fbpx
vánoční dekorace

Vánoce a textil: inspirace na vánoční tvoření s nažehlovačkami, šitím, vyšíváním a látkami

Prosinec a s ním spojované Vánoce je tu! Naše domovy se začínají plnit dekoracemi – výzdoby na dveřích, sněhové vločky v oknech, adventní věnce, světýlka v zahradách a mnohem víc.

Vánoční dekorace můžeme koupit na vánočních trzích i v obchodech. Pokud patříte mezi tvořivé duše, můžete se pustit i do jejich výroby. Nejen, že se zabavíte, ale také nasajete vánoční atmosféru.

Skvělým materiálem pro výrobu vánočních ozdob je textil. Zdobit svůj dům svépomocí můžete také papírovými nebo přírodními ozdobami.

Proč se pustit do vánočního tvoření s textilem?

Textil je ideální materiál pro vánoční tvoření. Zvládne s ním pracovat zkušená švadlena i naprostý začátečník. Do vyrábění můžete navíc zapojit i své děti nebo si udělat rodinné posezení ve stylu vánoční dílny.

Textilní výzdoba navíc přináší i výhody – je lehká, skladování takové výzdoby nezabere příliš místa, nerozbije se a děti se nemohou poranit.

Vánoční trička pro celou rodinu

Vánoce a textil: inspirace na vánoční tvoření s nažehlovačkami, šitím, vyšíváním a látkamiNebylo by hezké sejít se o svátcích s rodinou v tričkách, které jste si společně vytvořili? Ve světě letí trend vánočních svetrů, ale co je víc, než vlastní tvorba? Taková vánoční trička můžete navíc vytvářet různými způsoby.

Někteří upřednostňují malování vánočních motivů na trička speciálními fixami. Jiní rádi využijí šablony a trička posprejují speciálními spreji. Ke zdobení vánočních triček můžete také použít nejrůznější reflexní nažehlovačky, nažehlovací obrázky, stužky a další.

Pro fanoušky decentního zdobení přicházíme s tipem na vánoční vyšívání. Stačí tužkou předkreslit vzor, který chceme vyšít a s pomocí bavlnek se pustit do vyšívání. Existuje ale nepřeberné množství stehů, s pomocí kterých můžeme tvořit dle libosti. Mezi ty nejčastěji používané patří přední steh, zadní steh, řetízkový steh a nejrůznější okrasné stehy.

 

TIP: Pokud patříte mezi zkušené švadlenky, můžete si z teplákoviny zkusit ušít i vánoční oblečení podle vašich představ

 

Textilní ozdoby na vánoční stromeček

Pustit se můžete i do výroby textilních ozdobiček na stromeček. Doplnit je můžete o další přírodní suroviny a typický staročeský stromeček je na světě! K dozdobení můžete použít slaměné ozdoby, perníčky, sušená jablka nebo pomeranče.

K výrobě textilních vánočních ozdob budete potřebovat bavlněnou tkaninu. Vždy je třeba vystřihnout dva stejné tvary – rozhodnout se můžete pro jakýkoliv tvar, od srdíček, hvězdiček, přes stromečky a rybičky až po andělíčky a další tvary, které vás napadnou.

Tyto dva kusy k sobě sešijte předním stehem a vnitřek ozdobičky vyplňte libovolným výplňovým materiálem. Můžete použít molitan nebo vatelín. Pokud vám stačí ozdobičky ploché, dovnitř stačí umístit jen tvrdý papír pro zpevnění ozdoby.

Nakonec všijte očko, díky kterému budete moci ozdobičku umístit na větve vánočního stromu. Ozdobit dekorace můžete také našitím korálků nebo různých stužek.

 

Vánoční nášivky a zdobení

Vánoční trička nejsou jedinou možností, jak se naladit na Vánoce. Můžete si vytvořit třeba vánoční čelenky. Na čelenku můžete upevnit třeba sobí parůžky, vánoční stromečky nebo čepičku, kterou si opět ušijete. Takové čelenky můžete využít i na pozdější silvestrovskou párty.

 

TIP: Stejně tak si můžete vyrobit třeba textilní vánoční brož

 

Napadlo vás někdy vyzdobit vánočně třeba dětský kočárek? Když dokážete vánoční reflexní nášivky umístit na ta správná místa, zajistíte vyjma stylu také vyšší bezpečnost na cestách. Ta se v zimních měsících, kdy je tma už kolem čtvrté hodiny, hodí víc než kdy jindy.

 

Vánoční skřítek

Vánoční skřítci, elfové, k nám přichází ze Skandinávie. Pokud doma chcete vytvořit skvělou vánoční atmosféru, vyrobte si vánočního skřítka. Ten navíc nemusí být jen ozdobou.

Vánoční skřítek

Slyšeli jste už o vánočním skřítkovi z Norska? Ten se ve vánočním čase zabydlí v domácnosti a provádí tam každou noc neplechu. Rodiče tak vymýšlí nejrůznější neplechy, které se skřítkem přes noc provádí a děti ráno objevují, co skřítek v domácnosti zase vyvedl! Může to být zábava a některé české rodiny už takového skřítka neposedu ve své domácnosti zabydlují také. Přidáte se?

Na výrobu vánočního skřítka budete potřebovat:

 • Starou ponožku nebo látkový pytlík ve vhodné barvě pro skřítka
 • Odstřižky z filcu
 • Vycpávkový materiál (vatelín, duté vlákno, molitan a další)
 • Vatu na výrobu vousů
 • Jehlu, nit a bavlnky
 • Tavnou pistoli

Postup výroby vánočního skřítka:

 1. Pytlík nebo látkovou ponožku vyplňte vycpávkovým materiálem a zavažte. Snažte se vytvarovat ponožku nebo pytlík tak, aby připomínala tělo skřítka
 2. Dále vyrobte končetiny, z látky vytvořte vždy tunýlek, který bude z jedné strany sešitý. Opět jej vyplňte dutým vláknem a ruce i nohy přišijte k tělu
 3. Na obličej také vymodelujte a přilepte vousy z vaty
 4. Potom vás čeká výroba čepice. K její výrobě použijte filc nebo látku a vytvořte kornout, který opět přilepte k hlavě a ozdobte dle našich představ
 5. Pomocí bavlnek vyšijte obličej a libovolně skřítka vylepšete – můžete mu našít knoflíky, vestičku nebo třeba pásek

 

Vánoční punčocha

No a v rámci kreativního dne, můžete uspořádat sezení a zahrát si na Santovi dílnu. Zjednodušit práci Ježíškovi můžete i ručně vyrobenými punčochami, které budou čekat na naplnění. Nemusí být jako v amerických filmech umístěné nad krbem, ale jistě si své místo najdou.

Stačí tedy kus červené a bílé látky a nějaké ty ozdoby. Každému členovi rodiny přidělte patřičné náčiní a pusťte se do tvoření. A nezapomeňte každou punčochu ozdobit svým jménem, aby se Ježíše při rozdávání nemohl splést.

No a vánoční výzdoba je na světě, tak teď už jen to volno v práci a hurá nasávat pohodu a klid Vánoc.

 

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..