fbpx
Návod na to, jak se starat o oblečení, aby vám vydrželo několik let

Návod na to, jak se starat o oblečení, aby vám vydrželo několik let

Máte doma oblečení za tisíce korun, ani nevíte, co nosit dřív, ale prakticky je většina vašeho šatníku velmi rychle poničená, opraná či někde roztržená? Pravděpodobně jste podlehli konzumnímu kolotoči fast fashion. Jak z něj ale ven? Jak se starat o oblečení, aby vám vydrželo i několik let?

Pokud toužíte po tom, aby vám oblečení vydrželo skutečně dlouho, budete se muset zaměřit na kvalitu materiálů, z kterých je vyrobeno a následně věnovat materiálům péči, jakou si zaslouží. Vše potřebné se dozvíte, pokud budete číst dál.

Fast fashion vs. slow fashion

Pojďte se společně s námi podívat na dva pojmy, fast fashion a slow fashion. Na první pohled možná nemají tolik společného s péčí o oblečení. Opak je ale pravdou. Udržitelnost je totiž klíčem k tomu, aby oblečení vydrželo co nejdéle.

 

Dejte sbohem (alespoň částečně) fast fashion

Fast fashion je přesně to, co můžete pozorovat v obchodních centrech a mnoha obchodních řetězcích s oblečením. Každý týden se do obchodů dostává další a další oblečení, miliony džín, kalhot, triček, mikin, sukní, šatů, doplňků a všeho dalšího.

Všechno toto oblečení se většinou dováží ze zemí, kde bylo vyrobeno za velmi nízkou cenu, a proto si ho řetězce s oblečením mohou dovolit prodávat tak levně. To pak těší mnoho zákazníků, kteří místo, aby se spokojili s jedním tričkem, pro které si původně přišli, odchází s přeplněnými taškami, za jejichž obsah zaplatili mnoho peněz. I proto se fast fashion přezdívá “levná drahá móda”.

Návod na to, jak se starat o oblečení, aby vám vydrželo několik let

A dál už to znáte, stojíte před plnou skříní, vlastně ani nemáte kam to nové oblečení dát a bohužel, ani kam ho nosit. Věděli jste, že někteří lidé mají tolik oblečení, že by každý den mohli do ulic vyrazit v jiném oblečení a i tak by za 365 dní v roce nestihli vytáhnout všechny své kousky?

Fast fashion neboli rychlá móda neškodí pouze vám a vašemu šatníku. Během tohoto způsobu výroby oblečení i jeho následné recyklaci je poškozováno také životní prostředí, kácí se pralesy, plýtvá se vodou a zneužívána je také levná pracovní síla.

 

Vsaďte na slow fashion a udržitelnost

Slow fashion je pravým opakem rychlé módy a propojuje v sobě koncepty udržitelnosti, ekologičnosti a fair trade. Přejít však na tento styl může být pro spousty lidí dost náročné.

Nemusí to hned znamenat, že vyhodíte všechno své oblečení pořízené v obchodních řetězcích, pomoci může i drobná reorganizace šatníku. Příště až půjdete nakupovat, budete při nákupu oblečení více obezřetní.

Návod na to, jak se starat o oblečení, aby vám vydrželo několik let

Slow fashion stojí na několika pilířích, kromě využívání místních zdrojů, ekologických materiálů, budování dobrých vztahů mezi výrobcem a spotřebitelem, klade důraz také na kvalitu, která je klíčová, pokud chcete, aby vám oblečení nějaký ten pátek vydrželo.

 

Jak začít se slow fashion?

Pokud i vás zaujala myšlenka slow fashion a téma udržitelnosti v oblékání, možná vám přijde vhod několik inspirací, jak začít slow fashion aplikovat do svého každodenního života.

Kdo chce začít s udržitelnou módou, musí se zajímat o původ oblečení, způsob jeho výroby a vše okolo. Nejideálnějším řešením je nakupovat u lokálních prodejců, kteří vám dokážou poskytnout všechny informace z první ruky.

Sestavte si základní šatník. Když se vám podaří zorganizovat si svůj šatník a začnete více přemýšlet nad tím, jaké oblečení si koupíte, pravděpodobně mnohem rychleji dosáhnete udržitelnosti ve svém šatníku. Pro větší přehlednost je dobré si do šatní skříně pořídit různé organizéry, stojany na šaty, oddělovací přepážky, poličky a další. 

V obchodech hledejte ekologičtější a kvalitnější varianty oblečení, s orientací vám v počátcích mohou pomoci některé certifikáty, například GOTS, OEKO-TEX, PETA, BCI, EWE a další. Mnoho úžasných kousků můžete sehnat také v second handech. Brzy také objevíte značky oblečení, které se o slow fashion zajímají a v souladu s pomalou módou vyrábí i své oblečení.

Přemýšlejte o svých nákupech. Ještě než na nákupy oblečení vyrazíte, je dobré protřídit skříň a určit si, co vlastně potřebujete nutně sehnat.

V obchodech se snažte upřednostnit kvalitu nad kvantitou, zajímejte se o materiály a původ vašeho oblečení. Přemýšlejte nad tím, jestli je vámi vybrané tričko nebo extravagantní mikina dobře kombinovatelná i se zbytkem oblečení, který už v šatníku máte.

A nikdy, opravdu nikdy, nekupujte oblečení jen proto, že se vám líbí a třeba do něj jednou zhubnete. Oblečení, které si chcete odnést domů by vám mělo dobře padnout už v obchodě. Ta samá pravidla platí nejen při výběru hlavních kousků do šatníku, ale také zdánlivých drobností, jako je výběr vhodné podprsenky nebo dobře padnoucích bot. 

 

Základní péče o oblečení: praní, sušení, žehlení

Teď, když už víte, jakým oblečením se v budoucnu obklopovat, přistoupíme k dalšímu bodu. Jestliže je pro vás podstatné, jak dlouho vám oblečení vydrží, je důležité, jakou mu i vy sami věnujete péči.

Nemusí jít o nic speciálního, stačí jen správně dělat jedny z nejběžnějších domácích prací, jako je praní, sušení a žehlení prádla. Jak na to?

 

Naučte se správně prát

Praní prádla se zdá být dost jednoduchá záležitost – prostě vložíte špinavé prádlo do pračky, zapnete vámi zvolený program a pak jen čekáte, až pračka udělá práci za vás. Brnkačka.

Paradoxem ale je, že právě při praní dělají lidé nejvíce chyb, které mohou nezvratně poškodit jejich oblečení.

 

Je opravdu potřeba tak často prát?

Předtím, než hodíte prádlo do prádelního koše si rozmyslete, zda je skutečně třeba prádlo vyprat. Samozřejmě například spodní prádlo a ponožky je třeba vyprat po každém použití, jiné kousky, pokud nejsou vyloženě špinavé, však leckdy stačí nechat vyvětrat na čerstvém vzduchu nebo vyčistit pošpinění lokálním způsobem.

Návod na to, jak se starat o oblečení, aby vám vydrželo několik let

Čím častěji prádlo perete, tím více se totiž opotřebovává a tvoří se žmolky. Lidé si často myslí, že se oblečení poškozuje hlavně nošením, ale skutečný záhul dostává vaše oblíbené tričko hlavně v pračce.

Navíc pokud vyznáváte udržitelnou módu a je pro vás důležité i ekologičtější praní,  měli byste brát v potaz také fakt, že při praní se spotřebovává dost energie a až 150 litrů vody.

 

Praní oblečení před prvním nošením

Pokud nakupujete oblečení u velkoprodejců, je žádoucí oblečení před prvním nošením vyprat. Proč? Oblečení je v takovém případě často napuštěno formaldehydem a dalšími látkami, které zabraňují tomu, aby oblečení při převozu zabalené například v igelitových pytlích neplesnivělo pod náporem vlhkosti.

Takové látky potom skrz oblečení pronikají do lidského organismu a na kůži mohou vyvolat alergickou reakci.

Jiná situace může nastat, pokud nakupujete oblečení od lokálních firem a výrobců, kteří si dávají na kvalitě látek i konečného výrobku skutečně záležet a žádnými toxickými látkami oblečení nenapouští. Takové oblečení vám pravděpodobně přijde již vyprané, čisté a připravené na každodenní nošení. To může být považováno za další výhodu slow fashion a nákupu u ověřených a místních výrobců oblečení.

 

Jak oblečení prát?

Nyní přejdeme k tomu, jak tedy oblečení prát. Skutečně to taková věda není, stačí se řídit několika zásadami:

  • Řiďte se doporučením výrobce, na cedulkách jednotlivých kusů oblečení výrobce udávají nejšetrnější variantu praní daného materiálu
  • Pračku neplňte na maximum, ideální je prát na polovinu objemu pračky, to se hlavně týká materiálů, jako je viskóza nebo tencel
  • Před praním roztřiďte oblečení na kupičky podle barev a materiálů. Jen tak může oblečení udržet svou barvu, vyplatí se netřídit jen na bílé a to ostatní, ale skutečně vytřídit prádlo i do dalších barevných podskupin. Podle materiálů je dobré třídit hlavně kvůli následnému výběru vhodného pracího programu

 

TIP: Přečíst si můžete i další tipy pro správné praní, aby oblečení neztratilo barvu.

 

  • Pečlivě vybírejte prací prostředky, ideální je, pokud jsou prací prostředky šetrné k přírodě i pokožce. Důležité je také správné dávkování pracího prostředku podle množství prádla

 

Naučte se správně sušit prádlo

Opomenout nelze ani sušení prádla. Sušička je sice skvělá věc, prádlo uschne poměrně rychle a opět skoro bez našeho přičinění. Na druhou stranu sušit běžně nošené kousky oblečení v sušičce je zaručená cesta do pekel.

Prádlo v sušičce se kvůli horkému vzduchu totiž zničí mnohem rychleji. Oblečení byste proto měli sušit tak, jak to dělaly naše babičky a maminky, volně na vzduchu. Pořiďte si proto kvalitní sušák nebo pověste šňůry na balkoně a můžete hned začít sušit lépe.

Návod na to, jak se starat o oblečení, aby vám vydrželo několik let

Pozor však musíte dát na přímé slunce. I když sluníčko při sušení prádla oceníte, protože prádlo schne rychleji, intenzivní sluneční záření může také poškodit vaše oblečení, hlavně tak, že barvy postupně ztrácí svou sytost. Můžete tomu částečně předejít, pokud prádlo venku sušíte naruby, barva zůstane zachována mnohem déle.

 

Naučte se žehlit

I při žehlení je třeba dbát určitých zásad. Vše začíná už výběrem vhodné žehličky. Na trhu dnes naleznete suché, napařovací i parní žehličky. Důležitou roli by při výběru měl hrát materiál žehlicí plochy, parní výkon a také příkon, ideálně s alespoň 2000 W. Potom se z žehlení může stát víc než jen neoblíbená domácí činnost.

Při žehlení stejně jako při praní dbejte na doporučení výrobce oblečení a řiďte se informacemi na štítku. Nikdy byste neměli překračovat doporučenou teplotu pro žehlení konkrétního trička, kalhot nebo šatů. Obzvlášť umělé textilie vysokou teplotu špatně snáší. Oblečení také doporučujeme žehlit naruby.

 

Péče o vybrané druhy materiálů

Každý materiál je jiný a zasluhuje si i trochu jinou péči. Teď se společně podíváme na některé vybrané druhy materiálů a způsoby, jak se starat právě o ně. Máte ve svém šatníku všechny z nich nebo jen některé?

 

Péče o bavlněné oblečení

Bavlna, cotton, je přírodním rostlinným materiálem a také jedním z nejčastěji používaným v textilním průmyslu. Často však bývá kombinována s umělými vlákny, aby byl materiál více pružný a držel svůj tvar.

Problémem bavlny je, že při častém praní ztrácí svou barvu a má sklony žmolkovatět. Pokud se tedy chcete vyhnout odstraňování žmolků, perte oblečení jen pokud je skutečně potřeba a šetrně. Bavlněné oblečení se doporučuje prát naruby, nejčastěji na 40°C, pokud se jedná o bavlnu s příměsí a asi na 60°C, pokud se jedná o 100% bavlněný materiál.

 

Péče o lněné oblečení

Len je přírodním rostlinným textilním vláknem, který je navíc ještě pevnější a silnější než všem dobře známá bavlna. Jedná se o hypoalergenní, antibakteriální materiál, který dobře schne a rychle absorbuje vlhkost.

Oblečení ze lnu je oblíbené v letních měsících, protože je prodyšné a příjemně chladí. Další jeho eko výhodou je, že 100% lněné látky se v přírodě rozloží do 14 dnů.

 

TIP: Umíte vybrat zdravotně a ekologicky nezávadné dětské hračky a oblečení?

 

Péče o lněné oblečení není nikterak náročná, při praní jej obraťte naruby a perte při teplotě 40°C. Žehlit len můžete stejně jako bavlnu při vyšších teplotách.

 

Péče o konopné oblečení

Mezi milovníky udržitelné módy je oblíbené také konopné oblečení, které se vyrábí z rostliny cannabis sativa. Konopí má podobné vlastnosti jako len, oblečení z něj je tenké, lehké, odolné a není náchylné na znečištění a plísně.

Oblečení z konopí by se mělo prát ve speciálních pracích pytlích nebo naruby. Pokud je konopné oblečení barvené, vyplatí se vám prát jej ve vlažné nebo studené vodě v teplotě do 40°C.

Nedoporučujeme sušit toto oblečení v sušičce ani používat aviváž na praní. Naopak se připravte na častější žehlení, protože konopné látky mají tendenci se více mačkat.

 

Péče o vlněné oblečení

Vlna je dalším z přírodních materiálů, tentokrát z kategorie živočišného původu. Získává se nejčastěji z ovcí a setkáváme se na trhu s vlnami různých druhů. Nevýhodou vlněného oblečení je jeho pořizovací cena a také náročnější údržba.

 

Zajímavost: Znáte vlnu merino a její využití v textilním průmyslu?

 

Pokud to není vyloženě nutné, místo praní je lepší vlněné oblečení přednostně jen větrat na čerstvém vzduchu. Pokud ale vlnu potřebujete prát, zvolte vždy šetrný prací program určený pro praní vlny, v některých případech není od věci odnést oblečení z vlny raději k vyčištění do čistírny.

 

Péče o kašmírové oblečení

Kašmír je živočišný přírodní materiál, který se získává z kašmírských a pašmínských koz žijících převážně v Mongolsku. I když se jedná o přírodní materiál, o jeho ekologičnosti se dá spekulovat, protože se při zpracování kašmírské vlny spotřebuje obrovské množství vody.

Návod na to, jak se starat o oblečení, aby vám vydrželo několik let

Jedná se ale o kvalitní textilie, která je příjemná na nošení a mezi lidmi je kašmír velmi oblíbeným materiálem, hlavně co se svetrů týče. Péče o kašmír je však náročná. Prát by se měl ideálně ručně ve vlažné vodě. Sušit by se měl vždy mimo přímé sluneční záření.

 

Péče o kožené oblečení

Pravá kůže je přírodním živočišným materiálem. A i když díky svému jedinečnému zbarvení a struktuře může být ojedinělým kouskem vašeho šatníku, lidé si ji v poslední době již nepořizují tak často.

Nosit totiž oblečení a doplňky z kůže zvířat se dnes totiž považuje za neetické. Často je tak pravá kůže v šatnících nahrazována tzv. eko-kůží, která je umělého původu, nemá ale zdaleka tak dlouhou životnost jako přírodní kůže.

Pokud vlastníte kousek z pravé kůže, vyžaduje si speciální péči. Pravá kůže by neměla být vystavena slunečním paprskům a měla by být skladována na chladném a suchém místě. Pokud se oblečení z kůže znečistí, jedinou správnou volbou je návštěva čistírny nebo lokální čištění hadříkem a vodou.

 

Péče o hedvábné oblečení

Pravé hedvábí je považováno za jednu z nejdražších a nejluxusnějších přírodních tkanin. Vyrábí se z něj luxusní módní kousky jako halenky, župany, kravaty a šátky nebo doplňky do domácnosti jako hedvábné závěsy nebo povlaky na polštáře.

Oblíbené je hedvábí pro svou měkkost, hebkost a pružnost. Má však sklony se více mačkat a péče je taky trošku náročnější.

Nejlépe uděláte, když hedvábné oblečení budete prát spíše ručně, v takovém případě ho ale nikdy neždímejte, aby se nepřetrhla hedvábná vlákna. Další možností je praní v pračce pouze na program jemné praní. Také prací přípravky by měly být speciálně určeny pro hedvábí. Sušit by se prádlo z hedvábí mělo vždy ve stínu, ne na slunci.

 

Péče o syntetické materiály

Syntetické materiály jsou uměle vytvořená vlákna. Není ale na škodu mít i takové oblečení v šatníku, skvěle se totiž díky svým vlastnostem hodí pro sportovní a outdoorové aktivity.

Nevýhodou je, že se tyto materiály v přírodě kvůli umělému původu rozkládají velmi pomalu a nejsou pro životní prostředí to pravé.

Mezi takové látky patří například:

  • akryl
  • elastan
  • polyester
  • viskóza

a další.

 

Péče o oblečení z akrylu

Akryl je umělé vlákno připomínající svou texturou vlnu. Jeho velkou nevýhodou je to, že se při jeho výrobě spotřebovává velké množství vody a energie, není rozložitelný a není dokonce ani možné jej recyklovat.

Oblečení z akrylu většinou nemá příliš dlouhou životnost, na druhou stranu rychle schne a nežmolkovatí. Péče o tento materiál není nijak náročná, prát by se měl asi na 30°C.

 

Péče o oblečení z elastanu

Elastan je další synteticky vyrobené vlákno, které se často kombinuje s dalšími materiály, aby byl co nejvíce elastický. Oblečení z elastanu je tak velmi pružné, drží svůj tvar a vždy se přizpůsobí tvaru vašeho těla. V přírodě se elastan rozloží asi za 450 let.

Oblečení z elastanu se pere na teplotu do 40°C. Při žehlení však dejte pozor na teplo, žehlit by se mělo vždy naruby.

 

Péče o oblečení z polyesteru

Polyester je nejrozšířenějším umělým vláknem a často je kombinován například s bavlnou, aby se prodloužila jeho životnost. Můžete se setkat s jeho zkráceným označením PES. Vyrábí se z něj oblečení všeho druhu – bundy, oblečení na sport, kabáty, obleky, trička a další.

Polyester je rychleschnoucí materiál, který je bohužel citlivý na vysoké teploty a žehlit by se proto měl do teploty 150°C. Bohužel není antibakteriální a je třeba jej často prát, obvykle na teplotu 30°C.

 

Péče o oblečení z viskózy

Viskóza se vyrábí z přírodních zdrojů, nejčastěji různých dřevin jako je borovice nebo roslin, jako je bambus. Zpracovává se ale chemicky. Jde o měkký, pohodlný materiál, z kterého se vyrábí oblečení pro každodenní nošení.

Viskóza by se neměla příliš často prát, aby se neponičila její vlákna a není vhodné volit při praní ani vysoké otáčky a ždímání.

 

Péče o další látky a tkaniny

Přírodní a umělá vlákna však nejsou to jediné, co můžete ve svém šatníku objevit. Existuje spousty další textilií, které v sobě obvykle kombinují přírodní i syntetické materiály. I tyto látky vyžadují v některých případech speciální péči.

 

Péče o krajku

Krajka je nádherný materiál, který naleznete na kouscích především v dámském šatníku. Krajku lze vyrobit z různých nití, bavlněných, hedvábných i těch synteticky vytvořených.

Návod na to, jak se starat o oblečení, aby vám vydrželo několik let

Péče o krajku je trošku náročnější, člověk na ni musí být velmi opatrný, aby se neponičila. Krajka z přírodních vláken by měla být prána pouze ručně, protože je k poškození velmi náchylná, naopak krajku ze syntetických vláken se nemusíte bát dát do pračky na jemný program.

 

Péče o džínovinu

Alespoň jedny džíny by neměly chybět v žádném šatníku. Jde o materiál, jehož základem je obvykle bavlna s příměsí elastanu či polyesteru. Jde o pevný a trvanlivý materiál, který schne poměrně pomalu a zasluhuje si náležitou péči, ať už se jedná o džíny, bundičky, sukně nebo další oblečení vyrobené z džínoviny.

 

TIP: Víte, že starou  džínovou bundičku můžete nejlépe oživit pomocí reflexních nažehlovaček? Stačí jen vědět jak na to!

Návod na to, jak se starat o oblečení, aby vám vydrželo několik let

Džínovina by se měla prát ideálně naruby při teplotě 30-40°C. Pokud chcete předcházet vyblednutí džínoviny a prodloužit její trvanlivost, doporučujeme přidat do pračky pár lžic octa, naopak zapomeňte na aviváž.

 

Péče o samet

Samet je luxusní textilií, která je hebká a jemná. Pravý samet se vyrábí z hedvábí, ten umělý ze syntetických vláken. Je to materiál velmi příjemný na dotek, který se ale velmi snadno poškodí.

Aby se nepoškodila jeho vlákna, pere se i žehlí naruby. Nedoporučuje se ani využití aviváže a sušičky.

 

Péče o fleece

Poslední materiál, kterému se společně podíváme na zoubek je fleece, tkanina, která se vyrábí ze syntetických materiálů a je vhodná hlavně pro zimní a sportovní oblečení.

Pokud budete prát fleece, dejte pozor při výběru pracích prostředků a perte vždy na jemný program s teplotou na 30-40°C. I žehlit by se fleece měl na velmi nízkou teplotu, ideálně naruby.

 

Co dělat, když oblečení doslouží?

Když některý kousek v šatníku přišel o své místo a je na čase se s ním rozloučit, jistě stojí za to zamyslet se nad tím, jestli by se pro něj nenašlo nějaké další využití, než skončí v odpadkovém koši. Ostatně koš by měl být až tím úplně posledním možným řešením. Co tedy dělat s oblečením, které vám už dosloužilo?

Vždy je rozhodující hlavně důvod, pro který jste se rozhodli dát oblečení sbohem. 

 

Upcyklujte

Říkají vám něco pojmy upcyklace nebo rekonstrukce oblečení? Jedná se o velké trendy v udržitelné módě a pro ty, kteří alespoň trochu přičichnou k šití, také o cestu, jak se kreativně vydovádět.

V upcyklaci se meze nekladou, můžete stříhat, párat, znovu sešívat, zdobit i měnit barvu přesně podle vašich představ. Na internetu jistě naleznete mnoho inspirace, která vám pomůže najít to pravé využití pro vaše oblečení.

Oblíbenými technikami upcyklace je také batikování či barvení oblečení, pomoci s vylepšováním vám mohou také barvy na textil, vytvořit můžete i originální tričko s potiskem

Z dlouhých džínů můžete udělat nové kraťasy, z košile přešít tílko se zajímavými ramínky, ze starého vlněného svetru udělat třeba nové rukavice nebo čepici, staré tričko vyzdobit pomocí krajek, sprejů, kamínků, nášivek a dalších drobností.

 

TIP: Upcyklace se netýká pouze oblečení, tímto způsobem můžete vnést udržitelnost do celého vašeho bydlení. Vyrobit si můžete například vázy ze starých lahví, sedáky na palety, nákupní tašky, nábytek z palet a další.

 

Darujte oblečení dál

Pokud ve vašem šatníku pouze není místo pro některé kusy oblečení, můžete přemýšlet o jejich darování dál. Třeba máte kolem sebe dost kamarádů a známých, kteří by si od vás nějaké oblečení rádi vzali.

Pokud ne, nevadí! Oblečení i tak můžete darovat dál, třeba na charitu nebo second handů, kde si brzy oblečení najde nové majitele. Zároveň také uděláte dobrý skutek.

 

Prodejte oblečení dál

Další možností, už ne tak dobročinnou, ale pořád velmi dobrou, je prodej oblečení. Tedy pokud je oblečení ještě nositelné a máte pocit, že by ho od vás mohl někdo koupit. Existuje řada webových stránek a mobilních aplikací, které umožňují nákup a prodej oblečení z druhé ruky.

 

Oblečení dejte do textilního kontejneru

Dnes naleznete kontejnery na textil skoro v každém městě a naskytuje se tak další poměrně dobře dostupná možnost, kam vyřazené oblečení umístit. Do kontejneru můžete dát kromě oblečení také boty, doplňky a do některých dokonce i vyřazené hračky. Je však třeba dodržet několik základních pravidel:

  • oblečení by mělo být čisté a suché
  • oblečení by nemělo být poničené
  • oblečení by mělo být zabalené do pytle či igelitové tašky

 

Opravte své oblečení

Vyřazujete kousky ze šatníku kvůli tomu, že se někde objevila dírka, rozbil se zip nebo se začal párat šev? Už nemusíte. Nebojte se sednout k šicímu stroji a za pár chvil si oblečení opravit.

Pokud vám šicí stroj pane neříká, můžete se přihlásit do kurzů šití, kde se mnohému přiučíte, nebo dát své oblečení spravit někomu, komu takové činnosti dělají radost, popř. vyučené švadleně.

 

Přírodní materiály mohou na kompost!

Jestliže nosíte oblečení ze 100% přírodních materiálů, jako je bavlna, len, bambus či konopí bez příměsí jiných materiálů, můžete vyzkoušet i jejich kompostování. Předtím, než však textil na kompost hodíte je třeba se ujistit, zda je skutečně kompostovatelné tak, jak se na první pohled zdá.

 

Poslední využití

No a úplně poslední možností, jak staré třeba i roztrhané oblečení využít, je opravdu prosté. Především trička či mikiny vám ještě mohou posloužit při běžném úklidu. Stačí je rozstříhat a zásoba hadrů je na světě!

No a kdo má nějakého domácího mazlíčka, jehož zázemí je venku, nemusí se bát mu trochu vystlat pelíšek nějakým tím starým oblečením. Vaši chlupáči jistě budou rádi, za kousek měkkého a teplého spaní.

 

Můžeme to tedy shrnout..

Fast fashion je všude kolem nás a je velmi těžké se ji vyhnout. Bohužel se s ní pojí spousta neviditelných problémů – od přeplněných šatníků přes neetické podmínky výroby až po krátkou výdrž oblečení. 

Můžeme se snažit její podporu omezovat a své nákupy přeorientovat na pomalejší módu. Pokud si ale jednou za čas nějaký ten kousek z rychlé módy dopřejete, není se za co stydět.

Pro dlouho sloužící oblečení je důležitá nejen kvalita, i když je to samozřejmě základ, ale také náležitá péče. A my věříme, že pokud jste dočetli až sem, tak už víte, jak na to.

 

Alena Mrvíková, optimalizace webů pro vyhledávače

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..