okna, lehké obvodové pláště a okenice – Odolnost proti vloupání – Požadavky a klasifikace“. Ta rozděluje odolnost proti vloupání do šesti kategorií, tzv. RC1 – RC6. Podle nich si snadno představíme, jak je daný výrobek odolný jak proti hrubé síle, tak proti použití náčiní. Nikdy totiž nelze tvrdit, že jsou okna a dveře stoprocentně odolné a bezpečné. Ani, pokud byste si je nechali vyrobit ze železa, a i to má své slabé stránky. 

  • RC1 – Okna a dveře jsou jen velmi slabé, takže je překoná kdokoli i s malou silou a bez nářadí téměř bez hluku. 
  • RC2 – Okna a dveře sice odolají malé síle, ale při větším páčení nebo použítí základního nářadí, již povolí. Jedinou obranou je, pokud je místo frekventované nebo příliš tiché, co může případného zločince odradit. 
  • RC3 – Zvýšená odolnost vůči základním nástrojům či větší fyzické síle. Vyžaduje znalost konstrukce a zabezpečení uvnitř dveří či oken. 
  • RC4 – Zde již běžné nástroje nestačí, je potřeba použít vrtačku či jiné zámečnické náčiní. Jen použití síly nebo i základní znalost technologie není dostatečná. 
  • RC5 – Okna jsou odolná vrtačce a dalším lehčím elektronickým nástrojům. Na jejich otevření je potřeba elektrická bruska a hluší sousedé, protože jejich překonání nadělá doopravdy velký hluk. 
  • RC6 – Dvouruční nářadí a expertní znalost fungování mechaniky jsou jediný způsob, jak překonat zabezpečení úrovně RC6. 

 

Podle této stupnice se můžete řídit, až už si půjdete vaše dveře nebo okna vybrat kamkoliv. Je standardizovaná napříč celou Evropou, takže se jedná o jedinečnou a snadnou možnost, jak se ve světě zabezpečení orientovat. Dále pak samozřejmě záleží na konkrétním provedení, materiálech a také místě a účelu použitých stavebních prvků. 

 

Vzhled vs. bezpečí

Dříve platilo, že všechno, co je bezpečné, je také ošklivé. Dnes již tomu tak ale není, takže vše, co si jen usmyslíte, naleznete jak v moderním a svěžím hávu, tak v praktických a vzhledově příjemných provedeních. Ať už budete chtít výsuvná, výklopná nebo několika křídlá okna, či posuvné, skládací, harmonikové nebo klasické dveře. Výběr je jen na vás. Vybírejte nejen očima, ale také hlavou. 

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..