fbpx
Fotografie: snowboarding

Jak se připravit na snowboarding?

Zimní sporty s sebou přináší skvělou možnost, jak si během nízkých teplot udržet kondičku, být na čerstvém vzduchu a vpustit do žil i trochu toho adrenalinu.

Snowboarding vám splní všechny tyto body. A něco navíc k tomu. 

Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušený jezdec, přípravu na svah byste neměli podcenit. O to více, pokud oprašujete loňskou výbavu z garáží či sklepů. Tak odkud začít? 

TIP: Schází vám už jenom mikina na snowboard? Vybírejte tady: https://sportano.cz/obleceni-na-zimni-sporty/snowboardove-obleceni/snowboardove-mikiny/panske-snowboardove-mikiny 

 

Oblečení a vybavení na svah

Začít byste měli rozhodně oblečením jako základním vybavením na svah. Dejte dohromady kousky, které už máte, a ty, které potřebujete dokoupit/obměnit. Zkontrolujte loňské modely, zda vám dobře pasují, nepotřebují zašít nebo jinak upravit. 

Boty na prkno by vás neměly tlačit, naopak by měly poskytovat dostatečnou rezervu na termo ponožky, které vás udrží v teple. Důležité jsou také rukavice, ideálně důkladně zateplené a voděodolné. Termoblečení, která vás udrží v teple, je dobré vrstvit, abyste se ještě lépe dokázali přizpůsobit konkrétním povětrnostním podmínkám a počasí.

 

Jak se připravit na snowboarding?

 

Nezapomeňte na nákrčník a návleky. Lyžařské vybavení seženěte ve všech velikostech, pro děti nezapomínejte vybírat v dětském oddělení, aby jim oblečení nebylo příliš velké: https://sportano.cz/obleceni-na-zimni-sporty/snowboardove-obleceni/snowboardove-bundy/detske-snowboardove-bundy 

 

Není prkno jako prkno

Bez snowboardu by to rozhodně nešlo. Právě od toho, jak vám bude prkno vyhovovat, se bude odvíjet i jednoduchost a svižnost každého vašeho sjezdu. Rozhodně tedy není kritériem jenom hezký design. Co byste měli vzít v potaz?

  • Délka snowboardu: Klíčová je i velikost, respektive délka prkna. Nejzákladnějším pravidlem je, že by vám snowboard měl sahat ve vertikální poloze někam mezi bradu a nos. Je dobré vzít v úvahu ale také váhu.
  • Šířka snowboardu: Určuje, jak jednoduše nebo složitě se vám pojede. Pokud si vyberete příliš úzký, budou vám přesahovat boty a můžete mít na zemi častěji, než byste si přáli. Zvolíte-li si naopak příliš široké prkno, více se u něj nadřete. Šířka se nicméně nejčastěji odvíjí od velikosti bot.
  • Tvrdost snowboardu (neboli flex): To, zda vám prkno půjde lehce do oblouku, záleží mimo jiné na jeho tvrdosti. Měkká prkna jsou vhodnější pro začátečníky a méně zkušené jezdce. Pro vyšší rychlosti je naopak vhodnější tvrdé prkno, které je stabilnější, méně vibruje a poskytuje lepší přilnavost hran. 
  • Profil snowboardu: Tak se nazývá prohnutí prkna. Mezi nejčastější patří camber (klasické), flat (zcela rovné v délce efektivní hrany) a rocker (prkno je prohnuté od středu směrem k patkám). 
  • Typ snowboardu: Tady záleží, jak moc si věříte a kam se s prknem vůbec chystáte. Univerzální jsou all-mountain snowboardy, které jsou ideální pro jezdce, kteří rádi střídají prostředí a různé typy povrchů. Jiné podmínky si žádají freestyle snowboardy. Na sjezdovkách oblíbené jsou carving snowboardy vhodné pro agresivnější jízdu sjezdovce.

 

Bezpečí na svahu na prvním místě

Ještě než vyrazíte na sjezdovku, nezapomeňte na základní prvky bezpečnostní výbavy, která ochrání ty, kteří jsou neustále na zemi, i ostřílené jezdce, kteří padají (jen) zřídka. 

Na svah byste rozhodně neměli vyrazit bez bezpečnostní lyžařské helmy, která by vám měla pasovat na sto procent – nikde netlačit, ale neměla by být ani příliš volná. Vaše oči ochrání lyžařské brýle. 

Existují také speciální chrániče na páteř, ochranné kalhoty nebo univerzální chránič těla. Spolehlivě vás ochrání, ale zároveň neomezí v jízdě.

Info: PR článek / Jde o reklamní sdělení

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..