fbpx
JAK VYBRAT PRO DĚTI BEZPEČNÉ A ZDRAVOTNĚ NEZÁVADNÉ HRAČKY

Tipy na to, jak vybrat pro děti bezpečné a zdravotně nezávadné hračky

Ať už v regálech obchodů nebo na internetových stránkách eshopů – výběr hraček je obrovský. Dnes už najdete hračky pro děti různých tvarů a barev. Ale není to jen vzhled, který by měl hrát roli při výběru. Nejdůležitější je kvalita a zdravotní nezávadnost.

I když většina výrobců dodržuje bezpečnostní pokyny při výrobě svých produktů, stejně najdeme na trhu i takové, které kritéria pro bezpečnost nesplňují. Na co dát při výběru zdravotně nezávadných hraček, s kterými si budou vaše děti hrát, pozor?

Materiál a kvalita

Hračky se vyrábí z nejrůznějších materiálů – od umělé hmoty, přes dřevo, různé kovy, papír až po textílie a keramiku. Vyvarovat byste se měli plastovým hračkám, které mohou obsahovat nebezpečné chemikálie a tím mohou ohrozit zdraví dítěte.

Hračky z plyše nebo kožešiny mohou zase absorbovat nadbytečné množství prachu a mohou se v nich snadno usadit roztoči, což taky není ze zdravotního hlediska v pořádku.

 

Vsaďte na přírodní materiály!

Nejlépe uděláte s hračkami z přírodních materiálů jako je dřevo, len, bavlna a další. Dřevo je klasika, která určitě neomrzí a nezklame. Přírodní materiály navíc zdraví dítěte neohrožují.

jak vybrat zdravotně nezávadné hračky pro děti

Dívejte se po označení CE

CE certifikát je označení, kterým výrobce potvrzuje, že produkt je vyrobený v souladě s patřičnými normami a požadavky Evropské unie.

V případě hraček to znamená, že pokud na obalu hračky naleznete toto označení, hračka by měla být zdravotně nezávadná a bezpečné. Hledejte proto hračky, které jsou certifikované.

Označení CE je zkratka pro Conformité Européenne (značka evropské shody).

 

Vybírejte hračky podle věku

Při výběru hraček vám mohou být nápomocná i věková doporučení. Na obalech dětských hraček by měla být uvedena spodní hranice věku dítěte, které může hračku používat.

Ať už budete vybírat hračky pro novorozence, batolata, předškoláky nebo školáky, pamatujte, že byste se měli touto věkovou hranicí řídit. Mimo to zvažte samozřejmě také schopnosti a zájmy dítěte.

 

Hračky pro novorozence

Novorozenci nejsou ještě schopni vědomě si hrát a užívat si hraček. Nejvíc je v tomto období zaujmout rodiče, jejich vlastní tělo a okolí. Těmto dětem většinou postačí hrací kolotoč nad postýlku, černobílé transparentní obrázky.

3 – 6 měsíců

Od tří měsíců dítě začíná stále víc a víc zajímat jeho okolí. Volte proto hračky vhodné pro rozvoj zraku, sluchu a hmatu. Vhodná je například hrací deka, na kterou umístíte různé předměty a hračky k prozkoumání.

6 – 12 měsíců

Půlroční dítě začíná být aktivní a vyžaduje víc pozornosti. Začíná rozvoj jemné motoriky a budou ho bavit hlavně interaktivní hračky, které vydávají zvuky, točí se nebo se otvírají. Radost uděláte také dřevěnými kostkami nebo obrázkovými leporely.

jak vybrat zdravotně nezávadné hračky pro děti

1 – 2 roky

Děti začínají v tomto věku rozvíjet koordinaci svalových pohybů. Vhodné jsou také první pastelky, hračky napodobující reálný svět nebo hrací nástroje a knížky.

Od 3. roku

V tomto věku se děti začínají učit interakci s dalšími vrstevníky , začínají se socializovat a zapojovat se do kolektivu. V tomto věku si děti rády hrají se stavebnicemi, jednoduchými puzzlemi, kartami, rádi tvoří a jsou kreativní. Můžete také podporovat jejich chuť malovat.

Od 5. roku

Pro období předškolního věku jsou ideální společenské hry, stavebnice, kreativní sady nebo hlavolamy. Vhodné je vybírat hračky taky tak, aby připravili dítě na život školáka. Hitem se často stávají i dětské kuchyňky nebo autodráhy a auta na ovládání.

6 – 11 let

V školním věku děti baví hlavně společenské hry, experimenty, hračky kreativní, logické a naučné. Skvěle se hodí hlavolamy, deskové hry a encyklopedie.

 

Tipy na závěr

  • Při výběru hraček zvažte věk a zralost dítěte
  • Hledejte hračky, které vydrží a jsou praktické
  • Při hře nenechávejte děti bez dozoru
  • Dbejte na to, aby hračky byly označené CE certifikátem
  • Vyhněte se plastovým hračkám
  • Dávejte pozor na hladinu zvuku. Některé hračky jsou velmi hlasité a mohou poškodit sluch dítěte
  • Pozorně čtěte pokyny a dodržujte doporučené věkové hranice a bezpečnostní pokyny
  • Vyhazujte poškozené hračky
  • Dbejte na to, aby hračky neobsahovaly ostré části

 

 

Autor: Dominika Blchová

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..